Poniedziałek, 9 grudnia 2019. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Żuromin. PRL-OVE – wspomnienia Polski Ludowej

2015-11-04 14:09:24 (ost. akt: 2015-11-04 14:27:50)

Podziel się:

Czy można kochać PRL? Żuromińska Grupa Historyczna twierdzi, że tak. Wspominać z rzewnością jazdę na motorynce, tęsknić za kozakami marki „Relax”, wracać pamięcią do podróży „syrenką”, szukać w pamięci dźwięku pralki „frani”, przypomnieć sobie smak oranżady, vibowitu, sera z amerykańskich darów czy wyrobów czekoladopodobnych. Od 23 października w sali wystawowej Żuromińskiego Centrum Kultury można oglądać wystawę dotyczącą PRL-u, jaki kochaliśmy.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Żuromińska Grupa Historyczna przygotowała wystawę „PRL-ove wspomnienia Polski Ludowej”. Partnerami wystawy są ŻCK oraz Kurier Żuromiński. Organizatorzy w Żuromińskim Centrum Kultury zgromadzili ponad 1500 eksponatów.
- Jest to PRL, do którego wracamy we wspomnieniach. PRL – kraina naszego dzieciństwa – mówił w dniu otwarcia wystawy "PRL-ove wspomnienia Polski Ludowej" przewodniczący Żuromińskiej Grupy Historycznej Tadeusz Manista.

Otwarcie wystawy – część artystyczna
Uroczystego otwarcia wystawy dokonali członkowie Grupy Historycznej w piątek 23 października o godzinie 14. Brały w nim udział władze miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji kulturalnych, mieszkańcy miasta i całego powiatu.
Uroczystość rozpoczęła część artystyczna. Podczas niej mogliśmy podziwiać podopieczne Jolanty Lipińskiej z ogniska muzycznego w Zielonej Dominikę Twarożyńską, która zaśpiewała dwie piosenki z minionej epoki „Grand valse brillante” do słów Juliana Tuwima z muzyką Zygmunta Koniecznego oraz „Wariatka tańczy” do słów Agnieszki Osieckiej z muzyką Seweryna Krajewskiego, następnie na scenie pojawiła się Sara Zaniewska, która zaśpiewała piosenkę „Jaka róża taki cierń” z tekstem Jacka Cygana kompozycją Włodzimierza Korcza, ostatnią piosenkarką była Agnieszka Pilarska, przedstawiła ona piosenkę „Jeszcze się tam żagiel bieli” do słów Wojciecha Młynarskiego i kompozycji Włodzimierza Korcza.
W tej części mogliśmy podziwiać jeszcze Polskie Kroniki Filmowe z czasów PRL skompilowane przez Sławomira Topolewskiego oraz przemówienie Tadeusza Manisty. Konferansjerem był autor artykułu Adam Ejnik.

1500 eksponatów
Główną częścią wystawy było jednak oglądanie wystawowych ekspozycji. Żuromińska Grupa Historyczna zebrała ponad 1500 eksponatów. Pochodziły one w największej mierze z kolekcji samych członków grupy, ale nie tylko – w wystawie mieli swój udział również mieszkańcy powiatu, którzy ochoczo przynosili wygrzebane na strychach i w piwnicach pamiątki minionej epoki. Eksponaty pogrupowane zostały w kilka wątków tematycznych – szkoła, sklep, pokój dzienny, motoryzacja itp.
Niektóre z nich wywoływały poruszenie zwiedzających.
- Ewa, pamiętasz. Prałyśmy w takiej samej pralce – wykrzyknęła jedna ze zwiedzających, oglądając pralkę „franię”.
Duże zainteresowanie wzbudziły także atrakcje motoryzacyjne. Przed budynkiem mogliśmy oglądać samochody warszawę i syrenkę, a wewnątrz starą mz-kę, motorynkę, czy komarka.
Dla chętnych odbył się tez pokaz slajdów – bajek ze starego rzutnika.
Wystawa dla zwiedzających to prawdziwe emocje i ożywione wspomnienia.
- Przeniosłam się w czasie do lat dzieciństwa – mówi nam pani Halina z Żuromina.

Organizatorzy
Wystawę zorganizowała Żuromińska Grupa Historyczna: Tadeusz Manista, Mariusz Czarnomski, Marek Oryl, Sławomir Topolewski, Marcin Jabłoński, Adam Ejnik oraz Tomasz Kalkowski. Pomocą służyła ekipa z Żuromińskiego Centrum Kultury: Beata Sobieraj, Marta Kwiatkowska, Tomasz Krzywda i dyrektor placówki Piotr Wlizło.
Do powstania wystawy przyczyniło się wielu prywatnych sponsorów i darczyńców.
- Dziękujemy wszystkim. Przyczyniliście się, Państwo, do powstania czegoś niezwykłego - mówi przewodniczący grupy Tadeusz Manista.


PRL-ove wspomnienia Polski Ludowej
Godziny otwarcia:
Wystawa będzie otwarta do 13 grudnia
poniedziałek – piątek 12-13:30 i od 18-20:30
w sobotę od 10-16 (od soboty 14 listopada)

Grupy zorganizowane mogą oglądać wystawę codziennie od 8 – 15 po uprzednim uzgodnieniu terminu z ŻCK pod numerem telefonu 23 65 74 300.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pierwszy lepszy etap #1852637 | 217.99.*.* 7 lis 2015 20:45

  mgr musze cie zasmucic ale te wszystkie katastrofalne przylkady ktore podales wydarzyly sie w ciagu ostatnich 26 lat ,,DEMOKRACJI" Kiedy to jeszcze na poczatku tej ,,DEMOKRACJI" byly fabryki stocznie potezne zaklady pracy w Polsce jak zarowno w naszym Zurminie istnialo OBM, STW, FMZ, FSO i wiele innych zakladow pracy wszyscy ktorzy chcieli mieli prace. Przez ostatnie jedenascie lat bylismy biorcami funduszy z Uni Europejskiej a zadluzenie kraju wynosilo 42mld dolarow. Dzisiaj nie ma trzech milionow mlodych Polakow nie ma zakladow pracy zadluzenie siegnelo ponad biliona zlotych 9,99% wynosi bezrobocie. Za piec przestaniemy byc biorcami funduszy Unijnych tylko bedziemy platnikami. Zadluzenie wzrosnie do ok 1,5 biliona zlotych. Kto to bedzie splacal? Kto bedzie utrzymywal starzejace sie spoleczenstwo? Kto bedzie pracowal aby zwiekszalo sie PKB? SYRYJCZYCY ktorych za dlugi nakarze nam przyjac UE. Tak wyglada ten wspanialy cudowny kapitalizm a ten parszywy okres PRL-u byl krzywdzacy nas prawdziwych polakow ktorzy mielismy swoja godnosc i swoj honor.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mgr #1852287 | 78.88.*.* 7 lis 2015 13:41

   Pokazywać i przypominać historię PRL-u nie jest trudno. Do dnia dzisiejszego żyją świadkowie bolesnych i złych wydarzeń, ale także pozytywnych postaw i osiągnieć ludzi żyjących w tamtych czasach. Niestety odkłamać polskiej historii się nie da i nie da się zmienić świadomości współczesnej młodzieży bez, aktywnego współdziałania wszystkich organów państwowych, z edukacją i oświatą na czele. Te niby eksponaty to przedmioty codziennego użytku obecne w naszym życiu do chwili obecne. Tylko nieliczni mogą korzystać ze współczesnych zdobyczy techniki gdyż bieda doskwiera wszystkim poza tymi, którzy żyją i żerują na pracy innych. Prawda o mienionych latach PRL-u w bełkocie masmediów przypomina kabaret. Tak mi się wydaje, że i termin końca tej wystawy nie jest przypadkowy…13 grudnia rozpocznie się nowa prawda historyczna… Zadam tylko kilka pytań, ale pytania można by mnożyć w nieskończoność : Kto przeprosi Polaków za masowy exodus młodych wykształconych ludzi emigrujących za pracą, kto przeprosi za plagę bezrobocia, za ludzi bezdomnych, za żebraków, za głodne dzieci, za ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie…Kto przeprosi nas za to, że urządza się świat dla siebie, a nie dla dobra innych ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Do Redaktora Naczelnego. #1851824 | 83.28.*.* 6 lis 2015 19:47

   Panie Redaktorze jako mieszkanka Zuromina mam do pana mala prosbe. Za kilka dni mija rok od wyborow samorzadowych. Moze dla dobra spoleczenstwa juz by Pan zaczal prace i przeprowadzil wywiad z Radnymi GiM Zuromin niech kazdy z osobna pochwali sie czym sie zasluzyl dla swojego okregu w miescie lub gminie. Szczegolnie trzeba poprosic o to jak efektowny jest pierwszy rok wladzy Burmistrzow przez ostatni rok. Jak sie realizuje przedwyborcze obietnice? Lub ich realizacja na jakim jest poziomie Ile zobiecanych 300 nowych miejsc pracy juz powstalo? Strefa ekonomiczna na jakim jest etapie zaawansowania i wiele innych punktow ktorymi bylismy zarzucani rowny rok temu. To samo z Radnymi Powiatowymi bo jezeli chodzi o Pana Staroste to na ulotkach wyborczych mial tyle sukcesow ze szkoda miejsca w gazecie azeby te brednie powielac. Czekam i mam nadzieje ze pan ruszy do pracy azeby pokazac jak dzilaja samorzadowcy na naszym terenie. Prosze sie uwijac bo nowa wladza PiS-owska glosno zapowiada ze wiosna a najpozniej jesienia beda wybory samorzadowe.

   Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ccc #1851479 | 80.50.*.* 6 lis 2015 12:19

   Czy pralka frania to taki eksponat? W nie jednym domu zapewne stoi i ludzie z niej korzystają. Taki "eksponat" można zobaczyć i kupić w każdym branżowym sklepie.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. 1.. #1850439 | 188.146.*.* 5 lis 2015 08:11

   PRL nadal trwa i ma się bardzo dobrze,kwiat opadł g...o zakwitło.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)