Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Żuromin. Debata przeciw przemocy

2015-10-20 13:52:38 (ost. akt: 2015-10-23 23:00:18)
W ŻCK odbyła się debata społeczna

W ŻCK odbyła się debata społeczna

Podziel się:

W poniedziałek w Żurominie odbyła się debata społeczna dotycząca przemocy. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów, policjanci, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych i mieszkańcy. Debata została zrealizowana w ramach projektu „Wspólnie przeciw przemocy”.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W poniedziałek 12 października w Żuromińskim Centrum Kultury odbyła się debata dla społeczności lokalnej, przedstawicieli instytucji pomocowych, interwencyjnych, placówek oświatowych z terenu Gminy i Miasta Żuromin. Debata została zorganizowana przez Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żurominie w ramach projektu „Wspólnie przeciw przemocy”. Wzięło w niej udział około 90 osób, w tym m.in. przedstawiciele władz samorządowych, a także przedstawiciele władz kościelnych, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych, przedstawiciele policji, kuratorzy sądowi, członkowie Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Żurominie oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i innych instytucji, świadczących pomoc ofiarom przemocy oraz pomagających w rozwiązywaniu problemów związanych z tym zjawiskiem. Byli również mieszkańcy.

Cel debaty


Debata została zorganizowana, żeby zwrócić uwagę na zjawisko przemocy w rodzinie. Jej celem było promowanie współpracy lokalnych służb i instytucji publicznych na rzecz minimalizowania zjawiska przemocy występującego nie tylko w rodzinie. Uczestnikom spotkania zostały przedstawione informacje o działaniach realizowanych przez M-GOPS w Żurominie w ramach projektu „Wspólnie Przeciw Przemocy”. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Żurominie, który zaprezentował działania interwencyjne i pomocowe Komendy w zakresie bezpieczeństwa i przeciwdziałania przemocy. Mówił również o procedurze „Niebieskiej Karty”
Anna Szczypińska Prezes Stowarzyszenia „Lepsze Jutro” z Mławy, działającego przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Mławie, zaprezentowała specyfikę pracy Ośrodka, w zakresie minimalizowania zjawiska przemocy oraz udzielania pomocy i wsparcia osobom i rodzinom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.

Przeciw przemocy w rodzinie

Ważnym punktem debaty było wystąpienie Grzegorza Wrony certyfikowanego specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, adwokata, konsultanta poradni rodzinnej ds. przeciwdziałania przemocy w Warszawie i autora artykułów w piśmie „Niebieska Linia”. Przedstawił prawne aspekty postępowania interwencyjnego, a także wybrane zagadnienia z przepisów karnych, prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego.
Po wystąpieniach rozpoczęła się dyskusja oraz pytania od uczestników debaty. Każdy z zabierających głos mógł uzyskać cenne porady w sprawie sposobów rozwiązywania problemów, dotyczących nie tylko przemocy w rodzinie.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mgr #1840338 | 78.88.*.* 21 paź 2015 17:23

  Polska podpisała konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej jak również ją ratyfikowała. Konwencja chroni płeć piękną przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Przeciw ratyfikowaniu tej konwencji głośno krzyczeli w mediach wszelkiej maści organizacje prawicowe i Episkopat Polski. Zadziwiające jest więc, że w tej debacie brali udział przedstawiciele władz kościelnych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pokręt #1839811 | 46.112.*.* 20 paź 2015 22:34

  Ja bym podyskutował o przemocy państwa wobec obywateli, wobec obywateli pracujących. Zus jest obligatoryjny płacony od średniej krajowej a emerytura najnizsza i nie ważne, czy zarobisz czy nie. ucisk państwa na swoich obywateli osiaga apogeum, więcej już nie można. I o zgrozo, ci co rządzili mówia zupełnie inaczej przed wyborami niz robili. Nie dajcie sie nabrać. Oni chcą dostać się do darmowego koryta.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. obserwator #1839689 | 95.160.*.* 20 paź 2015 20:24

  Kto mówi do mikrofonu? Znam wielu policjantów ale tego nie. Jakiś nowy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz