Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Brudnice. Wzgórze po mleczarni

2015-11-04 08:23:00 (ost. akt: 2015-11-04 12:20:50)
Brudniczanie przy projekcie pracowali społecznie

Brudniczanie przy projekcie pracowali społecznie

Podziel się:

W Brudnicach coraz piękniej! Ta niezwykle urokliwa miejscowość ma nową atrakcję. Mieszkańcy wsi uporządkowali zaniedbane wzgórze po mleczarni.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl


Brudnice to jedna z najpiękniejszych miejscowości w powiecie żuromińskim. Rzeka Wkra przed mostem zamienia się tu w rozlewisko. Za mostem natomiast atrakcją jest nadwkrzańska plaża. Jeśli w ten widok wstawimy stary drewniany dworek ze stuletnim parkiem oraz trzęsawiska upstrzone starymi drzewami, wtedy otrzymamy widok baśniowy.

Widok ten najlepiej oglądać ze starego wzgórza. Niestety samo wzgórze trudno wpleść w estetyczne wzorce. Nie było tu nawet złamanej ławki. Straszyły natomiast ruiny starej mleczarni, dwa duże pojemniki na odpady i krzaki, w których można było znaleźć śmieci po wieczornych libacjach. Do czasu.

Projekt: Wzgórze po mleczarni

Sprawy w swoje ręce wzięły dwie panie: Zofia Leszczyńska – prawnuczka ziemianina ze dworu oraz jej przyjaciółka Karolina Grześkiewicz.
Napisały one projekt, otrzymały grant, zaangażowały mieszkańców Brudnic i wzgórze jest jak nowe.

Zamiast zabłoconych kałuż mamy gustowne alejki, ławki i miejsce na ognisko. Zamiast ruin mleczarni jest drewniany podest, który służyć może do kameralnych koncertów albo najzwyczajniej w świecie do wypoczynku. Wolontariusze posadzili drzewa, krzewy i kwiaty. Pojawi się też tablica historyczna dotycząca tego miejsca, a przecież właśnie tędy maszerowały wojska Władysława Jagiełły pod Grunwald.
Wzgórze zyskało nowe życie i stało się kolejną atrakcją, dzięki której Brudnice są jeszcze piękniejsze.
- Jestem szczęśliwa – mówi nam Zofia Leszczyńska – Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagali. Mam nadzieję, że dzięki waszej pracy miejsce to będzie jeszcze bardziej nasze. Brudnickie. Że miejsce to zwiąże nas i uaktywni – dodaje.
Warte podkreślenia jest, że w pracę na rzecz „wzgórza po mleczarni” zaangażowali się nie tylko mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości, ale i władze gminy, które wspierały pracę mieszkańców Brudnic i materialnie, i użyczając potrzebnego sprzętu.


Nieformalna grupa dziękuje
Zdobywcy grantu dziękują za pomoc:  Spółdzielni Socjalnej Za Lasami; Stowarzyszeniu na Pograniczu, Dworkowi nad Wkrą, firmie Niziołek Grafik Studio, Agencji Kreatywnej Fly Media, Tartakowi usługowo-handlowemu Kazimierz Ławicki, Grupie D5, Salonowi Optycznemu Vissus Ossowscy, Producentowi metalowych pokryć dachowych EKO-DOM,   Aptece Anna Kucharska,   Żwirowni Galumin, firmie Usługi transportowe i roboty ziemne Michał Milewski,  Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu,  Sołectwu Brudnice,  Gminie i Miastu Żuromin,   Państwu Zagórskim,  Mieszkańcom Brudnic,  Składowi handlowemu Lech Marek Kalkowski,   PSB Mrówce,  Państwu Wólf, firmie Visage Film Studio, Gospodarstwu ogrodniczemu Grzegorz Andrzejewski, 8. Drużynie Harcerskiej z Żuromina oraz sklepowi spożywczemu w Brudnicach.

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Japa #1857504 | 83.28.*.* 14 lis 2015 10:22

  Bardzo dobrze 83.31. Prawisz ale to nie znaczy , że wszyscy działacze społeczni powinni siedzieć na ttyłach brać kasę za posiedzenia i duma co by jeszcze dla siebie wykonywać. Każdy wiedział na co się szarpie i dla mnie nie ma tu żadnego wytłumaczenia. To tylko takie puste c gadanie. Jeśli ktoś się do roli radnego czy burmistrza nie nadaje, nie widzę problemu. Droga wolna. A takie tylko gadanie jjak Twoje tylko ich utwierdza w przekonaniu , że mogę nic dla ludu nie robić , kręcić lody na boku , za nic nie odpowiadać bo takich wielu jak Ty ich usprawiedliwi. Nie należy im dawać żadnej otuchy do Nierób stwarzaa raczej patrzeć na ręce i pytać , ddomagać się i rozliczać, niech czują i wiedzą , że ktoś to znaczy ja , ty, on, ona ich kiedyś rrozliczy zapyta.Jak jest Pani Burmistrz z 300 miejscami pracy itd, itp.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kikut #1856818 | 78.88.*.* 13 lis 2015 08:22

  Brudnice to dziwna wieś. Z jednej strony gospodarstwo agroturystyczne, a za rzeką 100 metrów kurniki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do Japa #1856338 | 83.31.*.* 12 lis 2015 16:23

  Azeby cos zrobic trzeba chciec. Powiesz jaki madry? Przeciez to takie proste i wszyscy o tym wiedza. Przeanalizuj kilka spraw ktore tu poruszyles. Pan Burmistrz nosek mial takie checi a moze zamiary. Oglosil przetarg (ktory wygral jeden z zurominskich przewoznikow) zlecil nawozic piasku pan z wysypiska ten piase zrownal. potem wkopano dwa slupki powieszono siatke i tak powstalo boisko do siatkowki. Nigdy nie bylo zlecenia azeby przed sezonem sanepid zbadal wode we Wkrze, nigdy nie bylo zamiaru utworzenia stanowiska ratownika (jezeli takie stanowisko kiedykolwiek bylo by planowane powinien powstac podest ratowniczy) nigdy nie powstal. Za to dwa lata temu za kilkadziesiat tysiecy zlotych powstal projek plazy w Brudnicach ktory lezy zapewne w jednej z szuflad obecnej Pani Burmistrz. Czternascie lat i tylko kilka wywrotek piasku boisko do siatkowki i projekt. Obecna wladze tez w tym roku nie byla zainteresowana kapieliskiem w Brudnicach ktore miala w swoim programie. Po co? Skoro zajela sie wazniejszymi sprawami. Czyli obsadzaniem stanowisk ktore byly wakatami orz tworzeniem nowych stanowisk ktore od kiedy powstaly obciazaly budzet GiM Zuromin. Dlatego nie ma pieniedzy na takie iwestycje jak plaza w Brudnicach bo wszystkie pieniadze przejadaja wybrancy dla ktorych utworzono nowe stanowiska pracy. Mam nadzieje japa ze trche Ci sie rozjasnilo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Japa #1856322 | 95.49.*.* 12 lis 2015 15:59

  Może ja źle myślę i będę wdzięczny jeśli ktoś mnie poprawi ale osobiście wydaje mi się ,że istnieją szanse aby małym nakładem sil i środków doprowadzić kąpielisko w Brudnicach do pewnego standardu i tym samym zapewnić nam mieszkańcom do korzystania z niego. Wystarczyło by spiętrzyć wodę po przez wybudowanie tamy - zapory od strony Poniatowa. Woda się podwyższy, wydzielić bezpieczne miejsce dla dzieci. W okresie wakacyjnym zatrudnić jednego lub dwóch ratowników. Gwarantuje ,że przyjdą miłośnicy kąpieli , wypoczynku nad wodą. A może ktoś postawi kiosk z lodami i napojami. To wcale nie jest takie trudne. Chyba ,że naszym radnym to nie odpowiada . W takim razie mam propozycję. Panie Ejnik : Zapytaj się pan na łamach pańskiej gazety naszych wybrańców narodu co oni na to. Chcą mieć kąpielisko w Brudnicach i podejmą działania czy wolą moczyć nogi w mętnej wodzie bo jest im tak wygodniej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. mgr #1852958 | 78.88.*.* 8 lis 2015 10:43

   Muszę się przyznać, że ten artykuł mnie rozczarował. Po jego przeczytaniu nasuwa się przypuszczenie, iż jest to pewna forma reklamy odbiegająca od rzeczywistości. Uważam , że wieś Brudnice to miejscowość jakich tysiące w RP. Na szczególna uwagę zasługuje jak zauważył Pan Ejnik położenie tej miejscowości. Niestety te walory nie zostały nigdy wykorzystane poza gospodarstwem agroturystycznym „Dworek nad Wkrą”. Wspominana przez autora plaża to tylko coś co nigdy plażą nie było , a tylko przypominało skrawek ziemi przykrytej warstwą żwiru. Wkra w tym miejscu jest możliwa do wykorzystania jedynie przy moczeniu nóg. Pływanie jest niemożliwe gdyż rzeka jest nieprzystosowana do tego rodzaju rekreacji. Najpiękniejsze plaże w RP znajdują się nad Bałtykiem w Dzwinowie, Ustce , Kołobrzegu, Łebie, Sopocie, Mielnie itd. Natomiast najpiękniejsza plaża w pobliżu Żuromina znajduje się nad jeziorem Piaseczno. Położone w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym w gminie Lidzbark. Posiada I klasę czystości. Znajduje się tam plaża i kąpielisko oraz pole namiotowe. Bardzo często korzystam z jej walorów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (14)