Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Kuczbork. Protest młodego rolnika

2016-02-15 15:13:54 (ost. akt: 2016-02-18 11:08:57)
Radni wyjątkowo byli zgodni

Radni wyjątkowo byli zgodni

Podziel się:

Gościem sesji Rady Gminy w Kuczborku był młody rolnik z Olszewka. Urząd już dwukrotnie odmawiał mu wydania stosownych pozwoleń na budowę chlewni. Kiedy w końcu Urząd pod naciskiem Samorządowej Komisji Odwoławczej ustąpił, wtedy pojawiły się nowe przeszkody… - Panie wójcie mi już się kończy cierpliwość. Ja czekam trzy lata na wasze decyzje. To jest bałagan! – grzmiał mężczyzna.

Adm Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

W poniedziałek 8 lutego w Kuczborku odbyła się sesja, która może przejść do historii. Radni jednogłośnie uchwalili uchwałę o studium zagosodarowania przestrzennego. Tym samym stworzyli sobie narzędzie, żeby skutecznie ograniczyć powstawanie nowych kurników i chlewni na terenie własnej gminy (relację z tej sesji przekażemy za tydzień).
Dziś skupimy się na pewnym incydencie. Podczas sesji gościem był młody mężczyzna z Olszewka.
- Jestem rolnikiem z Olszewka – mówił gość - Skończyłem studia rolnicze i chciałbym się rozwijać, a gmina mi to uniemożliwia. Dlaczego? – pytał mężczyzna – Ja już tracę cierpliwość.
- Musieliśmy wydać odmowne decyzje, bo pojawiły się protesty mieszkańców – tłumaczył wójt.
- Protestował, a teraz sam buduje – skwitował rolnik - Dlaczego rada i urzędnicy utrudniają młodym, którzy chcą tu zostać i inwestować w tę wieś, która ginie – pytał jeszcze mężczyzna.
Nie czekał nawet na odpowiedź radnych, wzburzony wyszedł z sali obrad. Trudno polemizować z argumentami rolnika i dziwić się jego oburzeniu. Trudno też polemizować z argumentami radnych i innych mieszkańców. W kwestii kurników i chlewni sprawy zaszły tak daleko, że wydaje się, jak tłumaczą radni, potrzeba radykalnych kroków.
Do słów rolnika odniósł się Andrzej Koper Inspektor do spraw budownictwa.
- To nieprawda, ze Urząd uniemożliwia powstawanie nowych budowli. My tylko naszym studium ograniczamy powstawanie ich w pobliżu terenów zabudowanych. Budynki o dużej obsadzie DJP nie mogą znajdować się blisko zabudowań – tłumaczył Andrzej Koper – Dalecy jesteśmy od zakazywania budowy jakichkolwiek obiektów, po prostu chcemy wprowadzić pewne ograniczenia.
O tę sprawę spytałem również wójta Jacka Grzybickiego.
- Rolnik z Olszewka chce pobudować chlewnie za blisko terenów zamieszkanych. Odmawialiśmy mu dwa razy, za trzecim razem po upomnieniach SKO musieliśmy wydać pozytywną opinię. Wtedy zaczęli protestować sąsiedzi, którzy złożyli odwołanie, ale już nie do nas, a do SKO – tłumaczy wójt miejmy nadzieję, ze po dzisiejszych uchwałach takich problemów już nie będzie – dodał wójt.
Za tydzień relacja z historycznej sesji w Kuczborku. Uwaga! Z sesji, podczas której radni głosowali jednogłośnie niemal w każdej sprawie.

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zielony #1942102 | 46.113.*.* 28 lut 2016 13:31

  czy ktoś wie dlaczego na Przyspie wycinają wszystkie drzewa przy drodze,komu one przeszkadzają????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do glos: MASZ RCJE #1939357 | 83.31.*.* 24 lut 2016 20:53

  bez komentarza

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. głos #1939212 | 79.191.*.* 24 lut 2016 18:00

  rolniku z olszewka nie jesteś sam. młodych, mądrych, wykształconych, chcących coś robić niezależnie od pracy, zapatrywań, zamiłowań czy innych społeczeństwo gminne nie toleruje. kierują się zazdrością zawiścią i liczeniem tobie kasy w portfelu. aby tylko tobie nie było lepiej jak im.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mgr #1934133 | 78.88.*.* 17 lut 2016 22:25

  ''adresy się mylą... robota... tak, wiele roboty..." Następne artykuły czekają...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. L. Safuryn #1934064 | 79.191.*.* 17 lut 2016 20:54

  Rada Gminy uchwaliła Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego w marcu 2015r.Zapisy studium można poznać na stronie internetowej UG Kuczbork. Na opisywanej sesji podjęto uwały o przystąpieniu do sporządzenie Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, by zablokować niechciane przez mieszkańców budowle rolnicze. Nie ma innej możliwości tylko MPZP może skutecznie ograniczy budowy . Długo zeszło Radzie Gminy zdecydowanie o wykonaniu zapisów studium. Teraz Wójt musi śpieszyć się by zdążyć ustawowym terminem zatwierdzenia planów by skutecznie zablokować te budowle. Znalazły się w budżecie środki finansowe na pokrycie sporych wydatków . Mam nadzieję, że organy gminy zdążą z tą sprawą w terminie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)