Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Żuromin. Nowe oblicze zaniedbanego parku

2016-04-27 15:24:43 (ost. akt: 2016-04-27 15:26:45)
Teraz bez obaw można spacerować po parku przy ulicy Zielonej

Teraz bez obaw można spacerować po parku przy ulicy Zielonej

Autor zdjęcia: fot. MJ

Podziel się:

W ostatnich latach byliśmy świadkami umierania parku zwanego „łaskiem” lub „paśnikami”. Najpierw na rzecz obwodnicy wycięte zostało około 400 drzew. Potem powstało osiedle bloków i park znów zmalał. Na dodatek wandale urządzili sobie w parku wysypisko śmieci. Jeszcze kilka dni temu park przedstawiał się jako obraz nędzy i rozpaczy. Kilka dni temu zyskał nowe oblicze… Nie zmarnujmy tego.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Nowe oblicze parku
Park przy ulicy Zielonej w ciągu kilku ostatnich lat „skurczył” się. Najpierw na rzecz powstającej obwodnicy miasta, potem na rzecz osiedla mieszkalnego. To co z niego zostało pozostawiało wiele do życzenia. Miejsce to sprawiało wrażenie zapomnianego przez wszystkich. Po raz kolejny okazuje się jednak, że potrzeba niewiele, żeby osiągnąć duży efekt. Władze miasta podjęły decyzję o uprzątnięciu tego miejsca. Z parku zniknęły śmieci. Zostały usunięte również chwasty i krzaki. Park zmienił się nie do poznania. Teraz wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim ten park na skraju miasta może spełniać swoją funkcję, czyli być miejscem do spacerów i wypoczynku. Przekonaliśmy się również na własne uszy, że można tam posłuchać odgłosów ptaków. I nie mamy na myśli gawronów.

Szansa na plac zabaw
To jednak nie wszystko. Jest szansa, że w tym miejscu powstanie plac zabaw. Z inicjatywy żuromińskiego Stowarzyszenia Obywatel 805, władze miasta zgłosiły Żuromin do programu „Podwórko NIVEA”. Stowarzyszenie do programu najpierw zgłosiło park przy ulicy Mławskiej. Okazało się, że nie może to miejsce wziąć udziału w akcji, ponieważ jest objęte nadzorem konserwatorskim. W związku z tym władze miasta zaproponowały park przy ulicy Zielonej. W ramach akcji NIVEA zbuduje 40 miejsc rodzinnej zabawy w całej Polsce. Pierwszy krok już został wykonany: samorząd dokonał zgłoszenia do wspomnianego programu. Następnym krokiem będzie głosowanie. Głosować będą internauci. W miejscach, które zdobędą najwięcej głosów, powstaną „podwórka” do zabawy. Głosowanie rozpocznie się na początku maja. Będziemy o tym informować, mając nadzieję, że i WY włączycie się do akcji.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pytanie? #1986224 | 178.42.*.* 3 maj 2016 13:22

  A co na to Wojewódzki Konserwator Przyrody? Wycinanie drzew po 1 kwietnia jakichkolwiek jest zabronione. Posypią się kary jak kilka lat temu w Lubowidzu za wycięcie drzew w Zieluniu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pokręt #1986197 | 46.112.*.* 3 maj 2016 12:22

   Że to się ziemia nie zapadnie pod ludźmi, odprawiającymi mszę w kościołach. Wielkie przekłamanie. Na naszych powstańców styczniowych i listopadowych Papież rzucił klątwę(nazwał ich warchołami) i nawet nasz Papież jej nie zdjął, smażą się biedaki w piekle. Przeciwnych Konstytucji było siedmiu najwyższych przedstawicieli Kościoła Katolickiego. Co nieco powiesił Kościuszko tych zauszników carycy czyli kapłanów, jacyś kapłani sami ze sobą skończyli,któryś się zesmrodził ze strachu. A teraz modlą się i zbierają na tacę, również robią krecią robotę. Wszystko im wolno oprócz płacenia podatków.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wyważony #1985145 | 94.254.*.* 1 maj 2016 09:09

   Mieszkam w Żurominie dziesiąt lat i nie wiedziałem, że to skupisko drzew jest parkiem, któremu poświęca się dyskusję. Przecież własciwym parkiem,który winien być natychmiast odrestaurowany jest park przy ul. lidzbarskiej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Żuł-taczka #1984976 | 46.112.*.* 30 kwi 2016 20:18

   Może ktoś powiadomi Urząd Gminy i Miasta w Żurominie,że w parku na łasku wycięto drzewa o średnicy większej niz dopuszczalna ustawą, a jest już po 15 marca i zaczął się sezon lęgowy. Urząd musi zadziałać i odnajdzie sprawcę, jeśli nie,trzeba to zgłosić organom.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. wIELKIE #1984960 | 217.99.*.* 30 kwi 2016 19:56

    WIELKIE WYDARZENIE !!! Śmiechu warte. Papierek przy getcie wczoraj podnieśli. Artykuł trzeba napisać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (28)