Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Drogi powiatowe i obwodnica. Spotkanie samorządowców z całego powiatu

2016-02-24 15:21:31 (ost. akt: 2016-02-24 15:25:46)
Spotkanie samorządowców w Starostwie

Spotkanie samorządowców w Starostwie

Podziel się:

W czwartek 18 lutego odbyło się spotkanie władz samorządowym w Starostwie Powiatowym. Włodarze rozmawiali o wspólnych inwestycjach, planach i problemach w samorządach.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Do Starostwa Powiatowego w Żurominie zostali zaproszeni wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad, komendanci straży pożarnej Adam Dobrosielski i policji Witold Lemański, dyrektor szpitala Zbigniew Białczak. W spotkaniu wzięły udział również władze powiatu i członkowie Zarządu Powiatu. Tego typu spotkania odbywają się co roku. Ich celem jest podsumowanie rocznej pracy samorządu powiatowego i omówienie wspólnych z gminami inwestycji. Gości przywitał starosta Jerzy Rzymowski. Najpierw starosta zrelacjonował działania zrealizowane przez Samorząd Powiatowy w 2015 roku, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Joanna Hajdas przedstawiła ofertę dla bezrobotnych, jaką dysponuje PUP, a starosta zaprezentował ofertę współpracy z samorządami gminnymi.

Propozycja Zarządu
Starosta Jerzy Rzymowski przedstawił samorządowcom propozycję współpracy z samorządem powiatowym. Ważnym elementem, zdaniem starosty są drogi. Budowa chodników przy drogach powiatowych zgodnie z propozycją Rzymowskiego ma się odbywać na takich zasadach jak do tej pory, czyli Powiat daje pracowników do wykonania chodnika, a Gmina kupuje potrzebne materiały do budowy. W związku z budową dróg, starosta zaproponował wsparcie ze strony Gmin w wysokości 25% inwestycji. Chodzi oczywiście o drogi powiatowe, których remont czy budowę miałby wesprzeć samorząd, na terenie którego się droga znajduje. Pozostałe 75% finansować miałby Powiat.
- Zdajemy sobie sprawę, że nasze samorządy nie są zbyt zamożne, więc oczekiwanie wsparcia w postaci połowy kosztów inwestycji jest bezcelowe – mówił starosta – Na terenie waszych gmin są odcinki dróg w kiepskim stanie, które wymagają natychmiastowej naprawy.
Zarząd Powiatu podjął decyzję również o zakupie maszyny do łatania dziur w drogach. Starosta zaproponował, że Powiat może pomóc w łataniu dziur w drogach gminnych. Starosta ze wszystkimi samorządami będzie rozmawiał na temat współpracy indywidualnie.

Welenc o obwodnicy
Jednym z tematów poruszanych na spotkaniu była budowa drugiej obwodnicy Żuromina. Temat poruszył były starosta a obecny wiceprzewodniczący Rady Powiatu Janusz Welenc
- Inwestycja w dużej mierze rozwiąże problem dla mieszkańców Żuromina, ale również mieszkańców Zielonej i Dąbrowy. Pobudowanie obwodnicy południowo – wschodniej, z tego co wiem, jest możliwe tylko i wyłącznie ze środków unijnych – mówił Janusz Welenc.
Welenc szacuje, że inwestycja kosztowałaby około 100 milionów złotych. Droga miałaby biec od strony Mławy przez Kuczbork a potem łączyłaby się z żuromińskim rondem znajdującym się na drodze do Franciszkowa. Zdaniem Welenca ta droga rozwiązałaby między innymi problem bezpieczeństwa i zanieczyszczenia środowiska. Jego zdaniem jest to możliwe, gdy samorządy gminne, na terenie których biegłaby obwodnica, zajęłyby się dokumentacją inwestycji i wykupu gruntów. Welenc mówił również o tym, że na wydane 24 miliony na istniejącą obwodnicę, 40% środków zostało na terenie naszego powiatu.
- Pracowały różne firmy: Żuromińskie Zakłady Komunalne, nasi prywatni przedsiębiorcy, proszę zwrócić uwagę, że przy inwestycji wartej 100 milionów na terenie powiatu zostanie ich 40 – mówił Welenc. Apelował o to, żeby temat obwodnicy nie został zapomniany przez samorządowców.
Jak poinformowała burmistrz Żuromina Aneta Goliat, gruntów pod obwodnice jest bardzo dużo do wykupienia. Koszt to około 6 milionów złotych.
- Nie mówię, że to jest niemożliwe – komentowała Aneta Goliat.
Welenc twierdzi, że rozmowy na ten temat z samorządem wojewódzkim powinny odbyć się jak najszybciej.

Komendanci proszą o wsparcie
Obecni na spotkaniu komendanci straży pożarnej, policji oraz dyrektor szpitala prosili przedstawicieli samorządów o dofinansowanie planowanych przez nich kosztownych, ale niezbędnych zakupów.

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. T. #1941122 | 77.255.*.* 26 lut 2016 21:07

  Całe to zamieszanie o drogach to kolejna ściema dla ludu.Nie drogi ,a miejsca pracy są ważne jeśli tu powstanie silny ośrodek gospodarczy ,to włodarze województwa sami przylecą czy nie trzeba Wam jakiejś drogi?Ludzie trzeba myśleć,a co Wam wymyśli nauczyciel P.Welenc , nie ma pojęcia o gospodarce i ekonomii.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 123 #1941004 | 95.160.*.* 26 lut 2016 19:28

  Obwodnica zapewne byłaby drogą wojewódzka. Więc na co czekał lub czekał były długoletni Starosta P. Welenc. Już dawno powinien być w Warszawie u marszałka i lobbować albo załatwić ten temat. No ale najłatwiej wydawać polecenia i pouczać innych. Typowy belfer.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zdziwiony #1939921 | 37.128.*.* 25 lut 2016 15:32

  Młodzi Wam z Żuromina uciekają, starzy wymierają, miasto i powiat pustoszeje. Od teraz /2015 r/ problem bedzie dopiero narastal i stawał się widoczny. Żuromin powoli z każdym rokiem będzie stawał się dziurą na peryferiach Mazowsza. A wam chodniczki w głowach, no cóż , zające bedą miały lepiej biegać. Zajmijcie sie miejscami pracy, trzeba jeżdzić, prosić żeby sciągnąć jakichs inwestorów, dać im grunty i to uzbrojone pod inwestycje, nad tym sie skupcie, albo niedługo puste domy bedziecie zaorywać i park przyrodniczy tworzyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jan #1939706 | 79.187.*.* 25 lut 2016 10:39

   Drogi, chodniki a potem znów drogi i tak w kółko... tylko dla kogo, nie ma pracy to i ludzi nie będzie...

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Podsumowanie. #1939590 | 178.42.*.* 25 lut 2016 08:10

   Większość lub wszyscy włodarze tam obecni mają dniówkę ok 300zł. Miło posiedzieć pogawędzić i dzień zleci.Czym się można było pochwalić za miniony rok? Nic Pani Redaktor nie napisała. Jak mantra rządzący Powiatem Powtarzają drogi drogi i jeszcze raz drogi. Ludzie jak na wstępie napisałam wy macie trzy stówy dniówki i jesteście odsunięci od realiów w jakich żyją mieszkańcy naszych gmin i powiatu. Nam potrzeba miejsc pracy ażeby ktokolwiek tu pozostał w tym powiecie. Namacalnym przykładem było sztandarowe hasło wyborcze WZU ,,300 NOWYCH MIEJSC PRACY". Wystarczyło jedno hasło ażeby wygrać wybory w gminie i mieście Żuromin. Z jakiej okazji gminy mają dokładać 25% wartości inwestycji do nie swojej inwestycji? Obwodnica Żuromina w kierunku Mławy to absurd najwyższej kategorii. Gmina Kuczbork ma w tym roku 100 tys zł. na inwestycje a ktoś mówi że wykup gruntów będzie kosztował ok 6mln. Rządzicie osiemnasty rok zrobiliście temu Powiatowi tyle krzywdy zajmując się tylko drogami że nam to już wystarczy. Wystarczy że macie dwóch dyrektorów Powiatowym Rejonie Dróg nadanego po lin partii tam poszukajcie oszczędności. Dzień minął 300zł. wpadło a i tak nic z tego nie wyniknie bo absurdalne wizje nie są do spełnienia.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)