Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Lubowidz. Nieznany sprawca chciał podpalić kościół

2015-11-26 11:15:12 (ost. akt: 2015-11-27 08:53:08)
Nieznany sprawca chciał podpalić drewniany kościół w Lubowidzu

Nieznany sprawca chciał podpalić drewniany kościół w Lubowidzu

Autor zdjęcia: fot. arch.

Podziel się:

Najpierw polał drewnianą ścianę łatwopalną substancją. Potem podpalił kościół. Na szczęście mieszkańcy Lubowidza dość szybko zorientowali się, co się dzieje i pożar ugasili.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

Nieznany sprawca chciał spalić zabytkowy kościół św. Andrzeja Apostoła w Lubowidzu przy ulicy Poświętnej. Do zdarzenia doszło w sobotę 21 listopada około godziny 17.

Sprawca najpierw oblał ścianę kościoła łatwopalną substancją, a następnie podpalił. Do pożaru nie doszło. Dlaczego? Tu mamy sprzeczne informacje z dwóch źródeł – jedno podaje, że po prostu ogień ugasił się samoczynnie; inna, że ugasili go mieszkańcy Lubowidza przypadkowo przechodzący obok świątyni.

Strat jeszcze nie oszacowano. Wydaje się, że nie będą one duże – osmalona została jedynie ściana świątyni.
Dochodzenie w sprawie prowadzi policja żuromińska. Z naszych informacji wynika, że byli świadkowie, którzy widzieli sprawcę.
- Apelujemy, że jeśli ktoś ma informacje, które pozwolą doprowadzić nas do sprawcy, niech przekaże je żuromińskiej policji lub policjantom z posterunku w Lubowidzu – mówi rzecznik żuromińskiej KPP mł. aspirant Tomasz Wnuk.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Parafianin #1891187 | 46.186.*.* 27 gru 2015 21:45

  Ksiądz Proboszcz Lubowidza to ewenement! Przed chrztem dziecka żona poszła umówić termin ceremonii i uregulowanie należności. Ksiądz odpowiedział, że zapłaci Pani na spokojnie a opłata wynosi 200zł. Ruszyliśmy z małym na mszę, która się rozpoczęła a ksiądz woła nas na zachrystię i mówi, że trzeba zapłacić ofiarę. Wyciągam 200zł a On mówi że 400zł. Ja na to, że ksiądz mówił żonie 200zł. Ksiądz na to TAK 200zł za chrzest a 200zł na Kościół. Dodał także, że ma On prawo tego wymagać! SZOK! Patrząc na to jakim człowiekiem jest i jak podchodzi do wszystkiego to się nie dziwię. Lecz jeśli ten ktoś zrobił to bo ksiądz zalazł mu za skórę to powinien podpalić plebanię a nie Kościół! Ps dziwię się, że tyle lat ten ksiądz jest proboszczem. Dodam, że w Żurominie Chrzest kosztuje 200zł i nie chodzi o kasę tylko o fakt i jego zachowanie! Ps załatwił tak sporo osób!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lubowidzak #1870237 | 77.255.*.* 1 gru 2015 09:47

  Myślę że ktoś złości chciał się odegrać na Proboszczu, który jest człowiekiem wyjątkowo kłótliwym i złośliwym. Robi parafianom "pod górkę". Nie chce udzielać chrztów czy ślubów z byle jakich powodów. Wprowadził najwyższe ceny za uroczystości np. pogrzebowe (plus dodatki jak 200zł za śmiec.i Wg mnie skandal!). Na cmentarzu zabrania kładzeniu kostki brukowej nie wiadomo z jakiej przyczyny. Proboszcz miał w przeszłości problemy z alkoholem i hazardem więc naraził się juz wielu osobom. Grupa jego przeciwników z każdym dniem rośnie więc możliwe, że podpalenie ma z tym jakiś związek. Apeluję żeby swojej frustracji nie wyładowywać na miejscach kultu, ponieważ to nie jest własność byle sobie beznadziejnego Proboszcza tylko NASZA PARAFIAN i takim działaniami ucierpimy MY nie ON!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mgr #1868454 | 78.88.*.* 28 lis 2015 16:45

   Wszystkie świątynię wzniesione dla stałych potrzeb publicznego kultu podlegają ochronie prawnej jak każde inne mienie publiczne. Drewniany kościół parafialny p.w. Św. Andrzeja Apostoła w Lubowidzu szczególnie podatny jest na ewentualne strawienie pożarem. Dlatego jako zabytek powinien być szczególnie chroniony. Mam nadzieję, że sprawca lub sprawcy podpalenia zostaną szybko ustaleni i pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Pokręt #1868335 | 46.113.*.* 28 lis 2015 13:07

   Świątynię wznieśli kapłani za ludzką krzywdę i tutaj nie byłbym za burzeniem tego obiektu przez spalenie. Podpalaczem mógł być terrorysta, no tak, jak był z brodą to beton islamski. Za takie coś to nawet ja będę walczył z innowiercami.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz