Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Bieżuń. Historia zapisana w Zeszycie

2016-02-25 14:14:32 (ost. akt: 2016-02-25 14:27:21)
Gości powitał jeden z autorów tekstów do Zeszytu kierownik Muzeum Jerzy Piotrowski

Gości powitał jeden z autorów tekstów do Zeszytu kierownik Muzeum Jerzy Piotrowski

Podziel się:

Dla miłośników lokalnej historii i nie tylko mamy dobrą wiadomość. Dostępne jest najnowsze wydanie „Bieżuńskich Zeszytów Historycznych”. W publikacji znalazła się ogromna porcja lokalnej historii. Oficjalna promocja Zeszytu odbyła się w piątek 19 lutego.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

To już 29 numer „Bieżuńskich Zeszytów Historycznych”. Tradycyjnie przy okazji jego ukazania się, Muzeum organizuje promocję wydawnictwa. W piątek 19 lutego Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu miało wielu gości. W promocji książki wziął udział burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański, starosta Jerzy Rzymowski, przewodniczący kolegium redakcyjnego Wiktor Mieszkowski, prezes bieżuńskiego stowarzyszenia Henryk Grześkiewicz, dyrektorzy szkół, instytucji, autorzy publikacji znajdujących się w najnowszym Zeszycie oraz mieszkańcy.
Gości przywitał kierownik Muzeum Jerzy Piotrowski. Jak mówił w zeszycie po raz pierwszy znajdują się teksty dotyczące historii Żuromina. Najnowszy numer ma 304 strony i 14 autorów, wśród nich czterech członków Żuromińskiej Grupy Historycznej.

- Dzisiejszego wieczora będzie nostalgicznie, tragicznie, wojennie. Będziemy wspominać postać zmarłej burmistrz Bieżunia Ewy Łubińskiej, przypomnimy ciekawe losy bohaterów Powstania Styczniowego, dowiemy się o zwyczajach panujących w dworach - mówił kierownik Muzeum Jerzy Piotrowski – Nie jesteśmy dobrą redakcją, nie płacimy honorariów i miałem swojego czasu obawy, że zabraknie tych autorów, a jest inaczej, ciągle przybywa artykułów, a to bardzo cieszy.

Burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański również okazał zadowolenie, że ukazał się kolejny numer zeszytów.
- Już po raz 29. spotykamy się tutaj, żeby dać od siebie to, co najlepsze, czyli nasze artykuły zamieszczone w Zeszycie Bieżuńskim - mówił burmistrz Andrzej Szymański – Mamy tam przekrój wielu lat historii, zachowujemy to dla naszych potomnych.
Burmistrz dziękował autorom artykułów, za prace i wkład i za to, że Zeszyt jest tematycznie różnorodny. Szymański podkreślił również, że ważną rzeczą jest, że w książce znajdują się trzy teksty dotyczące pamięci Ewy Łubińskiej byłej burmistrz Bieżunia.
- Ważne jest, żeby pamiętać o osobach, którzy od nas odeszli – mówił Szymański.

Głównym punktem wieczoru były wystąpienia autorów. Każdy z nich mógł opowiedzieć o swoim tekście i tym samym zachęcić do jego przeczytania.



W Zeszycie

W najnowszym wydaniu Bieżuńskich Zeszytów Historycznych znajduje się opracowany przez Jerzego Piotrowskiego tekst źródłowy zaczerpnięty ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie dotyczący oczynszowania przeprowadzonego przez Andrzeja Zamoyskiego, ponadto opracowania historyczne omawiające przywileje lokacyjne Bieżunia i Żuromina autorstwa Stefana Przewalskiego i Marcina Jabłońskiego. Znajduje się w nim tekst Adama Ejnika omawiający postać ks. Ignacego Charszewskiego oraz reprint pracy Charszewskiego zatytułowany „Kościół i cudowny obraz Matki Boskiej w Żurominie” z 1904 roku. Drugi tekst napisany przez Adama Ejnika to „Czesława Olszlegier. Śmierć polskiego oficera”. Tadeusz Manista z Żuromińskiej Grupy Historycznej opisał postacie: powstańca styczniowego Franciszka Steckiego, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej, ułana Kazimierza Kąpińskiego, Wacława Leszczyńskiego, wspomnienia Kazimierza Manelskiego. Wiktor Mieszkowski opowiedział o twórczości Stefana Gołębiowskiego, publikując swoją pracę magisterską na tan temat. Kolejny członek ŻGH, Marek Oryl, przedstawił tekst o dworku w Chromakowie oraz Poniatowie, a także przybliżył losy ich właścicieli. Jego autorstwa są też trzy kolejne prace z historii Poniatowa: o Zygmuncie Werdenowskim – nauczycielu, wychowawcy i żołnierzu i Aleksandrze Słomczewskim. Stefan Marek Chrzanowski odtworzył historię tragicznych dni 3 i 4 września 1939 roku, kiedy oddziały Luftwaffe dokonały zbombardowania Radzanowa. W końcowej części Zeszytu znajdzie się artykuł Marcina Jabłońskiego dotyczący tajemnicy katastrofy lotniczej pod Straszewami z 1987 r. Książkę zamyka Pro Memoriam dla Ewy Łubińskiej a tam teksty Adama Ejnika, Sławomira Kosina i ks. Kanieckiego dotyczące zmarłej burmistrz.

Książkę można kupić w Muzeum małego Miasta w Bieżuniu.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB