Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Żuromin. Giganci z gimnazjum

2016-02-08 15:16:43 (ost. akt: 2016-02-09 07:54:36)
Kamil Paluszewski laureat konkursu chemicznego

Kamil Paluszewski laureat konkursu chemicznego

Autor zdjęcia: fot. Adam Ejnik

Podziel się:

Kamil Paluszewski i Aleksandra Słabkowska zostali laureatami kuratoryjnych konkursów. Gimnazjaliści z żuromińskiej „dwójki” tym samym zostali zwolnieni z egzaminu gimnazjalnego. Oboje mają zagwarantowane maksymalne noty. Ola z polskiego, Kamil z przedmiotów przyrodniczych.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Olimpijczycy - tak potocznie mówi się o laureatach konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratorium. Olimpijczykami w roku szkolnym 2015/2016 zostali uczniowie z żuromińskiego Gimnazjum nr 2: Aleksandra Słabkowska i Kamil Paluszewski. Ona z języka polskiego, on z chemii.
Oboje nie muszą już pisać egzaminu gimnazjalnego - Ola z języka polskiego, Kamil z przedmiotów przyrodniczych. Mają zapewnioną maksymalną ilość punktów.

Interesuje mnie medycyna
Aleksandra Słabkowska chodzi do klasy III c Gimnazjum nr 2 w Żurominie. Skromna, podkreślają zgodnie jej nauczyciele, ale bardzo pracowita. Jest wzorową uczennicą, a jej szkolnym atutem jest wszechstronność. Średnia ocen na półrocze Oli to 5,53. Jeśli dodamy do tego, że Ola ma wzorowe zachowanie i jest laureatką konkursu z języka polskiego , to jasne jest, że drzwi wszystkich liceów w Polsce stoją przed nią otworem.
Gdzie Ola będzie kontynuować naukę? Prawdopodobnie w płockiej Małachowiance. Jak widzi swoją przyszłość? Wiąże ją z medycyną.
- Bardzo lubię język polski i jest to przedmiot, który niezwykle cenię, ale moim marzeniem jest zostać lekarzem – mówi Ola.
Do konkursu przedmiotowego z języka polskiego przystąpiła, bo lubi lekcje polskiego.
- Na jednej z pierwszych lekcji nasza pani powiedziała nam o konkursie, zgłosiłam się – mówi Ola.
- Nie miałam żadnych wątpliwości, że Ola może w tym konkursie zajść daleko – mówi polonistka Anna Hilińska – Łączy w sobie dwie niezbędne do sukcesu cechy. Z jednej strony jest zdolna, oczytana i błyskotliwa, a z drugiej jest tytanem pracy – dodaje nauczycielka.
Nie było jednak łatwo. Nauczycielka spędziła na kształceniu przyszłej laureatki wiele godzin.
- Temat konkursu nie był łatwy – mówi polonistka – Dotyczył motywów, których nie omawia się na poziomie gimnazjum.
Sen, baśniowość, fantastyka – to główne motywy konkursu polonistycznego. Uczennica musiała przeczytać kilkanaście lektur, przyswoić i analizować dzieła malarskie, filmowe, muzyczne.
- Ola skrupulatnie czytała każdą zadaną lekturę. Oprócz tego spędziłyśmy godziny na ich analizie – mówi nauczycielka.
Solidna praca przyniosła efekty. Dziewczyna jak burza przeszła etap szkolny oraz rejonowy. W Warszawie na etapie wojewódzkim już czuła się pewnie. Laureatką została ze sporym zapasem punktowym.
- Najtrudniejszy był dla mnie etap rejonowy. Pojawiły się tam zadania, których rozwiązania nie byłam do końca pewna – mówi Ola.
Teraz jest szczęśliwa i skupia się na codziennej nauce. Chce wszystko wykonywać perfekcyjnie.
- Jesteśmy dumni, że w swoich szeregach mamy tak wspaniałych uczniów – mówi o Oli Marek Bielikowicz dyrektor Gimnazjum.


Duma szkoły, duma klasy

Dyrektor szkoły do spraw Gimnazjum Marek Bielikowicz podkreślał, że Kamil Paluszewski jest uczniem, który ma swój świat – naukowy świat. Nie jest uczniem, który udziela się towarzysko, ale w klasie jest bardzo lubiany.
- Uczniowie cenią sobie, że wśród nich jest ktoś tak niepospolicie utalentowany – mówi dyrektor.
- Trochę się stresujesz?– spytałem Kamila na początku rozmowy.
- Wie pan, nie codziennie udzielam wywiadów – zgasił mnie natychmiast Kamil.
Kamil Paluszewski uczeń klasy III b to duma szkoły, podkreślał dyrektor Bielikowicz. Uczeń niezwykle uzdolniony jeśli chodzi o przedmioty ścisłe.
- Wróżę mu ogromną karierę naukową – mówi dyrektor.
Konkurs przedmiotowy z chemii, to nie pierwszy jego sukces. Był laureatem konkursu chemicznego „Panda”, a także jeszcze w podstawówce prestiżowego międzynarodowego konkursu matematycznego „Kangur”. Wtedy to wygrał wycieczkę do Danii, do Legolandu. Do konkursu chemicznego Kamila przygotowywała nauczycielka chemii w Gimnazjum nr 2 w Żurominie Ewa Łyczek.
- Praca z Kamilem to prawdziwa przyjemność dla nauczyciela – mówi chemiczka – Przygotowania nie sprawiały mu żadnych kłopotów. Miał serce do chemii i pasjonował się tą dziedziną – dodaje.
Uczeń podkreśla, że do konkursu przygotowywał się 1-2 godziny dziennie. Rozwiązywał testy, uczestniczył w zajęciach indywidualnych. Poradził sobie doskonale w każdym etapie konkursu, a najgorzej bał się jednego:
- Najgorzej by było, jakby mi nie poszło w III etapie konkursu, bo wtedy cała ta praca poszłaby na marne – zdradza Kamil.
- Przeczuwałam, że Kamil sobie poradzi – mówi Ewa Łyczek – Posiadał on wiedzę wykraczającą daleko poza program gimnazjum. Już dziś mógłby podejść do matury i spokojnie by sobie z nią poradził – dodaje nauczycielka.
Chemiczka najbardziej obawiała się etapu szkolnego konkursu. Jednak obawy okazały się niepotrzebne. Kamil z olbrzymim zapasem punktowym przekraczał próg etapu szkolnego, potem rejonowego i na końcu został laureatem.
Czy wiąże swoją przyszłość z chemią?
- Nie wykluczam - odpowiada Kamil – Lubię chemię, lekcje są ciekawe, ale nie myślałem jeszcze o swojej przyszłości – dodaje.
Kamil uczy się wybitnie. Ma średnią ocen na I semestr 5,4. Oczywiście szóstki z chemii, fizyki i matematyki… Szkoły średnie czekają na takich uczniów, ale Kamil jeszcze nie zdecydował, którą z nich wybierze.
- Kamil poradzi sobie, gdzie by nie poszedł – puentuje wizytę w Gimnazjum nr 2 dyrektor Bielikowicz.


https://i.wm.pl/00/08/18/07/n/1-2-picture56b8a3ddc6b1c.jpg
Aleksandra Słabkowska laureatka konkursu przedmiotowego z języka polskiego

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. znawca #1930115 | 164.126.*.* 11 lut 2016 23:34

  Najlepiej niech każda szkoła wykona "kącik olimpijczyków" tam znalazłyby się informacje o wybitnych laureatach tych konkursów. Z jakiej dziedziny i w którym roku uzyskali tytuł, a w tedy nie było by problemu która szkoła miała wybitniejszych uczniów i nauczycieli, bo łatwo można by przeanalizować te dane. ;)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PIWNICA POD BARANAMI #1928090 | 78.88.*.* 9 lut 2016 08:46

  Brawo...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do absolwent #1928045 | 212.160.*.* 9 lut 2016 07:00

  Masz pojęcie, o czym piszesz? Wiesz ilu olimpijczyków mają w jedynce? Wiesz, jacy wspaniali ludzie tu się uczyli i jacy pracują? Nie wiesz, bo chodziłeś do dwójki... Więc po co siejesz zamęt? Zdarzają się w Żurominie laureaci. Raz są z jedynki, raz z dwójki. Należy im gratulować... i ich nauczycielom, a nie robić skłócać środowiska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. absolwent #1927954 | 178.183.*.* 8 lut 2016 22:24

  A jednak. Jak widać lepiej uczą w "dwójce". Jakie osiągnięcia ma "jedynka", czym może się pochwalić? Tam nie ma takich nauczycieli, którzy z sercem, po godzinach pracują dla dobra uczniów. Prawda jest taka - komu zależy na wiedzy a nie na ocenach na świadectwach to pójdzie do "dwójki",tam zawsze wyniki testów były najlepsze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pokręt #1927811 | 46.112.*.* 8 lut 2016 19:23

  I co was czeka po skończeniu szkół w kraju, ano sprzedawać w sklepie albo pryskać na zachód tam, gdzie mało imigrantów. Niech mi ktoś powie,jakie są perspektywy pracy w Żurominie, jeśli się nie ma pleców by być budżetowcem. Może Pan Rejmus coś powie(ogórki kisić), może starosta, może wójtowie coś burkną, sami biorą ciężką kasę a nawet nie ma statystyk ilu ludzi pracuje i jakie jest faktyczne bezrobocie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)