Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Kuczbork. Kanalizacja już jest. Nadzór budowlany ma zastrzeżenia

2015-12-01 09:50:49 (ost. akt: 2015-12-07 17:20:14)

Podziel się:

Zakończyła się budowa kanalizacji w Zielonej. Pojawiły się jednak komplikacje. Nadzór skontrolował inwestycje i stwierdził nieprawidłowości. Wójt Jacek Grzybicki z decyzją się nie zgadza i zaskarża ją do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Drugi etap budowy kanalizacji w Zielonej rozpoczął się we wrześniu 2014 roku. Jej budowa już się zakończyła. To jedna z bardziej kosztownych gminnych inwestycji. Jej koszt to ponad 2,3 miliona złotych. Sam projekt inwestycji wyniósł 23 370 złotych. Gmina pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 926 620 złotych. Wójt Jacek Grzybicki przyznaje, że bez środków zewnętrznych realizacja inwestycji byłaby trudna albo nawet niemożliwa dla tak małej gminy.
- Jednym z zadań na początku mojej pracy na stanowisku wójta Gminy było dokończenie II części II etapu budowy kanalizacji w Zielonej – informuje wójt Kuczborka Jacek Grzybicki - Wykonanie takiej inwestycji bez dofinansowania z UE byłoby dla Gminy bardzo trudne. Dlatego też, aby sprostać temu zadaniu chciałem jak najszybciej zakończyć tę inwestycję i zmieścić się w ściśle określonym terminie, aby Gmina nie straciła dofinansowania.

Zakończenie budowy a kontrola inwestycji

Zgodnie z przepisami w przypadku takich inwestycji należy zgłosić do nadzoru budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy. Takie zawiadomienie Gmina złożyła 1 września. Jak informuje wójt, nadzór ma 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Inspektorat w tym czasie sprzeciwu nie zgłosił. Ponadto Gmina zawnioskowała o kontrolę inwestycji w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.
Jak informuje wójt Jacek Grzybicki, o kontrolę wnioskował, bo zgodnie z sugestiami PINB miało to przyspieszyć formalne zakończenie inwestycji.

Wójt jednak zmienił zdanie i wniosek o kontrolę wycofał 23 października. Jego zdaniem taka kontrola trwałaby za długo. A on nie chciał ryzykować nie dotrzymaniem terminów, które wiązałoby się z utratą unijnego dofinansowania. Mimo to kontrola się odbyła.


Nadzór stwierdza nieprawidłowości

Jak dowiedzieliśmy się od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Magdaleny Brzostek, kontrola wykazała, że wykonana inwestycja odbiega o tego, co przewidywał projekt.
- Zmianie uległ przebieg i długość kolektorów głównych, ilość i lokalizacja studzienek, a miejscami kanalizacja przebiega przez nieruchomości, których nie obejmuje pozwolenie na budowę – mówi Inspektor Magdalena Brzostek – Odstępstwa od projektu są dopuszczalne, ale w tym przypadku wprowadzone na etapie budowy zmiany kwalifikują się jako istotne (potwierdzeniem czego jest powykonawcze uzgodnienie ZUD). W związku z tym odbiór przedmiotowej inwestycji możliwy jest po przeprowadzeniu postępowania naprawczego.

W związku z tym Inspektor wydała decyzję nakładającą na Inwestora obowiązek opracowania zamiennego projektu budowlanego dla tej inwestycji. Projekt budowlany zamienny powinien odzwierciedlać stan faktyczny wykonanej inwestycji, czyli to, w jaki sposób została rzeczywiście poprowadzona kanalizacja, gdzie faktycznie znajdują się studzienki, itd. Gmina na wykonanie takiego projektu ma około 3 - 4 miesięcy.


Wójt zaskarża decyzję Inspektor

Wójt z decyzją inspektor się jednak nie zgadza. Gmina decyzję Powiatowej Inspektor Nadzoru Budowlanego zaskarżyła do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
- Organ nie miał prawa wydać zaskarżonej decyzji z uwagi na fakt, że nie wniósł sprzeciwu od zawiadomienia Gminy o zakończeniu budowy w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosił sprzeciwu w drodze decyzji. Brak sprzeciwu organu jest swoistym potwierdzeniem legalności obiektu budowlanego – wyjaśnia wójt - Mając na uwadze powyższe oraz to, że decyzja Starosty Żuromińskiego Nr 44/2014 z dnia 10.03.2014 r. w pkt.5.2. zwalnia inwestora z uzyskania pozwolenia na użytkowanie, należy przyjąć, iż inwestycja została pomyślnie zakończona i mieszkańcy mogą z niej korzystać.
Zdaniem wójta, formalnie budowa jest zakończona. Terminy dotrzymane. Dofinansowanie nie przepadnie. Grzybicki deklaruje również, że będzie się starał, żeby mieszkańcy jak najszybciej do kanalizacji zostali podłączeni. Jeżeli pogoda na to pozwoli, może to nastąpić jeszcze w tym roku.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelnik #1887378 | 77.255.*.* 21 gru 2015 11:31

  Nie macie pojecia, o czym piszecie. Powiatowy Inspektor otrzymuje wynagrodzenie i jest finansowany przez WOJEWODĘ. PINB jest organem administracji rządowej, a działa jako administracja zespolona. Inspektora powołuje i odwołuje jednak Starosta.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec Zielonej. #1883770 | 31.63.*.* 17 gru 2015 17:30

  To sprawdź gdzie pobiera pobory. Wojewódzki Inspektor Budowlany tylko namaszcza wskazaną przez Starostę osobę na stanowisko Powiatowego Inspektora nadzoru budowlanego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec Zielonej #1883173 | 83.6.*.* 16 gru 2015 23:07

  Do mieszkanca Zielonej.Pani Inspektor nie jest pracownikiem starostwa.Ale w tej sprawie to nie ma znaczenia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do Kuriera #1882805 | 164.127.*.* 16 gru 2015 17:34

  wszystko fajnie plują na siebie ale co z tym fałszowaniem pozwoleń

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mieszkaniec Zielonej. #1882198 | 83.28.*.* 15 gru 2015 22:08

  Jako mieszkaniec Zielonej mam kilka powodów do smutku a zarazem do radości. Kolektor jest już wybudowany jego głównym celem jest odprowadzanie ścieków do oczyszczalni celem ochrony środowiska. Kolektor jest pobudowany zgodnie z projektem ale studzienki faktycznie znajdują się w miejscach niezgodnych z projektem. Jak ten problem rozwiązać? Czy ścieki dostaną sie do kolektora metr bliżej czy metr dalej to i tak trafią do oczyszczalni. Pan Starosta pochodzi z Gminy Kuczbork i to on namaścił Panią inspektor na to stanowisko on wskazał ją jako kandydatkę na powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Żurominie Inspektorowi Wojewódzkiemu a ten dopełnił formalności i przy poparciu PSL-u powołał wskazaną kandydatkę. Pani Inspektor jest pracownikiem Starostwa Powiatowego w Żurominie. Starostwo jej wypłaca pobory i pod Starostę podlega. Panie Starosto my mieszkańcy Zielonej obiecujemy Panu ze jeżeli nie wpłynie Pan na to ażeby nastąpił odbiór to w następnych wyborach samorządowych nikt z miejscowości Zielona nie zagłosuje na Zielonych czyli PSL ani do Gminy ani do Powiatu ani do Sejmiku Wojewódzkiego i to jest ta dobra wiadomość ze Ci nieudacznicy odejdą w nie pamięć a nastąpi władza ludzi lepszej kategorii. Bo tej nieudolnej władzy w Powiecie mamy już dość przykład nasz kolektor. Nieudacznicy!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)