Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Bieżuń. Ormiańskie Ostatki w Muzeum Małego Miasta

2016-02-16 10:56:03 (ost. akt: 2016-02-16 11:00:44)
Organizatorzy wystawy i jej honorowi goście: Jerzy Piotrowski, Andrzej Szymański, Edgar Ghazaryan oraz Jerzy Rzymowski

Organizatorzy wystawy i jej honorowi goście: Jerzy Piotrowski, Andrzej Szymański, Edgar Ghazaryan oraz Jerzy Rzymowski

Podziel się:

To były dziesiąte jubileuszowe ostatki w Bieżuniu. Tym razem Muzeum Małego Miasta gościło Armenię. Na spotkanie przybył nawet ambasador tego kraju Edgar Ghazaryan

Jerzy Piotrowski
redakcja@kurierzurominski.pl


Już po raz 10. Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu jest organizatorem projektu pod nazwą Ostatki w Muzeum, w trakcie którego prezentowana jest kultura, sztuka i historia przedstawicieli narodów z różnych, często bardzo odległych części świata. Wystawy przygotowywane są we współpracy z ambasadami tych państw oraz przy zaangażowaniu wielu niezawodnych przyjaciół muzeum. Na wernisażach, podczas których oprócz poznawania odległych cywilizacji, degustuje się egzotyczne potrawy narodowe, jak również przysmaki kuchni miejscowej, zapraszane są zespoły prezentujące muzykę określonego kraju. Odwiedzają tego wieczoru muzeum również tradycyjni mazowieccy przebierańcy zapustni.
Jest to zawsze wydarzenie ponadlokalne, w którym uczestniczy wiele osób z naszego miasta i regionu. Informuje o nim prasa, mówi radio, pokazuje telewizja i Internet.
Idea jaka przyświeca organizatorom, to przede wszystkim chęć otwarcia się na różnorodne kultury, obyczaje, zwyczaje, smaki. Prawie każdy marzy o dalekich podróżach, odwiedzeniu nieznanych zakątków świata. Chcielibyśmy poprzez te wystawy zaszczepić szczególnie młodemu pokoleniu bakcyla poznawania, otwartości, tolerancji. Chcielibyśmy by nasze wystawy stały się dla kogoś impulsem do odwiedzenia prezentowanych w bieżuńskim muzeum krajów i konfrontacji tego, co zaprezentowaliśmy na ekspozycji z rzeczywistością.
Dotychczas prezentowane były takie kraje jak: Szwajcaria, Ekwador, Finlandia, Irlandia, Uzbekistan, Brazylia, Iran, Kuba, a ostatnio Mołdawia.
Tegoroczne Ostatki postanowiliśmy poświęcić kulturze, przyrodzie i mieszkańcom dalekiej Armenii. 6 lutego 2016 roku u odbył się wernisaż wystawy „Armenia na wyciągnięcie ręki” w fotografii ks. Stanisława Pindery. Autor jako wikariusz biskupi miał okazję zwiedzić wiele zakątków świata i utrwalić je fotograficznym obiektywem. Nie potrafi on milczeć wobec piękna, którego, będąc w Armenii, nie sposób nie zauważyć. Przez swoje fotografie chce nam wskazać drogę do piękna doskonałego, jakim jest Bóg. Wystawa zaaranżowana w bieżuńskim muzeum przez Lucynę Grabowską składa się ze 110 fotogramów wykonanych podczas kilku podróż do Armenii. Prezentuje ona architekturę, głównie sakralną, portrety życia codziennego, przepiękne górskie krajobrazy z dominującą świętą górą Ormian – Araratem. Ks. Pindera w 2004 roku wstąpił w szeregi Polskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, jako pierwszy kapłan w powojennej historii tej organizacji. Prezentowane fotogramy stanowiły kanwę do wydanego w 2007 roku albumu „Armenia. Kamienie silniejsze niż człowiek”, za który Autor został uhonorowany dwoma wysokimi odznaczeniami: ormiańskim – AGBU Garbis Papazian Award oraz polskim Złotym Krzyżem Zasługi.
Tegoroczne Ostatki w niekonwencjonalny sposób zaczęła Bieżuńska Grupa Rekonstrukcji Historycznej w programie zatytułowanym „Bieżuńskie wesele”.
Licznie przybyłych tego wieczoru gości z Warszawy, Mławy, Sierpca, Lublina, Giżycka, Opinogóry, Zielonej, Grudziądza, Golubia Dobrzynia, Radzanowa, Malużyna, Czernikowa, Żuromina i oczywiście z Bieżunia przywitał w imieniu organizatorów kierownik Oddziału Jerzy Piotrowski. Szczególnie gorąco powitany został Ambasador Armenii w Warszawie Jego Ekscelencja Edgar Ghazaryan – Honorowy Patron naszego projektu, który przybył do Bieżunia z małżonką Marianną oraz trojgiem dzieci i mamą, a także konsul ambasady Tigran Vardanyan z małżonką i dzieckiem. Ambasador podziękował organizatorom za przygotowanie wystawy oraz Wieczoru Ormiańskiego w Bieżuniu. Wystąpienie to tłumaczyła przysięgła tłumacz języka ormiańskiego Pani Lilit Karapetyan, która przybyła do Bieżunia również z rodziną. Głos zabrali także burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, starosta żuromiński Jerzy Rzymowski oraz poseł na Sejm RP Waldemar Olejniczak, którzy przekazali gościom okolicznościowe prezenty.
Najbardziej ormiańskim akcentem wieczoru był program artystyczny w wykonaniu zespołu „Musa – Ler” pod dyrekcją Hakoba Baghdasaryana. Żony dyplomatów zaprezentowały zebranym tradycyjne narodowe tańce. Dla uhonorowania ormiańskich gości, artystów oraz wszystkich przybyłych tego wieczoru do bieżuńskiego muzeum, przygotowany został okolicznościowy tort w barwach narodowych Armenii, podzielony następnie przez ambasadora Edgara Ghazaryana, burmistrza Andrzeja Szymańskiego, starostę Jerzego Rzymowskiego, posła Waldemara Olejniczaka oraz kierownika Jerzego Piotrowskiego.
Zamiarem organizatorów ostatkowych spotkań jest prezentacja kultury wybranego kraju, ale też przypominanie miejscowej tradycji. Stąd część kulinarna przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Bieżunia, Koło Łowieckie „Łabędź” oraz firmę Cedrob S.A. cieszyła się również dużym zainteresowaniem zebranych, którzy spróbować mogli tradycyjnego bieżuńskiego bugaja, smalcu, faszerowanych gęsi oraz jajek, pączków i faworków, a także wyrobów firmy Cedrob S.A.. Nie zabrakło też regionalnych smakołyków z Armenii przygotowanych przez mieszkające w Polsce, zaprzyjaźnione z muzeum rodziny Ghazaryan oraz Baghdasaryan: szaszłyków, gołąbków w liściach winogronowych, dojrzewającej wołowiny oraz oczywiście ormiańskiego wina przywiezionego przez ambasadora Armenii. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu wystawy i spotkania ostatkowego, przede wszystkim Andrzejowi Goździkowskiemu prezesowi firmy Cedrob S.A., Henrykowi Grześkiewiczowi współwłaścicielowi oraz wiceprezesowi Rady Nadzorczej Cedrob S.A., właścicielowi Gabinetu Weterynaryjnego oraz Prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, Zbigniewowi Przywitowskiemu właścicielowi firmy Złota Kurka S.A., Annie i Krzysztofowi Dudkiewiczom – właścicielom fermy drobiu z Bieżunia, Krzysztofowi Czyżykowi – dystrybutorowi firmy Husqvarna z Sierpca, członkom Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, pracownikom Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, wolontariuszom, a także Zbigniewowi Dobrowolskiemu za dokumentację fotograficzną.
Ważnym elementem Ormiańskich Ostatków w Bieżuniu była na pewno relacja z ich przebiegu przygotowana przez Smbata Hovhannisyana – korespondenta publicznej stacji telewizyjnej Armenii ARM1, którą ormiańscy telewidzowie zobaczą w najbliższym czasie. Ciekawostką świadczącą o wielkiej sile Internetu był na pewno krótki filmik z wernisażu umieszczony na Facebooku przez redaktora naczelnego Kuriera Żuromińskiego Adama Ejnika, który obejrzało w ostatkowy wieczór ponad 1000 osób (w momencie oddania do druku tej relacji było to już prawie 3000 odtowrzeń).
Imprezą towarzyszącą wystawie, którą oglądać będzie można aż do 10 sierpnia, jest konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży, do udziału w którym zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a którego tematem jest prezentowana ekspozycja. Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród laureatom, odbędzie się w siedzibie Ambasady w Warszawie.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. uruguay #1936879 | 37.152.*.* 21 lut 2016 12:25

    może by tak władza zaprosiła inwestorów z poważnych krajów na teren powiatu, a nie sobie popijawki urządza z ambasadorami

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pik #1933130 | 164.127.*.* 16 lut 2016 17:35

    rzymoskiemu to ta mordeczka sie spasła,ale żadnej imprezki nie opuści chłopina....

    Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)