Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Mędrcy, pastuszkowie, aniołowie i dziesiątki mieszkańców

2016-01-14 15:39:17 (ost. akt: 2016-01-14 15:41:21)
Trzej Królowie na koniach poprowadzili orszak ulicami miasta

Trzej Królowie na koniach poprowadzili orszak ulicami miasta

Autor zdjęcia: fot. zbiory szkoły

Podziel się:

Orszak Trzech Króli jest organizowany w wielu miastach naszego kraju. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W 2015 barwne orszaki odbyły się w około 300 polskich miastach. W tym roku po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przemaszerował ulicami Żuromina.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Orszak Trzech Króli to przedstawienie jasełek na ulicach miast i miasteczek w Polsce i zagranicą. W tym roku w Polsce w Święto Trzech Króli, Orszak wyruszył już po raz ósmy. Jego popularność z roku na rok jest coraz większa. W 2011 roku Orszak odbył się w 6 miastach, w 2013 w 92, w 2014 177 a w ubiegłym roku w około 300 miejscowościach. Scenariusz imprezy jest wszędzie podobny, bo oparty na biblijnym przekazie. Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by oddać pokłon nowo narodzonemu Bogu. Ważnym elementem, każdego Orszaku jest wspólne głośne, radosne kolędowanie ludzi idących za Trzema Królami. Każdy z uczestników może stać się aktywnym uczestnikiem marszu poprzez nie tylko śpiew, ale również przebranie się za biblijne postacie.

Po raz pierwszy w Żurominie

W tym roku Żuromin dołączył do miast, w których odbywają się barwne Orszaki. Było to możliwe dzięki młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie, dyrekcji szkoły, i opiekunom: Marcie Liszewskiej, Marlenie Kosińskiej, Jolancie Kosek – Woźnowskiej oraz księdzu Mateuszowi Molakowi. Mimo że Orszak organizowany był po raz pierwszy, to spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wzięły w nim udział setki mieszkańców miasta i okolic. W orszaku wzięły udział również władze miasta i powiatu: burmistrz Żuromina Aneta Goliat, starosta Jerzy Rzymowski, wicestarosta Ireneusz Rejmus oraz wszyscy księża z żuromińskiej parafii. 6 stycznia około godziny 11:00 Orszak Trzech Króli wyruszył spod Liceum Ogólnokształcącego. Wśród kolędników nie zabrakło Maryi, Józefa, Trzech Króli, Heroda, pasterzy, aniołów, a nawet diabła. Orszak prowadzili Trzej Królowie na koniach ze stadniny Moniki Wrzosek z Olszewa. Oprócz uczniów Liceum w biblijne postacie wcieliły się dzieci biorące udział w Orszaku. Barwny orszak pod przewodnictwem księdza Mateusza Molaka przemaszerował ulicami miasta. Spacer zakończył się w kościele Mszą Świętą oraz wystawieniem jasełek przygotowanych przez uczniów żuromińskiego „ogólniaka”.

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. brodacz #1912437 | 164.126.*.* 21 sty 2016 18:29

  Przyjdą kozo...cy to z orszaków zostana tylko konie,reszta na odstrzał na czele z panem w białej komeżce i czarnym surducie.Ale póki co grają pierwsze,czarne skrzypce. Co chcą to robią,na drodze publicznej księża pozwalają iść całą szerokością, czy było pozwolenie na takie zgromadzenie??czy nie należą się mandaty rozpoznanym na zdjęciu a nawet kary grzywny bądź coś w zawiasach?Co na to policja??chodzi na smyczy kapłanów??kiedyś była na usługach PZPR, teraz na kolanach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Moje kilka zdań... #1912011 | 78.88.*.* 21 sty 2016 10:59

  Matką „Orszaków Trzech Króli” są ludzie, którzy prowokują i inicjują działania w środowiskach lokalnych mające na celu powołanie do życia nowych zwyczajów. Działania tych ludzi jeden z komentatorów określił jako „Uliczna parodia”, a ja bym dodał, że jest to zakłócanie porządku publicznego. Miejscem do wystawiania jasełek są sceny obiektów zbudowanych do krzewienia kultury oraz kościoły. Uliczny zgiełk mający przedstawiać widowisko o Bożym Narodzeniu jest w rzeczywistości hucpą… Młodzi ludzie w tym uczestniczący na czele z dyrekcją szkoły i osobą duchowną powinni zamiast zakłócać ruch uliczny propagować wiedzę o otaczającym nas świecie. Święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę Trzech Mędrców, którzy mieli podążać do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi jest wymysłem kościoła. Myślę, że zgodnie i w myśl tradycji „Orszak Trzech Króli” powinien na końcu składać dary, ale autorka nic o darach nie piszę. Myślę, że kościół w niedługim czasie zażąda składania darów, ale na początek wystarczy Msza Święta.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Hej #1911563 | 46.112.*.* 20 sty 2016 18:35

  Wieczorek swego czasu jak jechał na szkapie w pochodzie pierwszomajowym to go zamkneli, na następny rok to juz od 28 kwietnia siedział,by szkapy znowu nie wyprowadził, puscili go drugiego, to próbował na niej do knajpy wjechać. pamieta ktoś te czasy??

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Nowa tradycja... #1910756 | 78.88.*.* 19 sty 2016 19:48

   Ta uliczna parada przypomina mi parodię widowiska teatralnego…

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bert #1909840 | 109.241.*.* 18 sty 2016 20:01

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. ale wiocha :)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)