Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Jednogłośne tak dla Starosty

2016-04-29 09:15:29 (ost. akt: 2016-04-29 09:16:57)
Rada Powiatu udzieliła Zarządowi Powiatu absolutorium

Rada Powiatu udzieliła Zarządowi Powiatu absolutorium

Autor zdjęcia: fot. Ewa Jabłońska

Podziel się:

Rada Powiatu Żuromińskiego udzieliła Zarządowi Powiatu absolutorium. Radni byli jednogłośni. - To bardzo cenne głosowanie, tym bardziej że jednogłośne – mówił starosta Jerzy Rzymowski

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Starosta Powiatu i Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium od radnych. Absolutorium było jednogłośne. Były podziękowania i oklaski. To pierwsza sesja absolutoryjna w powiecie żuromińskim. W najbliższy piątek na absolutorium czekać będzie wójt Lubowidza, a później kolejni wójtowie i burmistrzowie.

Długa droga do absolutorium

Każda z rad gminnych, miejskich i powiatowych musi co roku podejmować uchwałę o udzieleniu wójtowi, burmistrzowi czy zarządowi powiatu absolutorium. Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego. Rada Powiatu Żuromińskiego na sesji 22 kwietnia podjęła uchwałę o udzieleniu Zarządowi absolutorium. Zanim jednak doszło do głosowania radni i Zarząd musieli wykonać kilka zadań. Między innymi przedłożyć Regionalnej Izbie Obrachunkowej i Komisjom Rady sprawozdanie z wykonania budżetu w 2015 roku. RIO opiniuje takie sprawozdanie. Te Zarządu za poprzedni rok zaopiniowało pozytywnie. Komisja Planowania Budżetu i Finansów również analizowała sprawozdanie z wykonania budżetu. Komisja stwierdziła, że Zarząd wykonał zadania prawidłowo. Komisja Rewizyjna także przeanalizowała dokumenty księgowe. Po analizie zawnioskowała o udzielenie Zarządowi absolutorium. Ten wniosek zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie. Dopiero po przejściu takiej drogi, radni mogli głosować nad podjęciem uchwały o udzielenie absolutorium. Radni byli w tej kwestii jednogłośni. Były oklaski.

Starosta dziękuje

Za udzielenie Zarządowi absolutorium dziękował starosta Jerzy Rzymowski
- To bardzo cenne głosowanie, tym bardziej że jednogłośne – mówił starosta Jerzy Rzymowski – Powiat żuromiński nie jest zamożnym powiatem, nie zawsze nas stać na wszystko, a potrzeby są duże. Zarząd Powiatu stara się stosować dwie zasady: jak najwięcej środków pozyskiwać z zewnątrz i jednocześnie racjonalnie wydawać środki, które są w naszym posiadaniu. Myślę, że nam się to udało.

Starosta przypomniał o inwestycjach drogowych, które jak mówił, w ubiegłym roku zrealizował Powiat za około 5 milionów złotych, z czego połowa środków została pozyskana z zewnątrz.
- Sfera oświaty, to bardzo trudny temat, wszyscy wiemy, że niż demograficzny powoduje, że subwencja jest coraz niższa, musimy coraz większe kwoty do szkół dokładać. Udało się to w tamtym roku tak zrobić, że praktycznie żaden nauczyciel nie stracił pracy – mówił Rzymowski.
Starosta przypomniał również, że w szkołach były wykonywane bieżące remonty i kupiono pomoce dydaktyczne. Wspomniał również o żuromińskim szpitalu.
- Działania podejmowane przez Zarząd i przez dyrektora przyniosły efekt w postaci uruchomienia kolejnej części ZOL- u. Pozyskane zostały pieniądze na otwarcie dziennej opieki medycznej dla osób starszych – mówił starosta – Pozyskanie przez dyrektora kolejnych lekarzy powoduje, mimo pewnych kontrowersyjnych spraw, że poziom opieki medycznej wzrasta. Mimo spraw, które się dzieją, na które musimy reagować, poprawiać, jednak szpital się rozwija i coraz lepiej funkcjonuje.
Rzymowski mówił również o bezrobociu. Przypomniał, że Powiatowy Urząd Pracy w ubiegłym roku zaktywizował 1/3 osób bezrobotnych.
- Jest to warte podkreślenia, chociaż pewnie te działania nie wszystkich satysfakcjonują, zwłaszcza tych , którzy pracy nie posiadają – komentował Rzymowski.
Rzymowski wyraził również nadzieje, że bieżący rok działalności samorządu nie będzie gorszy od poprzedniego.

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bud żetowiec #1986741 | 164.126.*.* 4 maj 2016 17:48

  Każdy starosta dba o swoich pracowników. Kobiety na 8 marca coś dostały, są wczasy pod gruszą, szkolenia w hotelach, kasa reprezentacyjna, fundusz na wczasy pod gruszą, premie dla pracowników. A co starosta i vice mają diet,za samochód i innych obrywek to tylko kasjerka wie. Mamy dobrze a będzie jeszcze lepiej, tylko z każdą podwyżką trzeba się ukrywać bo ludzi to parzy w oczy. A my tych pieniędzy nie zjemy. To budżetówka powinna zarabiać sporo, damy wtedy zarobić budowlańcom, fryzjerom, kupimy nowe samochody, sprzęt agd, telewizory, ciuszki i żarcie, wczasy w Polsce,dzieci dostaną większe kieszonkowe na browca i fajki. To rozbudzi popyt wewnętrzny. Jak będziemy mieć duże dochody to będziemy płacić więcej podatku bo przecież nie obejdziemy przepisów jak przedsiębiorcy. Nasza księgowa wyliczy wszystkich do złotówki. Budżetówka jest naszą ropą naftową.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wielce znużon #1986626 | 86.63.*.* 4 maj 2016 13:09

  do starosty dołączyć organistę i wiooo

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Japa #1985284 | 178.42.*.* 1 maj 2016 14:05

  Każdego się lubicie czepiać. Był pan Weenc-- zły. Jest pan Rzymowski też źle. O co tu chodzi bo nie pojmuje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ??? #1985267 | 95.160.*.* 1 maj 2016 13:15

  A więc P.Starosta jest OK!. jak widać Starosta Welenc jest zastąpiony i nie musiał tak długo uszczęśliwiać swoją osobą starostwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pokręt #1984399 | 94.254.*.* 29 kwi 2016 17:19

   Zanim Starosta coś powie powinien przemyśleć, co należy powiedzieć. Chodzi o aktywizację, gdzie, kto ,na ile,za ile. Ilu ludzi jest bezrobotnych, proszę o prawdziwe dane, ilu jest tych skreślonych i tych co słuch po nich zaginął. Szefowa biura może zająć się takimi statystykami.Co to za aktywizacja bezrobotnych np. staż?. Odnośnie sprawozdań.RIO to następne miejsce budżetówki do zarabiania pieniędzy o nikłej potrzebie istnienia tej firmy.Poza tym jednogłośnie wszystko było załatwiane w PRL. Rada Powiatu jest zbyt liczna,powinno być tylu radnych ile jest gmin. Taka ilość radnych jest w Nowym Yorku. Następne wyrzucanie pieniędzy w błoto. Od 89 r jest nieudolność w rządzeniu i grabienie majątku narodowego. O dostępności do specjalistów lekarzy i o zabiegach niech starosta zamilknie. Jak zachoruje to się dowie.A czeka go to jak amen w pacierzu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)