Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Bieżuń. Bogactwo dla gminy, nie jej utrapienie

2016-04-07 15:54:30 (ost. akt: 2016-04-11 15:17:39)
Zdaniem burmistrza Bieżunia Andrzeja Szymańskiego kurniki i chlewnie powinny być bogactwem dla gminy a nie utrapieniem

Zdaniem burmistrza Bieżunia Andrzeja Szymańskiego kurniki i chlewnie powinny być bogactwem dla gminy a nie utrapieniem

Podziel się:

Na posiedzeniu Rady Miejskiej w Bieżuniu 15 marca powrócił temat pisma do Ministra Finansów w sprawie podatków dla chlewni i kurników. Sprawę skomentował burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Podczas sesji Rady Miejskiej w Bieżuniu władze dyskutowały na temat kurników. Burmistrz tłumaczył, że Rada wcale nie chciała obciążać hodowców dodatkowymi kosztami.

Burmistrz tłumaczy

- Inicjatywą Rady Miejskiej w Bieżuniu nie było nigdy to, żeby dodatkowo obciążyć kogokolwiek jakimś kosztem – mówił burmistrz Andrzej Szymański – Tylko, żeby przenieść pewnego rodzaju proporcje i płatności przez osoby, które korzystają na przykład z ochrony środowiska, żeby podatki nie wychodziły za teren gminy Bieżuń.

Burmistrz mówił, że 90% funduszy, które opłacają właściciele ferm trafia do Ministerstwa Ochrony Środowiska. Pozostałe 10% trafia do urzędów skarbowych.
- To co do nas wraca to około 3,5%. Jeżeli byłyby inne proporcje, nie potrzeba tworzyć specjalnego prawa lokalnego na temat podatków – mówił Szymański – wszyscy patrzą przez pryzmat profitów, jakie posiadają hodowcy. Trzeba jednak wziąć pod uwag, że hodowcy obarczeni są dużym ryzykiem zmian. Fermy na naszym terenie powinny być naszym bogactwem, a nie utrapieniem i powinno wszystko zmierzać ku temu, żeby pieniądze z podatków trafiały na te tereny, na których funkcjonują kurniki i chlewnie. To do nas nie wraca, a to nie są małe pieniądze.
Szymański podkreślił, że ani rada Miejska w Bieżuniu, ani burmistrz nie chcą wprowadzać dodatkowe obciążenia finansowego dla różnego rodzaju produkcji.
- Tego, jeżeli prawo nie będzie stanowić inaczej, być nie może – mówił burmistrz Bieżunia.
Odpowiedź z Ministerstwa Finansów na pismo złożone przez Radę Miejską nie spodobała się władzom miasta.

- Powiedziano tak jak jest, szkoda tylko, że się nie pochylono bardziej nad tematem, bo my, jak jest, to wiemy, tylko chcieliśmy się dowiedzieć, jak ma być i tego nam nikt nie powiedział – mówił Szymański.
Burmistrz poinformował również, że zabiega o to, żeby w najbliższym czasie na Komisję Senacką Ochrony Środowiska zostali zaproszeni radni.

- Będziemy mogli porozmawiać nie tylko na temat uwarunkowań podatkowo – finansowych, ale również o kwestii ochrony środowiska – informował Szymański.

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2099269 | 90.220.*.* 27 paź 2016 10:43

  Witam wszystkich, najlepiej bedzie jak beda płacić skoro maja dochód z produkcji ,duzo większy niz zwykły Kowalski. Maja produkcje,maja,maja swoj biznes maja wiec dlaczego maja nie płacić podatków,i tak płaca lub nie płaca wcale gdyz ziemia na której stoją kurniki cyz chlewnie jest bezklasowa, to nich płaca za smród i zanieczyszczenie srodkowiska ,za choroby od azotu którym trują ludzi. Ochrona środowiska sie powinna za to wziasc jak najszybciej. A burmistrz powinien jako władza gminna tego dopilnować. A tak to tylko kasa w kieszeń idzie dla pseudobiznesmenow.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. świata #1985398 | 46.77.*.* 1 maj 2016 19:15

  Długi weekend idobra zmiana na stanowisku dyrektora domu kultury i nic się nie dzieje młodzież nie ma co robić tylko gringo zostało cicho sza .Może ktoś z władz zapyta?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pytanko? #1983997 | 46.77.*.* 29 kwi 2016 07:38

  Panie burmistrzu dlaczego nie ogłosił pan konkursu na dyr.Domu Kultury .Niech pan weźmie przykład z pani Goliat tam konkurs się odbędzie na stanowisko dyr.Domu Kultury.Chyba by wypadało

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nie kurnikarz #1971356 | 79.191.*.* 8 kwi 2016 08:39

   Kurnikarzy sa setki. Mieszkańców tysiące. Kurnikarze zarabiają miliony tysiące grosze. Kurnikarze nie płacą grosza podatku od nieruchomości tysiące od najmniejszej powierzchni użytkowej płacą. Pytam kogo Pan Burmistrz tak się wystraszył??? Każdy ma tylko jeden głos wyborczy. Myśli Pan że społeczeństwu podoba się to jak śmieją się im w twarz że nie płaci garstka a oni muszą płacić. Nie ma się kogo bać podatki i śmierć to dwa pewniaki a o pewniakach się nie dyskutuje. Do dzieła Panie burmistrzu. W narodzie przyszłość a nie w garstce milionerów. Chce pan doprowadzić do sytuacji jak na Ukrainie. Ażeby zostało kilku oligarchów i rządzili naszą gminą a Pan tańczył jak Panu zagrają. PiS i z tym zrobi porządek!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Julian I Kłamca #1971248 | 83.24.*.* 8 kwi 2016 00:59

    Pan burmistrz Szymański, chyba ma producentów rolnych za idiotów. Tłumaczenie intencji radnych jest odmienne od treści pisma wystosowanego do ministra finansów. W treści pisma są stwierdzenia , że prosi się ministra o "podjęcie działań w celu zmiany zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości" lub "opodatkowanie tego rodzaju budynków nie spowoduje nadmiernego obciążenia finansowego przedsiębiorców prowadzących tego rodzaju działalność". Zakładam, że nagła zmiana stanowiska burmistrza spowodowana jest pośrednio treścią odpowiedzi, którą radni otrzymali z ministerstwa oraz "pogrożeniem palcem" przez największych producentów , ale najbardziej chyba troską o wynik wyborczy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)