środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Partyjka szachów z Dominikiem

2015-11-03 14:02:26 (ost. akt: 2015-11-03 14:09:42)
Młody szachista z Żuromina Dominik Czarnomski

Młody szachista z Żuromina Dominik Czarnomski

Podziel się:

Dominik Czarnomski choć ma dopiero 11 lat, to na swoim koncie ma już sporo sukcesów szachowych. Zajął pierwsze miejsca w bardzo prestiżowych turniejach: w Mistrzostwach Mazowsza, Lidze Szkół. – Ta gra sprawia mi przyjemność – mówi.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.plDominik Czarnomski zaczął grać w szachy gdy miał 5 lat. Nauczył go tata. Przez jakiś czas nie grał. Wrócił do gry, gdy miał 8 lat. Na początku grywał z tatą. Szybko jednak okazało się, że tata uczyć go już nie może. Uczeń stał się lepszy od nauczyciela. Chłopiec wygrywał domowe rozgrywki szachowe. Rodzice zaczęli szukać instruktora. Nie było łatwo. Znaleźli w Płocku.

Soboty w Płocku, weekendy na turniejach

Dominik nie ma wolnych sobót. Co tydzień wstaje rano i jeździ razem z mamą do Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku. Tam pod okiem instruktora trenuje po kilka godzin. Zdarzają się chwile, że mu się nie chce wstać. Ale i tak wstaje, jedzie i ćwiczy. Grę trenuje też w domu. Specjalny program umożliwia mu trenowania przy pomocy komputera. Ale za takimi treningami Dominik nie przepada.
- Wolę grać z żywym człowiekiem. Wiadomo, że z komputerem i tak nie wygram – mówi Dominik.
Z komputerem trudno wygrać, ale wygrywanie z ludźmi Dominikowi wychodzi bardzo dobrze. Na turniejach wygrywa z rówieśnikami, ale też z dorosłymi. Na swoim koncie ma wiele zwycięskich turniejów. Rodzice dbają o to, żeby udział w turnieju nie odbył się kosztem nieobecności na lekcjach w szkole. Dlatego Dominik bierze udział tylko w tych, które odbywają się weekendy. Często wiąże się to z dwudniowymi wyjazdami i sporymi wydatkami. Tylko lekcje gry są bezpłatne. Dojazdy na nie, wyjazdy na turnieje, opłata za uczestnictwo, czy koszty związane z noclegiem poza domem pokrywane są z domowego budżetu państwa Czarnomskich

Liczne turnieje

Dominik mimo krótkiej kariery gracza wziął udział już w wielu turniejach szachowych. Wiele z nich zakończył sukcesem. Chłopiec może pochwalić się licznymi pucharami i dyplomami. Na początku października zajął I Miejsce w Mistrzostwach Mazowsza Juniorów w Szachach w kategorii chłopców do lat 11, I miejsce w Mistrzostwach Płocka w Szachach – turniej B, I miejsce w XX edycji Szachowej Ligi Szkół Płocka, I miejsce w Memoriale Szachowym im. bł. biskupa Leona Wetmańskiego w Gąbinie. Nagród ma wiele więcej. Dominik wziął udział również w szachowych Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy. Grał w różnych miastach, między innymi we Wrocławiu, Brodnicy, Płocku, Markach, Gąbinie.
Justyna Czarnomska, mama Dominika przyznaje, że chłopiec po długich turniejach jest bardzo zmęczony.
- Gra w szachy wymaga skupienia, nic nie może gracza rozpraszać – mówi Justyna Czarnomska.
Czasami zawody dla chłopca są bardzo stresujące.
- Zdarzyło się, że nie mogłem spać w nocy – mówi Dominik.

Dobry uczeń

Poza tym, że Dominik odnosi sukcesy w rozgrywkach szachowych, jest również bardzo dobrym uczniem. Uczy się w Szkole Podstawowej nr 2 w Żurominie. Jego mama podkreśla, że chłopiec jest bardzo zdyscyplinowany i zawsze ma wszystko zaplanowane. Ma też bardzo dobrą pamięć.
- Dominik odrabia lekcje zaraz po przyjściu ze szkoły, nie trzeba mu o niczym przypominać – mówi Justyna Czarnomska.
Zdolność planowania i zdyscyplinowanie mama przypisuje także grze w szachy. Gra między innymi rozwija zainteresowania, rozwija pamięć i uwagę, uczy konsekwencji i wytrwałości w działaniu. Dominik osiąga wysokie wyniki w nauce. W tym roku otrzymał stypendium dla uzdolnionych uczniów z rąk burmistrz Żuromina Anety Goliat.

Młody szachista nie planuje przestać grać. Nie jest jednak pewny, co będzie robił w przyszłości. Jak sam mówi z szachów się wyżyć nie da. Ale z pewnością w jego życiu szachy będą na zawsze wielką pasją i nauczycielką. My gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Japa #1851868 | 83.24.*.* 6 lis 2015 20:28

  Nie daj się zbajerować bo sępy wszędzie krążą , sukces ma wielu ojców, dbaj o siebie, wszystkiego najlepszego

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. res #1849803 | 212.160.*.* 4 lis 2015 13:54

  Gratulujemy ciekawej pasji i sukcesów. Tak trzymaj!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zlekkazawiany #1849621 | 77.255.*.* 4 lis 2015 10:59

  Czy nie możecie po prostu pogratulować chłopcu pożytecznej pasji, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością ? Musicie wypisywać durnoty quasi polityczne ? Opamiętajcie się, chcecie chłopcu namieszać w głowie, żeby był jak Wy ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #1849551 | 109.243.*.* 4 lis 2015 09:53

  Dziecko, zobacz na stacjach paliw, co się dzieje po wyborach, ceny w górę, matka bedzie płacić i płacić, a ty się ucz i pryskaj z tego kraju. Jęśli chcesz na na rządzących pracować, to pracuj, tylko gdzie. Najlepiej własny interes, dowiesz się ile ZUS będzie chciał, zobaczysz co to urząd skarbowy i zobaczysz ile się na swoim pracuje.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pr #1849323 | 83.9.*.* 3 lis 2015 21:42

  nie ma co komentować

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)