Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Zatruta żywność! 10 osób w szpitalu. Starszy mężczyzna nie żyje!

2016-01-15 15:03:59 (ost. akt: 2016-01-15 15:06:52)

Podziel się:

Świętowanie dla dwóch rodzin z Żuromina skończyło się dramatycznie. W zjedzonej przez nich wigilijnej kolacji lub świątecznym obiedzie były bakterie salmonelli. 10 osób z objawami zatrucia trafiło do żuromińskiego szpitala. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jedna osoba zmarła. Szpital jednak zaprzecza, że przyczyną śmierci było zatrucie pokarmowe.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

10 osób z Żuromina trafiło w Święta Bożego Narodzenia do szpitala. Powód był ten sam – zatrucie bakteriami salmonelli. W szpitalu zmarła jedna osoba – starszy mężczyzna z jednej z dwóch rodzin.


Dwie rodziny w szpitalu

Dwie rodziny z Żuromina w Święta Bożego Narodzenia trafiły na Oddział Wewnętrzny żuromińskiego szpitala. Pierwsze objawy choroby pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie i diagnoza była taka sama – zatrucie pokarmowe spowodowane bakteriami salmonelli.

- Były dwa ogniska zatrucia pokarmowego, w dwóch niezależnych od siebie rodzinach – mówi Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żurominie Agnieszka Cyran.
Jak informuje Inspektor pierwsze objawy zatrucia u członków obydwu rodzin pojawiły się 25 grudnia. Stąd przypuszczenie, że bakterie salmonelli znajdowały się w żywności zjedzonej podczas kolacji wigilijnej lub podczas świątecznego obiadu. Jak mówi Agnieszka Cyran wszystkie potrawy w obu domach były poddane obróbce termicznej.
W pierwszym przypadku narażonych na zatrucie było 6 osób - 5 trafiło do szpitala. W drugiej rodzinie przy wspólnym stole siedziało 9 osób. 5 z nich trafiło do szpitala. Wśród nich było 3 – letnie dziecko. Objawami zatrucia salmonellą są gorączka, wymioty i biegunka.
Inspektor Agnieszka Cyran przyznaje, że w powiecie zdarzają się przypadki takich zatruć, jednak pierwszy raz od dawna jednocześnie zatruło się tak wiele osób.

Kilka dni w szpitalu

Z informacji uzyskanych ze szpitala w Żurominie wynika, że hospitalizacja pacjentów z zatruciem pokarmowym trwała w zależności od stanu zdrowia danego pacjenta. Pacjenci zostali odizolowani, a w stosunku do nich został zastosowany reżim sanitarny. Leczenie polegało między innymi na nawadnianiu droga pozajelitową. Po zastosowaniu leczenia, jak informuje szpital, niedogodności pacjentów minęły, ich stan kliniczny się poprawił. Z informacji przekazanych przez szpital wynika również, że wśród tych 10 osób nie było przypadku śmiertelnego spowodowanego zatruciem pokarmowym.

Sanepid nie może zbadać próbek

Niestety nie będzie możliwe ustalenie, w której żywności znajdowały się bakterie salmonelli. Potraw świątecznych było tak dużo, że nie jest to możliwe do ustalenia. Sanepid nie mógł również zbadać laboratoryjnie próbek żywności.
- Rodziny nie udostępniły nam spożywanej podczas świąt żywności, bo jej już nie miały – mówi Inspektor Agnieszka Cyran.
Jak informuje Cyran, bakterie salmonelli mogą znajdować się w jajach i mięsie, szczególnie drobiowym. Salmonellą można się zarazić, jeżeli przechowuje się żywność w nieodpowiedni sposób, nie zostanie ona dokładnie upieczona lub ugotowana, jeżeli ją się wielokrotnie odgrzewa lub za długo przechowuje.

Klucz do bezpiecznej żywności

Powiatowy Inspektor Sanitarny apeluje o przestrzeganie zasad w przechowywaniu i przygotowywaniu posiłków. Uchroni to przed poważnymi problemami ze zdrowiem. Ważne jest mycie rąk przed kontaktem z żywnością i po wyjściu z toalety. Dokładne mycie przedmiotów używanych do krojenia surowego mięsa. Oddzielanie żywności surowej od ugotowanej. Jaja, drób i inne mięso musi być dokładnie ugotowane. Ważne też, żeby było przechowywane w odpowiedniej temperaturze.

- Podczas Świąt przygotowujemy dużo potraw, nie wszystkie są przechowywane w lodówce, bo często nie ma w niej miejsca – mówi Agnieszka Cyran – Produkty takie jak np. mięso nie powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej dłużej niż dwie godziny.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kogut #1917231 | 46.112.*.* 26 sty 2016 19:30

  Jak to człowiek nie żyje, on żyje wiecznie, trzeba się cieszyć, pozbył się ciała i jest wolny. Syn wierzący i praktykujący zapewne wykupił mu życie wieczne u kapłana. Jeżdżąc z reklamą ma tak ustawiony fotel,że klęczy i modli się. Aby on kogoś nie przesłał w lepszy świat.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Za darmo? #1915589 | 46.113.*.* 24 sty 2016 16:26

  Za darmo chciał święta oblecieć, musieli coś trefnego dostać ci od reklamy i tak ojciec zmienił miesce pobytu(łakomy albo mało odporny). Masełko w mleczarni zawsze było świeże, jak ktoś napisał, znamy się nie od dziś, nie urodziliśmy się wczoraj. To do przemyślenia i niech się modli w długie, zimowe wieczory, przeprasza ludzi co im złego uczynił a kogo ze znajomych, rodziny i wielkich tego świata nie ukarał.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Hej #1911572 | 46.112.*.* 20 sty 2016 18:42

  Jeden z tych rodzin jeździ z jakąś reklamą, ma pewnie dostęp do przeterminowanego towaru, chciał świeta po tańszej cenie oblecieć, a tu bla, to tylko masełko w mleczarni zawsze było świeżutkie. mało ma na miesiąc??mógł pieniądze żuć, nie stać go na dobry towar?ma emeryturkę, pensję i co jeszcze???To kara Boska za krzywdy ludzkie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #1908657 | 46.112.*.* 17 sty 2016 11:15

  Co to za rodziny?gdzie mieszkają?gdzie kupowali produkty, czy Pani Cyran sprawdziła miejsca i żywność tam sprzedawaną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wiśnia #1908576 | 94.254.*.* 17 sty 2016 07:57

   A to Marek W. Przyjmuje patentów? Nie wiedziałem.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)