Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Święto Konstytucji w Żurominie i Bieżuniu

2016-05-16 08:17:46 (ost. akt: 2016-05-16 08:31:05)
Uroczystości 3-majowe w Bieżuniu.

Uroczystości 3-majowe w Bieżuniu.

Podziel się:

Jak co roku w powiecie żuromińskim z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się uroczystości. Władze, przedstawiciele różnych organizacji, nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy spotkali się na uroczystych wystąpieniach dzieci i młodzieży, by wspólnie oddać hołd poległym w walce o niepodległość. W Bieżuniu świętowano pod hasłem „Witaj, majowa jutrzenko!”, natomiast w Żurominie „Wolność, Równość, Braterstwo, czyli po co nam Konstytucja?”.

Marta Ronowicz
m.ronowicz@kurierzurominski.pl

„Witaj majowa jutrzenko!” w Bieżuniu

Bieżuńskie obchody narodowego święta odbyły się w piątek 29 kwietnia o godz. 11:00 w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury. Licznie zebrani goście, wśród których znaleźli się burmistrz Andrzej Szymański, nauczyciele, seniorzy, mieszkańcy mogli w prawie godzinnym wystąpieniu uczcić to święto i pamięć o bohaterach. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandarów oraz odśpiewaniem hymnu. Później był czas na realizację zaplanowanego przez organizatorów programu. Pod kierunkiem kapelmistrza Jana Wojtasa Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Bieżuniu dała koncert pieśni patriotycznych, a uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bieżuniu na deskach sceny zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przygotowany pod opieką nauczycieli: Ewy Grabowskiej, Agnieszki Sochackiej, Pawła Jabłońskiego, Marka Nastachowskiego. Organizatorami całego przedsięwzięcia byli: Burmistrz Gminy i Miasta Bieżuń, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu oraz Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Kraśniewska, która poprowadziła całą uroczystość. Na koniec głos zabrał burmistrz Andrzej Szymański, dziękując wszystkim za przybycie oraz zorganizowanie uroczystości, a także przypominając, czym jest i czym powinna być dla Polaków Konstytucja. Było uroczyście, biało – czerwono i patriotycznie.

„Wolność, Równość, Braterstwo, czyli po co nam Konstytucja” w Żurominie

„Nie będzie pieśni patriotycznych, będzie inaczej. To będzie lekcja, która odpowie nam na pytanie, co to jest Konstytucja…” – powiedział na wstępie uroczystości Adam Ejnik, pod którego opieką młodzież z Gimnazjum nr 1 przygotowała wydarzenie artystyczne z okazji obchodów święta 3 maja. Scenariusz uroczystości przygotował Adam Ejnik, warstwą muzyczną przedstawienia zajęła się z kolei Jolanta Zaborowska również nauczycielka z Gimnazjum nr 1, a zespołowi pomagał Wojciech Klejnowski. Kilkunastoosobowa grupa uczniów pod okiem opiekunów szlifowała swoje aktorskie umiejętności, aby jak najlepiej zaprezentować się 3 maja. Występ odbył się dwukrotnie. Najpierw dla mieszkańców i zaproszonych specjalnie na tą uroczystość gości 3 maja o godz. 13.00 w Żuromińskim Centrum Kultury oraz powtórnie dwa dni później dla nauczycieli, pracowników i uczniów Gimnazjum nr 1 w ramach uroczystości szkolnej. Nie było patriotycznych pieśni i uroczystych przemówień. Były utwory takie jak: „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Moja i Twoja Nadzieja” zespołu Hey, „Przeżyj to sam” Lombardu, czy „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Uczniowie recytowali wiersze Czesława Miłosza z tomu „Poema naiwne”. Jeśli do tego dodamy mimiczne pokazy uczniów odnoszące się do haseł – wolność, równość, braterstwo to dopełni obrazu, jaki przekazali nam uczniowie.

Wśród zebranych gości na tej uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władz – burmistrz Anety Goliat oraz zastępcy burmistrza Michała Bodenszaca. W programie trzeciomajowych uroczystości miała również swój udział żuromińska Młodzieżowa Rada Miasta, która w samo południe na placu przed Żuromińskim Centrum Kultury wypuściła w powietrze biało – czerwone balony.
Takimi akcentami w Bieżuniu i w Żurominie uczczono święto Konstytucji 3 maja.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1993797 | 94.254.*.* 16 maj 2016 13:51

    Trzeba przekazywać ludziom kto i dla kogo napisał tę Konstytucję ale trzeba też GŁOŚNO KRZYCZEĆ, KTO BYŁ PRZECIW KONSTYTUCJI,PRZECIW BYŁ KLER BO CHODZIŁO O KASĘ.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz