Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Wielkanocne tradycje w Skansenie

2016-03-25 09:41:34 (ost. akt: 2016-03-25 09:43:38)
W Skansenie można poznać tradycje i obrzędy wielkanocne

W Skansenie można poznać tradycje i obrzędy wielkanocne

Autor zdjęcia: fot. D. Krześniak

Podziel się:

Niedziela Palmowa w sierpeckim Skansenie zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Tym razem wzięło w niej udział 1630 osób. Zwiedzający mogli poznać wielkanocne tradycje, posmakować tradycyjnych świątecznych potraw i posłuchać muzyki.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Uroczystości związane z niedzielą palmową w Skansenie rozpoczęły się o godzinie 14:00 nabożeństwem w kościele stanowiącym część ekspozycji muzealnej. W mszy wzięli udział przedstawiciele samorządu, instytucji kultury i lokalnych mediów a także turyści. Zgodnie z tradycją zostały poświęcone palmy przyniesione przez zwiedzających. Oprawę muzyczną uroczystości wykonali pan Kazimierz Grzywiński i pani Irena Sigiel z parafii farnej z Sierpca oraz występujący w strojach łowickich i kurpiowskich członkowie Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka. Młodzi artyści wystąpili również w amfiteatrze z pieśniami ludowymi i tradycyjnymi tańcami z różnych regionów. Muzealna scena gościła również muzyków z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu.

Najpiękniejsze palmy
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najpiękniejszą palmę Wielkanocną. Do rywalizacji zgłoszono 58 prac z terenu całego niemal Mazowsza, w tym 17 w kategorii zespołowej i 39 w indywidualnej, 2 prace, jako niezgodne z regulaminem, zostały zdyskwalifikowane. Palmy musiały być wykonane ręcznie z wykorzystaniem wyłącznie surowców naturalnych. Na najlepsze głosować można było za pomocą specjalnych kart. Przyznano po trzy nagrody główne i wyróżnienia w obu kategoriach. Dla nagrodzonych przygotowano sprzęt elektroniczny oraz publikacje tematyczne Muzeum Wsi Mazowieckiej. Rozlosowano także nagrody wśród osób oddających głosy. Wyniki plebiscytu: w kategorii indywidualnej: I miejsce – Agnieszka Graczykowska, II miejsce – Julia Maszerowska, III miejsce – Klaudia Kordulewska, wyróżnienie – Amelia Wiśniewska. W kategorii zespołowej: I miejsce – Weronika Borowska, Maria Korpolińska i Dawid Maszerowski z Gimnazjum w Borkowie Kościelnym, II miejsce – Koło Aktywnych Kobiet „Wioska”, III miejsce – Koło Emerytów ze Skępego, wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich „Łęczanki”. Ponadto komisja konkursowa przyznała specjalną Nagrodę Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu palmie nr 4 wykonanej przez Ninę Tyszkę z Gimnazjum Jana Pawła II w Susku.

Wielkanocne tradycje
Jak co roku odbył się również kiermasz wielkanocny, na którym można było podziwiać ozdoby świąteczne, wiklinowe kosze do święconki, wytwory rękodzieła i rzemiosła, a także potrawy i specjały regionalnych. W niedzielę można było również obejrzeć wystawę czasową pod nazwa „Wielkanoc na Mazowszu”. Wystawa obrazowała barwną obyczajowość ludową Mazowsza w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty wykonywania palm mazowieckich. Ich podstawowymi składnikami są wierzbowe witki pokryte baziami, pęczki trzciny i zielone gałązki bukszpanu, barwinka, bądź borówki. Do nich dodawano kolorowe, ręcznie wykonane kwiaty. W jednej z zagród zwiedzający poznawali tradycję malowania jaj z pomocą woskowych wzorów. Tu też dowiadywali się, w jaki sposób i z czego pozyskiwano naturalne barwniki. Na drodze między zagrodami spotkać można było gospodynie z przeznaczonymi do poświęcenia pokarmami. Każdy produkt miał swoje głęboko symboliczne znaczenie i pomagał w zapewnieniu gospodarstwu dostatku oraz szczęścia. W koszu nie mogło zabraknąć jaj, chleba, chrzanu, soli, twarogu, kiełbasy, a także wykonanego z masła lub cukru baranka. Goście Skansenu poznawali też zapomniane już dziś tradycje przygotowywania lampek do symbolicznego Grobu Chrystusa, wysypywania piaskowych wzorów na polepie oraz tworzenia bibułowych koron na obrazy. Przypomniano także obyczaj dyngusowania. Polegał on na smaganiu panien wierzbowymi witkami, na których pojawiły się świeże listki. Nie wypadało się za taką „usługę” gniewać. Zwiedzającym ekspozycję turystkom przynieść ona miała przecież urodę i zdrowie przez cały rok. Między zagrodami i podczas procesji spotkać można było barwne postaci przekupek, dziadów proszalnych, Żydów i chłopów. Członkowie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy przygotowali szereg scen rodzajowych prezentujących przygotowania do Świąt Zmartwychwstania. Niedziela palmowa w Skansenie już za nami, ale to nie koniec atrakcji, jakie przygotowało Muzeum Wsi Mazowieckiej.
Na Poniedziałek Wielkanocny zaplanowana jest kolejna impreza w skansenie. „Gry i zabawy wielkanocne” mają pokazać jak wyglądały tradycyjne święta w dawnej wsi.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB