środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Minister najpierw przeanalizuje

2016-02-09 14:02:16 (ost. akt: 2016-02-09 14:03:12)
 W listopadzie Rada Powiatu podjęła apel. Odpowiedzi od jego adresatów dotarły do radnych

W listopadzie Rada Powiatu podjęła apel. Odpowiedzi od jego adresatów dotarły do radnych

Podziel się:

Do Przewodniczącego Rady Powiatu Żuromińskiego trafiły odpowiedzi na apel radnych w sprawie podwyżek wynagrodzenia dla pracowników szpitala. Apel trafił do Kancelarii Premiera, Ministra Zdrowia i NFZ. Minister Zdrowia dostrzega potrzebę podnoszenia wynagrodzeń, ale zanim to się odbędzie, potrzebna jest analiza obecnego systemu wynagrodzeń.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W listopadzie Rada Powiatu Żuromińskiego podjęła apel w sprawie podwyżek dla pracowników szpitala. Konkretnie chodzi o te grupy zawodowe, które nie zostały objęte rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie podwyżek dla pielęgniarek. Rada Powiatu apelowała o podwyżki dla techników laboratoryjnych, techników diagnostycznych, fizjoterapeutów, sekretarek medycznych, salowych oraz obsługi i administracji. Apel został przekazany do Premiera Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Autorzy proszą o podjęcie działań legislacyjnych w związku z uwzględnieniem podwyżek dla wymienionych wyżej pracowników. Odpowiedź od Ministra Zdrowia, Dyrektora Mazowieckiego Oddziału NFZ i z kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafiły do Przewodniczącego Rady Powiatu Żuromińskiego.

NFZ popiera ale podwyżek nie może dać

„Postulat równomiernego wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia zasługuje na aprobatę. Dla jego realizacji konieczne jest zaangażowanie wszystkich instytucji tworzących system ochrony zdrowia w Polsce, które powinny wspólnie informować organy władzy państwowej właściwe do inicjowania procesu legislacyjnego, o potrzebie rozważania stworzenia kompleksowej regulacji wprowadzającej zasady równomiernego wzrostu wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych zatrudnionych w ochronie zdrowia” - czytamy w piśmie od Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyrektor poinformował również, że nie posiada uprawnień do inicjowania zmian w przepisach prowadzących do podwyższenia wynagrodzeń pracowników służby zdrowia.

Minister Zdrowia dostrzega potrzebę podwyżek

Minister Zdrowia informuje, że podjął działania zmierzające „do wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie wynagrodzenia osób zatrudnionych w sektorze ochrony zdrowia.” W związku z tym, jak informuje Ministerstwo w piśmie do przewodniczącego rady powiatu, 15 grudnia z inicjatywy Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele samorządów zawodowych działających w ochronie zdrowia, organizacji pracowników i pracodawców oraz Związku Powiatów Polskich. Na spotkaniu mówiono o konieczności przygotowania rozwiązań systemowych uwzględniających poziom wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych pracujących w ochronie zdrowia. Z pisma dowiadujemy się również, że Minister Zdrowia dostrzega potrzebę podnoszenia wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych. Podkreśla jednak, że najpierw potrzebna jest szczegółowa analiza obecnej struktury wynagrodzeń. Dopiero po analizie, zdaniem Ministerstwa, będzie możliwe przygotowanie nowych przepisów poprawiających poziom wynagrodzenia.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów apel Rady Powiatu przekazała Ministrowi Zdrowia.
Swój apel rada Powiatu Żuromińskiego przekazał również Przewodniczącym Rad Powiatów i dyrektorów szpitali publicznych na terenie Województwa Mazowieckiego. Apel popierają powiaty: białobrzeski, wołomiński, wyszkowski i płoński. Z pozostałych nie ma jeszcze informacji.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja Głąb #1928883 | 79.185.*.* 10 lut 2016 12:08

  Jakim trzeba być głąbem ażeby pisać pismo do instytucji która odpowiada ,,Dyrektor poinformował również, że nie posiada uprawnień do inicjowania zmiany w przepisach prowadzących do zmian podwyższenia wynagrodzeń pracowników służby zdrowia." ŻENADA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. he,he #1928692 | 46.112.*.* 10 lut 2016 04:53

  Ja mam firmę i złożę apel do Prezydenta, bym więcej zarabiał,Prezydent się zgodzi. I co z tego??????

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mgr #1928605 | 78.88.*.* 9 lut 2016 21:13

   Wszystkie rządy jakie znam zawsze dostrzegały potrzebę podnoszenia wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych, ale z tego dostrzegania nic konkretnego nie wynikało. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie jak wynika z samej nazwy jest samodzielny. Co roku podpisuje z Funduszem kontrakt, w którym wyszczególnione są wszystkie zabiegi, których koszt pokrywa NFZ. NFZ płaci również za wszystkie zabiegi ratujące życie i to nawet wówczas, gdy szpital nie ma kontraktu. Pora więc na to aby rządzący tą placówką zgodnie z prawem i sprawiedliwością dzielili uczciwie otrzymane pieniądze pomiędzy swoich pracowników. Nikt o zdrowych zmysłach nie może się zgodzić na to aby lekarz za jeden dyżur zarabiał więcej niż pielęgniarka przez miesiąc. Podobnie jest z wynagrodzeniem innych pracowników.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tylko #1928470 | 31.61.*.* 9 lut 2016 18:19

   Tylko leniwe pielegniary zalapaly sie i teraz damy zgrwaja a i tak polprzytomne chodzą bo gdzies tam dorabiają... A te z powołania na palcach by wymienił...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Alien #1928428 | 31.61.*.* 9 lut 2016 17:28

   ".....Po uwzględnieniu dochodów własnych, dotacji i subwencji wpływy samorządów oscylują w granicach 2 229 zł - 48 680 zł na jednego mieszkańca. Gmina Żuromin zajmuje 2427 miejsce z dochodem 2572zł 42gr. Gmina Kuczbork zajmuje 564 miejsce z dochodem 3665zł 64gr. Gmina Żuromin jest prawie na samym dnie tego zestawienia bo na 2479 gmin zajmuje 2427 miejsce. Jaka "Władza" takie dochody. Amen (Dane z 16-12-2015roku)

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz