środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Plan inwestycyjny Bieżunia. Tylko 5 radnych za

2016-04-06 14:44:53 (ost. akt: 2016-04-06 14:48:45)
radni 5 głosami przyjęli Plan Inwestycyjny

radni 5 głosami przyjęli Plan Inwestycyjny

Podziel się:

Radni podczas sesji 15 marca podjęli uchwałę w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Miasta i Gminy Bieżuń. W planie zostały zapisane inwestycje planowane na lata 2016 – 2019. Nie wszystkim radnym jednak plan się podobał. Na jego temat dyskutowano długo i chwilami burzliwie. Poparło go tylko 5 radnych.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Wniosek Jabłońskiego

Dyskusja na temat Planu Inwestycyjnego Bieżunia rozpoczęła się od wniosku radnego Grzegorza Jabłońskiego. Radny wnioskował o uwzględnienie w Uchwale jeszcze jednej inwestycji. Chodziło o budowę chodnika przy ulicy Polnej w Bieżuniu.
- Sytuacja na ulicy Polnej pogarsza się z roku na rok, jest problem z poruszaniem się samochodami, są rodzice, którzy z wózkami spacerują po tej ulicy. Jest tam sporo gospodarstw domowych, ciągi piesze nie istnieją, uważam, że inwestycja jest zasadna – argumentował swój wniosek Grzegorz Jabłoński.
Zdaniem Jabłońskiego inwestycja zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Radny przypomniał, że kilka lat temu mieszkańcy w sprawie tej ulicy złożyli do Rady Miejskiej wniosek poparty podpisami.
Wniosek radnego jednak został większością głosów odrzucony.

Radny Łubiński jest przeciw

Inwestycje wpisane do Planu nie podobały się radnemu Ryszardowi Łubińskiemu.
- Budowa drogi na osiedlu w Bieżuniu to koszt 3,2 miliona złotych, jeżeli się tego podejmiemy to przez najbliższe lata będzie blokada wszelkich dróg wiejskich. Ja bym się zastanowił, czy w ogóle z taką inicjatywą wychodzić, nie pozwolę na to – mówił radny Łubiński – za 3,2 miliona ja zrobię kilka kilometrów dróg wiejskich. Będę głosował przeciwko. Na taką inwestycję na chwilę obecną i na najbliższe 10 lat nie będzie naszego miasteczka stać.
Radny podkreślił również, że nawet przy pozyskaniu funduszy zewnętrznych na inwestycje, konieczne jest posiadanie własnych środków.
- Zanim dostaniemy jakąś złotówkę od kogokolwiek, to musimy wejść w kredyty, ja nie przewiduję w najbliższych 10 latach bez zwiększenia naszego budżetu, że zrobimy cokolwiek. Nie zrobimy, bo nie mamy środków własnych – mówił radny Łubiński – Nie będę głosował za drogami w mieście, bo w miejscowościach gminnych od wielu lat drogi nie doczekały się nawet utwardzenia. Przyjęcie tego planu, to pogrzebanie miejscowości gminnych.
Radny podkreślił również, że zgodzi się na Plan, jeżeli zostaną do niego dodane inwestycje w innych miejscowościach gminnych.
- W tej chwili jestem przeciwko, bo nie założę sobie pętli na szyję ani moim mieszkańcom, że poprzez moje zaniedbanie i mój brak charakteru mieszkańcy innych miejscowości nie doczekały się dróg utwardzonych – mówił radny.

Plan jest potrzebny

Burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański wyjaśniał, że przyjęcie Planu Inwestycyjnego jest potrzebne
- Wieloletni Plan Inwestycyjny nie wiąże się z Wieloletnim Planem Finansowym. Plan pokazuje kierunki do działań, co nie oznacza, że są jedyne i nie do obalenia. Dzisiaj są takie a za pół roku mogą się zmienić – wyjaśniał Andrzej Szymański – Kwestia jest taka, że bez sondowania pewnego rodzaju rzeczy nie jesteśmy w stanie w ogóle nic zrobić. Jeżeli mamy patrzeć pod tym kątem, żeby nasza Gmina wegetowała, to możemy przyjąć taką normę i nie robić nic. Trzeba podejmować działania, żeby usprawnić to, co jest możliwe, ale przecież nikt się nie porwie z motyką na słońce i nie będzie startował bez pieniędzy – wyjaśniał burmistrz.
Burmistrz podkreślił, że Plany Inwestycyjne trzeba tworzyć, bo bez planu trudno jest cokolwiek robić. Burmistrz nie chciał odkładać głosowania nad planem na późniejszy termin.
- Jeżeli będziemy sobie tak odkładać, to może się okazać, że nasze wnioski do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich możemy powiesić na gwoździu - mówił Szymański.
Głosowanie się odbyło. Za przyjęciem Planu było tylko 5 radnych. Przeciwko 4 osoby. Pozostali wstrzymali się od głosu. Uchwała została przyjęta.

Planowane inwestycje w Bieżuniu to budowa siedmiu dróg gminnych na terenie Bieżunia (ulice: Stefana Gołębiowskiego, Garbarzy, ks. Szostkiewicza, Sukienników, Złotników, Czynszowa i Wolskiego) , oraz drogi w Sadłowie, budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Bieżuniu i budowa placu zabaw także w Bieżuniu.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wstyd #1983717 | 46.77.*.* 28 kwi 2016 17:42

  Najłatwiej złożyć na zadłużenie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olek #1977757 | 5.172.*.* 17 kwi 2016 21:51

  A jaka ofertę na rozwój Bieżunia?Tylko drogi I chodniki,niedługo nie będzie miał kto po nich chodzić i jeździć- ludzi ubywa

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ty #1976247 | 5.172.*.* 14 kwi 2016 20:49

  Jeszcze kilka tablic uroczyście zawieszonych załatwi sprawę,by żyło się lepiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ooo #1974671 | 46.77.*.* 12 kwi 2016 20:39

  I bardzo dobrze,że odrzucili wniosek radnego na Polną co innego się zrobi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ? #1971255 | 46.112.*.* 8 kwi 2016 04:50

  Wizytówką Bieżunia są kurniki i brak powietrza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz