Czwartek, 19 kwietnia 2018. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Lubowidz. Ziółkowski na stanowisku. Radni w dobrych humorach

2015-11-02 14:39:22 (ost. akt: 2015-11-03 14:10:19)
Na sesji panują bardzo dobre nastroje. Samorządowcy i urzędnicy wierzą w uczciwość wójta

Na sesji panują bardzo dobre nastroje. Samorządowcy i urzędnicy wierzą w uczciwość wójta

Podziel się:

Radni Gminy Lubowidz nie odwołali wójta Krzysztofa Ziółkowskiego. W swojej decyzji byli jednomyślni. Uchwała wzbudziła wiele emocji. W końcu radni zaczęli bić wójtowi gromkie brawa.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Na sesji rady Gminy w Lubowidzu 23 października radni głosowali nad uchwałą dotyczącą wygaszenia mandatu wójta Krzysztofa Ziółkowskiego. O sprawie pisaliśmy na łamach Kuriera Żuromińskiego. Przypominamy: do wygaszenia mandatu wójtowi wezwał radnych Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski. Przyczyną tej decyzji, był fakt, że Ziółkowski figurował w Krajowym Rejestrze Sądowym jako wiceprezes zarządu spółki Lumet z Lubowidza. Taka praktyka jest zabroniona. Nie można łączyć funkcji wójta i przedstawiciela spółki prawa handlowego. Jeśli tak się stanie, radni mają obowiązek odebrać wójtowi mandat.

Rada ufa swojemu wójtowi


W sprawie wezwania rady przez Wojewodę Mazowieckiego do podjęcia uchwały o wygaszenia mandatu wójta Lubowidza, komisje rady debatowały już wcześniej. Wójt złożył wyjaśnienia. Na tej podstawie powstało uzasadnienia do uchwały. W uzasadnieniu rada stwierdza brak przesłanek do odwołania wójta. Z uzasadnienia dowiadujemy się, że wójt posiadał połowę udziałów spółki Lumet i sprawował funkcje wiceprzewodniczącego jej zarządu. W grudniu 2010 roku w związku z objęciem funkcji wójta, Ziółkowski zbył swoje udziały i złożył pisemną rezygnację z funkcji wiceprezesa zarządu. Pismo zostało złożone na ręce prezesa spółki. Od tej pory, jak czytamy w uzasadnieniu, nie miał nic wspólnego z tą spółką. O fakcie figurowania w KRS Ziółkowski dowiedział się z pisma Wojewody. W związku z tym wójt zapytał prezesa o brak odpowiedniej adnotacji w spisie. Prezes wyjaśnił, że wskutek przeoczenia zostało skierowane pismo o wykreślenie Ziółkowskiego jako udziałowca, ale nie zawarł informacji, że ma być on wykreślony również jako wiceprezes Zarządu. Rezygnacja złożona przez wójta na ręce prezesa ma być jednak wystarczającym dokumentem. Po przeczytaniu uzasadnienia przez przewodniczącego Michała Zielińskiego, zabrał głos Ziółkowski.
- W momencie kiedy zapoznałem się z pismem byłem podirytowany – mówił na sesji wójt Krzysztof Ziółkowski – Trudno tłumaczyć się z czegoś, jak człowiek jest niewinny i w nieświadomości funkcjonował do momentu objawienia się pisma Wojewody.

Wójt chwali swoją radę

Wójt mówił o tym, że spółka od wielu lat nic nie produkuje . Jest zarejestrowana, ale w miejscu, gdzie była jej siedziba, od kilku lat produkowane są jakieś przedmioty z drewna. Podkreślił, że Wojewoda miał obowiązek podjąć takie kroki, jakie w tej sprawie podjął i że osobiście nie ma tego za złe Wojewodzie.
- Wiem, że jesteście dla mnie życzliwymi ludźmi i przyszliście mnie wesprzeć i to jest dla mnie najważniejsze – mówił wójt do zgromadzonych w sali.
Głos Ziółkowskiego się załamywał z emocji. W sali rozbrzmiały oklaski. W obradach oprócz radnych uczestniczyli między innymi sołtysi i dyrektorzy szkół.


Wszyscy podnieśli rękę

Radni byli jednogłośni. Zdecydowali, że wójtowi mandatu nie odbiorą.
- Mamy szacunek do pana wójta za jego pracę, jednak uchwała jest podejmowana ze względu na podstawy prawne, które jednoznacznie wskazują na podjęcie takiej decyzji – wyjaśnił przewodniczący Rady Michał Zieliński.
Ziółkowski podziękował radnym. Po raz kolejny sala zatrzęsła się od braw.

Wójt jest chwalony

Mieszkańcy gminy są zbulwersowani całą sytuacją. Podczas obrad pojawiły się głosy w sali, nazywające całą sytuację gnębieniem wójta. Ziółkowskiego chwalono za jego pracę.
- Nie ma żadnego takiego wójta w powiecie , który tak dużo robi, zamiast takich decyzji powinno się pokazywać co dobre, ile wójt robi dla ludzi, a nie to co złe – mówili mieszkańcy gminy.
Nie wiadomo jednak czy to już koniec tej sprawy. Kolejny krok należy do Wojewody.

Wojewoda podejmie uchwałę

Zapytaliśmy w Urzędzie Wojewódzkim, czy i jakie kroki podejmie Wojewoda w tej sprawie. Jak poinformował nas rzecznik prasowy Wojewody Ivetta Biały w związku z niewygaszeniem mandatu przez radę gminy - zgodnie z procedurą – mandat wygasza wojewoda zarządzeniem zastępczym. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rzecznik poinformowała nas, że wyjaśnienia dotyczące odmowy wygaszenia mandatu przez lubowidzkich radnych jeszcze do Wojewody nie dotarły.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Konkret #1853165 | 94.254.*.* 8 lis 2015 15:05

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. I bardzo dobrze. Oliwa sprawiedliwa a Krzysztof jest wójtem jakiego chciałoby mieć większość gmin w Takiego wójta nie było w Lubowidzu odkąd pamiętam a żyje tu juz kilkadziesiąt lat. Większość gmin w Polsce może Nam zazdrościć. A zaslepieni pianą przeciwnicy proponuję wam spacer po gminie i to jak wygląda jest najlepszym miernikiem tego ze to właściwy człowiek na właściwym miejscu.

  1. Pokręt #1852876 | 46.112.*.* 8 lis 2015 08:57

   Sami sobie wybieramy sznur na gardło. A zrzucić należy te obciążenia. To co nam proponuje demokracja to nic innego jak niewolnictwo w białych rękawiczkach. Jedni żyją jak lordowie a inni na nich tyrają. Zrzucić darmozjadów i wszelkiej maści szamanów. Za co diety dla radnych, posłów i innych nierobów. rozwiązać urzędy marszałkowskie, tych z immunitetami do kamieniołomów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. mgr #1852230 | 78.88.*.* 7 lis 2015 12:30

    Odmowy wygaszenia mandatu przez lubowidzkich radnych to typowy przykład tolerancji dla osób, które czegoś nie dopilnowały, albo o czymś zapomniały…Nie ma tak mniemam dowodów na to, że Pan Wójt swym postępowaniem popełnił czyn zabroniony pod groźbą kary , a jeżeli są na to dowody to radni naruszyli porządek prawny razem z Panem Wójtem. Mam nadzieję, że radni nie uwierzyli w wyjaśnienia, iż Pan Wójt w nieświadomości funkcjonował do momentu objawienia się pisma Wojewody, a dokonali stosownych sprawdzeń czy wyjaśnienia są zgodne z prawdą. Swoją drogą życie w nieświadomości to przede wszystkim zabawny argument… Ma on mniej więcej taką samą moc, jak stwierdzenie, że „nie mogę przechodzić na czerwonym świetle”. Jeśli jednak będę chciał, bez problemu przejdę… Zawsze mnie zastanawiało czym radni z wójtem na czele mogą jeszcze zaskoczyć wyborców.

    Ocena komentarza: warty uwagi (27) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Cham do chama #1851935 | 83.28.*.* 6 lis 2015 21:27

    Ale cham!!! A kto??? To widac golym okiem. Ale cowymagac od chama???

    Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. do olaboga #1851863 | 83.24.*.* 6 lis 2015 20:25

    To nie moja gmina i ja na nią nie glosowałem ale sądząc po wyrazie twarzy ten pan jasno i perfidnie śmieje się swoim wyborcom w oczy. Co chciałem , żeście mi dali , teraz ja jestem panem i władcą a wy do roboty i cicho siedzieć bo taka jest moja wola. Tak ,że to nie on jest obłąkany ale jego wyborcy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (33)