środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Co czwarty gimnazjalista wyjechał z powiatu

2015-11-19 12:38:24 (ost. akt: 2015-12-01 07:13:17)

Podziel się:

Co czwarty absolwent gimnazjum z powiatu żuromińskiego wybrał szkołę ponadgimnazjalną poza powiatem. To jeszcze więcej niż w ubiegłym roku. Najczęściej uczniowie imigrują, żeby uczyć się w liceum. Niestety, coraz mniej uczniów spoza powiatu żuromińskiego, wybiera nasze szkoły.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Wygląda na to, że z roku na rok coraz więcej uczniów wybiera naukę poza powiatem żuromińskim. W ubiegłym roku naukę w szkołach ponadgimnazjalnych poza powiatem żuromińskim rozpoczęło 22% absolwentów gimnazjów. W tym roku jest to już 23,3%. Z 429 uczniów kończących naukę w gimnazjum 100 z nich wybrało szkołę nie w naszym powiecie. Do nas trafiło spoza powiatu tylko 34 uczniów.


Najczęściej wybierają liceum

W powiecie żuromińskim są dwa licea ogólnokształcące: w Bieżuniu i w Żurominie. Więcej uczniów trafia do żuromińskiego ogólniaka. Tam naukę w pierwszych klasach w tym roku rozpoczęło w sumie 91 uczniów. W bieżuńskim LO w pierwszych klasach jest 48 uczniów.
Ale zarówno w jednym jak i w drugim liceum są miejsca na przyjęcie większej liczby absolwentów gimnazjów. Najwięcej uczniów z naszego powiatu trafia do liceów poza powiatem. W tym roku z naszego powiatu do obcych liceów uciekło 62 gimnazjalistów. Wolą uczyć się w Płocku, Mławie czy Toruniu niż w Bieżuniu lub Żurominie. Do technikum poza powiatem trafiło 22 uczniów a do szkół zawodowych 16 osób.

Połowa mniej uczniów spoza powiatu

Co roku do szkół ponadgimnazjalnych trafiają też uczniowie mieszkający poza powiatem żuromińskim. Jest ich jednak mniej niż tych, którzy wyjeżdżają od nas. Okazuje się, że to stała tendencja i z roku na rok nasze szkoły przyjmują mniej absolwentów gimnazjów. W roku szkolnym 2014/2015 naukę w pierwszych klasach rozpoczęło 61 osób. Najczęściej wybierali technikum. W bieżącym roku szkolnym tylko 34 osoby mieszkające poza powiatem wybrało tutejsze szkoły. Również najczęściej wybierali technikum. Do tego typu szkoły trafiło 23 z nich. 7 osób wybrało liceum i 4 osoby szkołę zawodową. 14 osób wybrało technikum w Zielonej. Większość z nich (9osób) trafiło do klasy technik - rolnik, 1 osoba technik - weterynarii i 4 osoby do klasy technik - ekonomista. Technikum w Żurominie wybrało 9 osób spoza powiatu. Największym zainteresowaniem wśród nich cieszy się technikum pojazdów samochodowych.

Pomysł na zmiany

Władze powiatu, pod które podlegają szkoły ponadgimnazjalne problem widzą i chcą odwrócić tendencję wyboru szkół przez uczniów. Jak dowiedzieliśmy się od wicestarosty żuromińskiego Ireneusza Rejmusa, będą podejmowane działania w kwestii zatrzymania uczniów w tutejszych szkołach ponadgimnazjalnych.
- Mamy zaplanowaną naradę z dyrektorami szkół, mamy kilka pomysłów, które dyrektorom przedstawimy. Oczekujemy również, że dyrektorzy przedstawią nam swoje – mówi wicestarosta Ireneusz Rejmus.
Zdaniem wicestarosty problem jest złożony. Podkreśla, że nie da go się rozwiązać „od ręki”.
- To jest proces, z roku na rok nie da się odwrócić tej tendencji – mów Ireneusz Rejmus – Potrzeba czasu, determinacji i chęci wszystkich.
Wicestarosta widzi szanse na poprawę.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Adam #1876198 | 87.116.*.* 7 gru 2015 20:31

  Wczoraj rano jechałem do Mławy. Za Zieloną jeszcze kilometr przed Kuczborkiem uderzył mnie zaduch kurników spod Kozielska. Wiatr wiał od wschodu. Wyobrażam sobie jak się wtedy czują mieszkańcy Kuczborka. Nowe Kurniki i chlewnie powstają za Brudnicami, Raczynami, koło Chamska, Poniatowa i Kruszewa. Jak ma powiat się nie wyludniać?. Niech jeszcze władze powiatu wprowadzą opłatę klimatyczną w tym "uzdrowisku"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. uczeń #1875078 | 46.77.*.* 6 gru 2015 15:32

  i bardzo dobrze.przynajmnie troch cywilizacji

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ta #1871819 | 164.127.*.* 2 gru 2015 20:15

  Rejmus ma pomysł tylko nie powie, bierze 10kilo na łape i to jest jego pomysł na życie.Był szefem do zwalczania bezrobocia w powiecie, brał kasę i co zrobił, nic, zamknąć tego nieroba.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mgr #1870021 | 78.88.*.* 30 lis 2015 21:38

  W mieście powiatowym jakim jest Żuromin nie ma życia kulturalnego z prawdziwego zdarzenia. To już zakrawa na śmieszność , że jedyne kino zawiesiło swoją działalność bo nie posiada odpowiedniego sprzętu. Dyrektor ŻCK Piotr Wlizło zapewnia, że szuka finansów na nowy cyfrowy projektor. Dopiero po jego kupieniu seanse zostaną wznowione. Nie dziwmy się zatem ,że młodzi ludzie uciekają z ‘’Ciemnogrodu’’ do miast gdzie tętni życie kulturalne. Wszak nie samą nauką młody człowiek żyje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. szczęśliwy #1869988 | 31.63.*.* 30 lis 2015 21:14

  Jestem szczęściwym belfrem że wyjechało tylko tyle. W przyszłym raku wyjedzie ponad 50% z tego co mówia uczniowie trzecich klas gimnazjów. Jedyna nadzieja azeby utrzymać nasze szkoły to powrót do ośmioklasowych szkól podstawowych i czteroletnich liceów. Nadzieja ze będzie kasa za osiemnaście godzin tygodniowo.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz