Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Budzich sprawdza burmistrz

2016-04-11 15:05:42 (ost. akt: 2016-04-11 15:08:17)
Radni po raz kolejny rozmawiali na temat powstających chlewni

Radni po raz kolejny rozmawiali na temat powstających chlewni

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

Powstające na terenie powiatu żuromińskiego chlewnie i kurniki to nieustannie gorący temat. Tym razem radny Tomasz Budzich pyta burmistrz Żuromina Anetę Goliat o przepisy prawa, które pozwalają władzom na uporządkowanie kwestii powstających blisko domostw uciążliwych budowli. Radny chce wiedzieć, czy w tej sprawie Goliat robi wszystko, co może zrobić.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Radny Rady Miejskiej Tomasz Budzich złożył pisemną interpelację do burmistrz Żuromina w sprawie chlewni i kurników. „Największym problemem naszej społeczności lokalnej, który dzieli wspólnoty wsi i miasta jest problem ferm drobiu i trzody chlewnej, które powstają w zbyt bliskiej odległości od nieruchomości zamieszkałych. Jako przedstawiciel terenu o charakterze rolniczym rozumiem w pełni potrzebę rozwoju przedsiębiorczości i hodowców. Jestem za tym całym sercem, by intensyfikowali swoją hodowlę, a tym samym wspierali gospodarczo rozwój naszego regionu i dawali zatrudnienie” - czytamy w piśmie Budzicha.

Głos mieszkańców powinien być wysłuchany

Radny w interpelacji przypomina, że radni już na początku swojej kadencji zajęli się porządkowaniem zasad powstawania obiektów tego typu na terenie gminy. Pisze, że zgodnie z prawem jeżeli inwestor posiada raport środowiskowy i pozytywną opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Sanepidu, burmistrz nie ma przeciwwskazań do wydania pozytywnej decyzji środowiskowej. Mieszkańcy natomiast mogą tylko sprzeciwić się poprzez pisemne protesty z podpisami. Budzich uważa, że głos mieszkańców powinien być wysłuchany. Radny zwraca się z prośba do burmistrz o podanie informacji na temat uprawnień, które posiada w związku z postępowaniami środowiskowymi, jakie może podjąć czynności w związku z uporządkowaniem powstających w bliskiej odległości od domów ferm. Prosi również o podanie uprawnień, które zostały zastosowane przez Goliat, jaka była ich skuteczność i czy w tej kwestii burmistrz zrobiła wszystko, co mogła. Pod pismem radnego podpisali się wszyscy radni Rady Miejskiej w Żurominie. Na temat problemu poruszonego w piśmie rozmawiali radni na sesji 21 marca.

Radni nie mówią jednym głosem

Radny Józef Chmielewski zwrócił uwagę na fakt, że powstające fermy, to poważny problem.
- Niepokój mieszkańców wynika z tego, że zanim podejmiemy uchwałę o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, to do tej pory burmistrz będzie wydawała inwestorom pozytywne decyzje oddziaływania na środowisko – mówił radny Józef Chmielewski – My nie jesteśmy przeciwni, żeby ktoś się rozwijał, ale nie tam gdzie mieszkają ludzie. W Dąbrowicach planuje się w odległości 220 metrów 8 obiektów, to jest przesada dla nas i my się na to nie godzimy.

Zdaniem radnego Zbigniewa Sochockiego czasami przyczyną protestów w związku z budową chlewni lub kurników jest ludzka zawiść.
- Też podpisałem się pod tym pismem, bo jest zgodne z moimi poglądami. Nie zabraniać, a ograniczać co do odległości – mówił Zbigniew Sochocki – Chciałbym zauważyć, że protesty mieszkańców mają różną argumentację, czasami po prostu wybuchają ze zwykłej zawiści. Osoby, które protestowały w Nadratowie, później, jak udało się działkę sprzedać, są za, już nie protestują.
Zdaniem radnego, gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, podstawowym kryterium powinna być odległość.

Plany uporządkują

Zdaniem burmistrz Żuromina Anety Goliat plany zagospodarowania przestrzennego uporządkują sporne kwestie.
- Na chwilę obecną plany zagospodarowania przestrzennego są najskuteczniejszym narzędziem w rękach burmistrza, które mogłyby w jakimś stopniu ograniczyć, bo nie można mówić o blokowaniu, budowę nowych ferm. Nie możemy zabraniać ludziom się rozwijać. Mam nadzieję, że powstaną plany i uporządkują ten śmierdzący problem – mówiła na sesji burmistrz Aneta Goliat – Konflikty społeczne, jakie są, wszyscy wiedzą. Wszędzie tam, gdzie były protesty mieszkańców, nie zdarzyło mi się wydać pozytywnej decyzji, ale to za mało, bo wszystkie moje decyzje są uchylane. A na to nie mam już rady.

Odpowiedź na interpelacji radny Tomasz Budzich otrzyma na piśmie.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dobry #1976790 | 83.6.*.* 15 kwi 2016 17:51

  Bardzo dobrze że ktoś patrzy na ręce władzy która obiecała złote góry które musi realizować ażeby starać się o ponowny wybór.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kobita #1976562 | 83.28.*.* 15 kwi 2016 11:24

  Żeby jej sztuczne rzęsy nie pospadały to doradź jej koleś by se lepszy klej kupiła, a nie jakieś polityczne farmazony piszesz. Może super glu?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. hmm #1974897 | 94.254.*.* 13 kwi 2016 08:30

  Brawo Pan Tomasz! Już i tak za dużo jest kurników w naszym powiecie. Nie dość że smród dookoła, to mięso z kurczaków nafaszerowane jest trującymi substancjami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Arek #1974659 | 217.153.*.* 12 kwi 2016 20:26

  Kobito Ty już nie nakręca młodego Budzicha - Braciszek jego już tak go nakręcił, do tego stopnia, że gdybyś wiedziała jak - to by Ci te sztuczne rzęsy pospadały.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Do Budzicha #1974472 | 83.31.*.* 12 kwi 2016 15:42

   Chłopie opamiętaj się bo jak zaczniesz sprawdzać wszystkie obietnice to zajmie Ci to czasu do końca kadencji. To były tylko obietnice ażeby dostać się do koryta. ,,Glupi lud to kupi" I łykneli jak pelikany.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)