Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Z wizytą w reaktorze jądrowym

2016-03-16 08:30:05 (ost. akt: 2016-03-16 08:45:22)
Grupa Licealistów zwiedziła reaktor jądrowy

Grupa Licealistów zwiedziła reaktor jądrowy

Autor zdjęcia: fot zbiory prywatne

Podziel się:

Grupa uczniów z drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie zwiedzała 25 listopada Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku (okolice Otwocka). Instytut eksploatuje jądrowy reaktor badawczy „Maria”. Jest to reaktor doświadczalno – produkcyjny , używany między innymi do produkcji radioizotopów dla medycyny.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych jest jednym z największych instytutów naukowych w Polsce. Zatrudniamy ponad 1000 fizyków, inżynierów i pracowników pomocniczych.
Młodzież rozpoczęła zwiedzanie od wysłuchania wykładu dotyczącego zasad działania i konstrukcji reaktorów jądrowych w tym reaktorów badawczych. Usłyszeli na temat energetyki jądrowej i promieniotwórczości, które wzbudzają często wiele kontrowersji w społeczeństwie. Następnie uczniowie zwiedzili reaktor „Maria” z możliwością obejrzenia samego rdzenia reaktora oraz Laboratorium Badań Materiałowych. W ramach podsumowania młodzież wysłuchała wykładu poświęconego zastosowaniu fizyki jądrowej w medycynie, technice, archeologii i życiu codziennym.

Ewa Jabłońska
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB