Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Pobyt Jezusa w Jerozolimie

2016-03-24 15:11:01 (ost. akt: 2016-03-24 15:15:26)
Przed Świętami parafii stroją groby. Często mają te groby wymiar symboliczny

Przed Świętami parafii stroją groby. Często mają te groby wymiar symboliczny

Podziel się:

W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę wspomina się działalność Jezusa w Jerozolimie tuż przez Jego śmiercią na krzyżu.

Ewangelia według św. Marka mówi, że w drodze do Jerozolimy Chrystus spowodował, że uschło drzewo figowe. Uczynił to, bo nie znalazł na nim owocu, tylko same liście. Kiedy wszedł na plac świątyni i zobaczył tam kupców, wypędził ich stamtąd. Te wydarzenia wspomina się w Wielki Poniedziałek.
W Wielki Wtorek Pan Jezus prowadził dyskusje ze starszyzną żydowską, które zakończył wielokrotnym "biada", co zapowiada całkowite zniszczenie Jerozolimy oraz koniec świata, jaki zamknie dzieje ludzkości. Zapowiada także powtórne swoje przyjście na ziemię w chwale.
Wielka Środa ma bezpośredni związek z wydarzeniami Wielkiego Czwartku i Piątku. Sanhedryn na tajnej naradzie postanawia za wszelką zgładzić Jezusa. Judasz przyrzeka Wielkiej Radzie Żydowskiej śledzić Chrystusa i powiadomić, gdy będzie On sam. W zamian za to otrzymuje srebrniki.

Obrzędy w dni poprzedzające Triduum
Poniedziałek, wtorek i środa poprzedzające Triduum Paschalne to dni, które służą sakramentowi pojednania. W tym czasie odbywa się prefacja (przyp. hymn dziękczynny) o Męce Pańskiej. Dawniej we wtorek czytano Pasję według św. Marka, natomiast w środę Pasję według św. Łukasza.

Wielki Czwartek

Ostatnia Wieczerza

Wielki Czwartek jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy, na której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Jednak Jezus nadał nowe znaczenie tej uczcie, gdyż chleb stał się Jego Ciałem, a wino Krwią. Według Ewangelii Jezus powiedział: „To czyńcie na moją pamiątkę", co uznaje się za ustanowienie przez Niego kapłaństwa służebnego.

Obrzędy wielkoczwartkowe

W związku z tym, że Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, można się domyślić, że to szczególnie ważne święto dla kapłanów. W Wielki Czwartek rano we wszystkich kościołach katedralnych odbywa się Msza św. Krzyżma, podczas której biskup wraz z duchowieństwem z danej diecezji dokonuje poświęcenia olejów (chorych, katechumenów i krzyżma. Krzyżmo to mieszanina oliwy z oliwek oraz balsamu). Oleje te służą przez cały rok przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych. Podczas tej Mszy kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.
W Wielki Czwartek wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej. Właśnie wtedy, od tej Mszy zaczyna się najważniejszy okres w roku liturgicznym - Triduum Paschalne.
Przed rozpoczęciem liturgii kapłan opróżnia tabernakulum, czyli miejsce w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Tabernakulum zostaje puste do Wielkiej Nocy, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do innego tabernakulum, zwanym Ciemnicą. Tego obrzędu dokonuje się na pamiątkę uwięzienia Jezusa. Podczas przeniesienia istnieje zwyczaj śpiewania hymnu Pange lingua ("Sław języku") św. Tomasza z Akwinu.
Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej śpiewany jest hymn "Chwała na wysokości Bogu". Gdy śpiewany jest hymn, zaczynają bić dzwony, które następnie milkną aż do Wigilii Paschalnej, czyli do Wielkiej Soboty wieczorem.
Po homilii dokonuje się obrzędu mycia nóg, nazywanego mandatum. Zwykle kapłan, przeważnie jest to przełożony wspólnoty (biskup, proboszcz, przeor) umywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom. Tego obrzędu dokonuje się na pamiątkę opisanego w Ewangelii obmycia nóg apostołom przez Jezusa.
Po Mszy św. rusza procesja do tzw. Ciemnicy, gdzie odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu.
Kolejnym elementem Mszy Wieczerzy Pańskiej jest obnażenie ołtarza, który do Wigilii Paschalnej zostaje bez obrusa, świec i innych ozdób. Obnażenie ołtarza jest symbolem opuszczenia Jezusa przez najbliższych.

Duchowy wymiar Wielkiego Czwartku

Wielki Czwartek jest dniem bardzo uroczystym. Ma on przede wszystkich charakter dziękczynny - jest podziękowaniem Bogu za sakrament kapłaństwa i Eucharystię. Jest to także dzień, w którym rozpoczyna się Triduum Paschalne, którego istotą jest Misterium Paschalne, czyli męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum Paschalne, jak nazwa wskazuje obejmuje trzy dni - od czwartku do niedzieli (według tradycji żydowskiej każdy dzień rozpoczynał się w wigilię dnia poprzedniego, czyli po zapadnięciu zmroku. Posługując się tą rachubą, od czwartku do niedzieli są trzy dni).
Wszystkie obrzędy, które sprawuje się podczas Wielkiego Czwartku (przeniesienie Najświętszego Sakramentu, mycie nóg, obnażenie ołtarza) ma na celu przybliżenie wydarzeń opisanych w Ewangelii - Ostatnią Wieczerzę, pojmanie Jezusa, opuszczenie Jezusa przez najbliższych. Uczestnictwo w tych wydarzeniach ma pomóc wiernym w głębokim przeżywaniu tajemnicy ich zbawienia.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB