Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Radni z Żuromina poparli apel bieżuńskich rajców

2016-02-25 14:41:17 (ost. akt: 2016-02-25 14:47:33)
Żuromińscy radni popierają inicjatywę radnych z Bieżunia

Żuromińscy radni popierają inicjatywę radnych z Bieżunia

Podziel się:

Do Rady Miejskiej w Żurominie trafił apel radnych z Bieżunia w sprawie obiektów wielkotowarowych. Dotyczy on opodatkowania kurników i chlewni. Radni popierają bieżuńską inicjatywę.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


O sprawie pisaliśmy w Kurierze. Przypominamy: Rada Miejska w Bieżuniu skierowała pismo do Ministra Finansów. Radni apelują o wprowadzenie podatku od nieruchomości dla chlewni i kurników. Takie regulacje miałyby odnosić się do największych ferm, w których hodowla przekraczałaby ustaloną ilość sztuk drobiu i trzody chlewnej , nie zaś do tych prowadzących hodowlę na mniejszą skalę. Pismo trafiło również do posłów z naszego okręgu wyborczego, gmin z terenu powiatu żuromińskiego oraz Rady Gminy w Szreńsku i Radzanowie. W ubiegłym tygodniu na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Miejskiej w Żurominie rozmawiano na temat apelu bieżuńskich radnych.

Radni z Żuromina popierają projekt

Wszyscy radni poparli apel, jedna osoba (radny Zbigniew Sochocki) wstrzymała się od głosu. Przewodnicząca rady Barbara Michalska o zdanie zapytała również burmistrz Anetę Goliat i jej zastępca Michała Bodenszaca. Goliat jest za podatkiem. Bodenszac nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi, choć przewodnicząca pytała o to kilka razy. Zastępca burmistrza rozważał propozycję bieżuńskich radnych w wielu aspektach. Według wstępnych przeliczeń Bodenszaca, z takiego podatku, jaki proponują radni z Bieżunia, gmina Żuromin wzbogaciłaby się o około 3 miliony złotych. Bodenszac do obliczeń wziął pod uwagę stawkę, jaką płacą przedsiębiorcy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, na której prowadzą działalność gospodarczą. W Żurominie jest to 17 złotych.
- Sam podatek to trochę za mało, potrzebne są większe regulacje – tłumaczył Michał Bodenszac – kurniki nie są traktowane jako działalność gospodarcza. Trzeba zacząć reformę od tego, żeby nie było to działy specjalne, tylko klasyczna działalność komercyjna. Wtedy podatek sam się pojawi. Jestem zdania, że producenci są przedsiębiorcami i powinni być traktowani jako normalna działalność gospodarcza.

Na sesji Rady Miejskiej 22 lutego radni składali podpisy pod poparciem bieżuńskiego apelu

Bez dyskusji, bez zastanowienia

Poparcie apelu przez radnych nie spodobało się radnemu Zbigniewowi Sochockiemu. Miał pretensje, że na ten temat nie odbyła się żadna dyskusja, że radni bez zastanowienia podpisali się pod apelem.
- Lista przewędrowała tak lekko, wszyscy radni podpisali, a nie wiem, czy wszyscy zdali sobie sprawę, co podpisali – mówił radny Zbigniew Sochocki – Ja nie wiem, czy zdają sobie państwo sprawę, jaki to jest podatek. Na własnym przykładzie podam, że prowadzę produkcję, która nie jest duża. Okazuje się, że ja bym musiał zapłacić około 100 tysięcy podatku od nieruchomości. Nie zależnie od tego czy osiągnę dochód czy nie.
Sochocki porównał chlewnie czy kurnik do zakładu produkcyjnego o takiej samej powierzchni. Jak mówi, w zakładzie na takiej powierzchni może zostać zatrudnionych 300 osób a na kurniku 2.
Radny Waldemar Bukowski, tłumaczył, że podatek nie dotknął by wszystkich.
- Nie chodzi o to, żeby podatkiem od nieruchomości objąć wszystkich. Chodzi o tych producentów, którzy nie są rolnikami, a korzystają z przywilejów działów specjalnych. Mają kosmiczne dochody, a wkłady żadne- tłumaczył Waldemar Bukowski.
Podsumowując. Radni żuromińscy popierają apel radnych bieżuńskich.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Grzegorz #1947318 | 178.42.*.* 6 mar 2016 11:46

  mnieteeek nie denerwuj się

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mietek #1940226 | 217.153.*.* 25 lut 2016 20:47

  Oceniając twoje wpisy Dionizy - to jestem przekonany, że jest 100 razy mądrzejsza i ładniejsza od ciebie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. DIONIZY #1939947 | 46.113.*.* 25 lut 2016 16:12

  A ta Pani co straszy koło Bodenszaca to kto to ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)