Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Sinogóra. Kuratorium nie pozwala zamknąć szkoły

2016-05-05 10:50:45 (ost. akt: 2016-05-06 09:46:40)
Nie wiadomo czy Szkoła Podstawowa w Sinogórze zostanie zamknięta

Nie wiadomo czy Szkoła Podstawowa w Sinogórze zostanie zamknięta

Autor zdjęcia: fot. arch

Podziel się:

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

patowa sytuacja w gminie Lubowidz. Radni uchwalili, że trzeba zamknąć Szkołę Podstawową w Sinogórze, natomiast Kuratorium nie zgadza się ze zdaniem radnych. Czy Sinogóra straci szkołę, okaże się już niedługo.

Za mało dzieci
W styczniu Rada Gminy w Lubowidzu podjęła Uchwałę dotyczącą zamiaru likwidacji szkoły w Sinogórze. Wśród argumentów wymieniano coraz mniejszą liczbę dzieci w szkole. Do klas I – VI w Szkole Podstawowej uczęszcza 41 dzieci. Według prognoz urzędników sytuacja w ciągu najbliższych kilku lat nie zmieni się. Ze względu na małą liczbę dzieci w szkole funkcjonują klasy łączone. To z kolei, jak argumentuje Rada, wpływa negatywnie na jakość nauczania. W szkole pracuje 12 nauczycieli. Stan budynku też pozostawia wiele do życzenia. Remont jest kosztowny, utrzymanie nauczycieli też kosztuje. Rada Gminy w swojej argumentacji za zamknięciem szkoły podkreśla, że likwidacja szkoły nie ma na celu obniżania poziomu edukacji. Procedura likwidacji szkoły przewiduje zaopiniowanie takiej decyzji przez Kuratorium Oświaty.

Kurator mówi „nie”
Mazowiecki Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował zamiar likwidacji szkoły. Zdaniem Kuratora „położenie szkoły w pobliżu domu rodzinnego ma istotne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa dzieci w młodszym wieku szkolnym”. Ponadto Kurator stwierdził, że uczniowie w szkole w Sinogórze mają dobre warunki do nauki, zabawy i rozwijania swoich zainteresowań. Jego zdaniem w szkole są przestronne dobrze wyposażone sale lekcyjne, biblioteka, boisko tartanowe, pracownia komputerowa i świetlica. Mało liczne klasy sprzyjają nauce. Jako argument za tym, że w szkole poziom nauczania jest na dobrym poziome Kuratorium wskazało dobre wyniki z sprawdzianu szóstoklasisty. „Szkoła Podstawowa w Sinogórze zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego. Nie występuje w niej przemoc, czy ryzykowne zachowania związane ze stosowaniem wszelkiego rodzaju szkodliwych używek. Szkoła Podstawowa Sinogórze ze swoimi tradycjami wpisuje się w historię miejscowości i życie mieszkańców. Jest postrzegana jako bezpieczna przyjazna. W październiku 2016 roku przypada 50 – lecie jej istnienia. Pomyślnie układa się współpraca rodziców z dyrektorem i nauczycielami (..). Likwidacja szkoły budzi liczne protesty mieszkańców Sinogóry i okolicznych miejscowości, z której uczęszczają uczniowie likwidowanej szkoły (321 podpisów)” – czytamy w opinii Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Wójt nie zgadza się z opinią
Władze gminy nie zgadzają się z argumentami Kuratora. Na początku marca skierowały zażalenie na tę opinię do Ministra Edukacji Narodowej. Zdaniem wójta, Kurator nie odniósł się do argumentów przedstawionych w uzasadnieniu likwidacji szkoły podanych przez samorząd. W piśmie do Ministerstwa wójt podaje argumenty przemawiające za likwidacją. Ponadto w piśmie autor odnosi się do opinii Kuratora. „Wójt Gminy Lubowidz oraz Rada Gminy, którzy zostali wybrani wyborach powszechnych, czują się ograniczeni przez kuratora, który chroni tylko jedną stronę w tym przypadku rodziców. Jeżeli Pani Kurator wydaje opinię tak wysoce niesprawiedliwą o dalszym utrzymaniu tej placówki, być może powinna się zastanowić nad przywróceniem już zamkniętych placówek w całym kraju, gdyż każde dziecko powinno mieć zapewniony taki sam dostęp do szkolnictwa oraz niewielką odległość od placówki. Za utrzymaniem szkoły powinna iść nie tylko ideologia a pieniądze, które są niezbędne do wypłaty wynagrodzeń, ZUS – ów, podatków od zatrudnionych pracowników”.
Opinia Kuratora jest wiążąca. Jeżeli Ministerstwo ją podtrzyma, szkoła nie będzie mogła być zlikwidowana. Jednak z Ministerstwa do tej pory nie ma odpowiedzi. Wójt Ziółkowski negatywnie wypowiada się na temat postępowania Ministerstwa, które do tej pory nie dało żadnej informacji o wspomnianej sprawie. To komplikuje sporo spraw.
- Tam są ludzie, my musimy planować wydatki, musimy „mrozić” środki na utrzymanie szkoły i nie możemy przez to aplikować o środki z zewnątrz – mówił na ostatniej sesji wójt Ziółkowski - Musimy planować, przygotować arkusze, przeczytamy nauczycielom arkusze, damy im nadzieje, którą już im odebraliśmy wcześniej. Kurator w Warszawie, która nie ma pojęcia, że Lubowidz istnieje , wie lepiej, jakie są tu potrzeby, jakie są warunki finansowe, jaka jest demografia i co dla tych dzieci będzie lepsze, bo na pewno nie przesiadywanie w ruinie, grzybie i rozpadającym się budynku, gdy 3 kilometry dalej stoi doinwestowany Zespół.
Rada i wójt, wyjścia jednak nie mają. Muszą czekać na opinię Ministra, mimo że upływający czas działa niekorzystnie nie tylko na samorząd ale przede wszystkim na dzieci, rodziców i nauczycieli pracujących w Sinogórze.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. qwe #1987231 | 91.232.*.* 5 maj 2016 15:41

    W szkole pracuje 12 nauczycieli . To nie mogą zmniejszyć ilość nauczycieli ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)