środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Sprawiedliwi wśród Narodów. Pochodzą z Przeradza. Ratowali ludzi przeznaczonych na śmierć

2015-11-06 14:39:14 (ost. akt: 2015-11-13 14:44:51)

Podziel się:

Bolesław i Helena Topolewscy, Antonina Hofman oraz Jan Borek z małżonką otrzymali pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ten niezwykle prestiżowy tytuł przyznaje się ludziom, którzy z narażeniem własnego życia ratowali podczas wojny ludność żydowską.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski


 
„Z radością informuję, że rodzicom Pana, Bolesławowi i Helenie Topolewskim, jak również babci Antoninie Hofman przyznany został honorowy tytuł Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”
Pismo tej treści otrzymała rodzina Topolewskich z Przeradza. List informuje jednocześnie o przyznaniu tytułu Janowi Borkowi wraz z małżonką. Jednocześnie Batya Wieczorek z izraelskiego Yad Vashem pyta o kontakt z żyjącą rodziną Jana Borka. Wręczenie medali Bolesława, Heleny i Antoniny odbędzie się w Ambasadzie Izraela w Warszawie, termin jeszcze nie jest znany. Medale odbierze najbliższa rodzina wyróżnionych.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to prestiżowy, honorowy tytuł przyznawany przez państwo Izrael. Aby go otrzymać, trzeba spełnić cztery warunki: 1. uratować w czasie wojny człowieka pochodzenia żydowskiego, 2. osoba, która ocaliła mu życie, nie może być narodowości żydowskiej., 3. z uratowaniem życia nie mogła się wiązać jakakolwiek rekompensata dla wybawcy, 4. pospieszenie na ratunek musiało wiązać się z jakimś ryzykiem dla życia lub wolności wybawcy.
Do tej pory Izrael przyznał 25 685 takich tytułów i medali. Wśród wyróżnionych najwięcej jest Polaków 6532.

Tytuł i medal przyznaje się, jak tłumaczą Izraelici, dlatego że judaizm naucza, że „jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat”


Kurier pisał o Topolewskim

O Bolesławie Topolewskim i jego rodzinie pisaliśmy w kwietniu zeszłego roku. Mamy nadzieję, że nasza publikacja przyczyniła się do nadania tytułu.
Przypomnijmy fragment artykułu Tadeusza Manisty.

„Przeradz Mały. Helena i Bolesław Topolewscy wraz z dwoma synami i babcią Antoniną mieszkają z dala od wsi, na „wybudowaniu”. Jesienią ’43 zjawia się pochodząca z Bieżunia Miriam Kirszenbaum. 

Żydówka
Przemoknięta, przemarznięta dziewczyna szuka schronienia. Nie ma gdzie się podziać. Od kiedy Niemcy wygnali Żydów z Bieżunia, jej życie jest tułaczym pasmem. Straciła już ojca, matkę, brata, jednak do przodu pcha ją nadzieja i wola przetrwania. Może tutaj znajdą się Polacy o wielkich sercach, u których będzie jej dobrze? Przed dom wychodzi babcia Bolesława - Antonina Hofman. Zanosząca się od płaczu dziewczyna prosi o schronienie i pomoc, na co zdjęta litością kobieta odpowiada: „Zostań już tutaj”. Przyjmując Żydówkę pod dach, naraża nie tylko siebie, ale i całą rodzinę. Mindzia dobrze została przyjęta przez gospodarzy. Choć była niewielkiego wzrostu i wątłej budowy, starała się ze wszystkich sił pomagać w gospodarstwie. W każdej niemal pracy wyręczała Helenę. Domownicy postrzegali ją jako bardzo uczynną, o wielkiej dobroci. Gospodarza zadziwiała tym, że podejmowała czasami prace, które przerastały jej siły. Na to nie mógł pozwolić. Zaczęli ją dla bezpieczeństwa nazywać Emila, a na szyi zawiesili krzyżyk.”


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Leon Osman #1858747 16 lis 2015 13:35

  Instytut "JAD we SZEM" nie nadaje tytuł " Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" po interwencji gazety, tylko dowód ocalonego . Prawie 5 lat temu Sławek wysłał mnie nagraną opowieść jego dziadka z 85 roku iprosił żebym spróbował odnaleść Emilie w Izraelu. Nie zanlazłem ją ale wysłałem te nagranie do "JAD we SHEM". dostałem odpowiedz że to nie może być dowód do nadania tytułu "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" W zeszłym roku w szkole w Zielonej była ceremonia w której wspomniano Mindzie (Emilie) Kirszenbaum. Sławek jeszcze raz prosił żebym sprąbował ją znajść. Znalazłem kontakt z Saulem, jej synem. To on i jego mama dali dowów w "JAD we SZEM" i tak dziadek, babcia i prababcia Sławka dostali ten tytuł. Leon

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mgr #1853259 | 78.88.*.* 8 lis 2015 17:23

   Nie jestem antysemitą i nie jestem wrogo nastawiony do osób pochodzenia Żydowskiego. Nigdy nie byłem przeciwko żadnej nacji i narodowości, a przeciwko przestępczym poczynaniom ludzi zabijających innych. Pan Ejnik ładnie napisał „…że „jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat”. Nic dodać i nic ująć…Podziwiam ludzi, którzy ratowali podczas okupacji innych z narażeniem własnego życia bez względu na to kim byli. Podziwiam również bohaterów , którzy ratują innym życie obecnie. Na pewno do tych ludzi nie należy pewien profesor ,któremu się tylko wydaje, że ratuje swoimi poczynaniami życie. Na pewno do tych ludzi nie należą ludzie zaangażowani czynnie w konflikt izraelsko-palestyński i podsycający go. Chyba wszyscy kochający pokój są przeciwko temu, co robi Izrael, naruszający nie tylko prawa człowieka, ale i np. prawo wojenne. To właśnie z tego powodu generalnie jestem przeciwko tym ,którzy niszczą jedno życie, gdyż jest to tak, jak gdyby niszczyli cały świat.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. z Zielonej #1851902 | 78.88.*.* 6 lis 2015 21:04

    kurier przyczynił się do nadania medalu? a to on wystąpił o takowy, czy kto, bo chyba ktoś inny się wystarał

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Patrz uważnie #1851633 | 46.113.*.* 6 lis 2015 15:56

    Żydzi i tak mówią,że to my powinniśmy zginąć w ich obronie i oskarżają nas o współudział a nawet o kierownictwo w holokauście. Polacy, według Żydów, w czasie II wojny nie byli zabijani przez Niemców. Kiedy nasi będą mówić prawdę i nie zostaną za prawdę nazwani antysemitami? Na nic wysiłki pana Ejnika, i tak będzie antysemitą, dlaczego nasi dziadkowie pozwolili ginąć z rąk niemieckich żydom??

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz