Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Żuromin. Przygotowania do drugiej edycji

2016-05-16 15:51:39 (ost. akt: 2016-05-16 15:54:29)
Michał Bodenszac omówił proponowane zmiany w Budżecie Obywatelskim

Michał Bodenszac omówił proponowane zmiany w Budżecie Obywatelskim

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

Samorząd Żuromina przygotowuje się do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku prawdopodobnie zostanie wprowadzonych kilka zmian. Jedna z nich dotyczy podwyższenia kwoty realizacji inwestycji

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Prawdopodobnie latem ruszy kolejna edycja żuromińskiego Budżetu Obywatelskiego. Samorząd planuje wprowadzić kilka zmian w tym zakresie. Najistotniejsza wydaje się ta dotycząca kwoty przeznaczonej w ramach BO na inwestycje. W pierwszej edycji było 100 tysięcy złotych. W związku z tym radni mieli dylemat co zrobić. Przypominamy, że wygrało zadanie dotyczące zakupu strojów i instrumentów dla Żuromińskiej Orkiestry Dętej. Koszt 60 tysięcy. Na drugim miejscu było nawodnienie płyty stadionu za 85 tysięcy. Zgodnie z regulaminem Budżetu mogło być wykonane jedno zadanie, bo w sumie obydwa zadania z największą ilością głosów mieszkańców przewyższały kwotę 100 tysięcy złotych. Teraz burmistrz chce wprowadzić w tym zakresie zmiany. Nadal koszt jednego zadania nie będzie mógł przekraczać 100 tysięcy. Jednak jest też druga kwota, która określa wszystkie środki przeznaczone w BO na inwestycje. Burmistrz zaproponowała 160 tysięcy złotych. Dzięki temu, samorząd będzie mógł zrealizować więcej zadań.


Bodenszac tłumaczy zmiany

O proponowanych zmianach poinformował radnych zastępca burmistrz Michał Bodenszac na wspólnym posiedzeniu Komisji w dniu 4 maja.
- To jest propozycja zabezpieczenia, żeby nie spotkała nas sytuacja, jaka spotkała nas w ubiegłym roku – mówił Michał Bodenszac – Takie rozwiązanie pozwoli nam na precyzyjniejsze dysponowanie środkami.
Zaproponowane zmiany dotyczą również sposobu składania wniosków do BO. Wnioskodawcy będą musieli precyzyjnie określać składowe zadania i wartości
- Poprzednio prawie każde zadanie musieliśmy z wnioskodawcami omawiać, z tego powodu jeden z wniosków musieliśmy odrzucić. Najbardziej precyzyjnie został złożony wniosek dotyczący nawadniania płyty stadionu, tam wnioskodawca rozpisał składowe zadania razem z kosztami – mówił Bodenszac.

Więcej czasu dla mieszkańców

Poza tym zmienią się również terminy dotyczące Budżetu.
W drugiej edycji zgłoszenia inwestycji będą przyjmowane do 26 sierpnia, weryfikacje zadań określono do 23 września, głosowanie do 21 października. Wyniki zostaną ogłoszone do 4 listopada.
- Chcemy dać więcej czasu mieszkańcom na zgłoszenia – mówił zastępca.
Głosowanie będzie się odbywało na tej samej zasadzie jak w pierwszej edycji
- Jeżeli zmienimy formę głosowania, to obawiamy się, że zainteresowanie może być mniejsze.
Głosować będą mogli mieszkańcy Żuromina, od 16 roku życia.
Radni dyskutowali na temat zaproponowanych zmian.
- Idea Budżetu Obywatelskiego jest taka, że radni otrzymują informację, czego oczekują od nich mieszkańcy – mówił Michał Bodenszac – to, że jakaś inwestycja nie łapie się w ramach Budżetu, przecież nie ginie. Radni mogą wnioskować o uwzględnienie danej inwestycji w kolejnym budżecie miejskim tak, jak to było na przykład w przypadku stadionu.
Nad zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego Żuromina głosowali radni na sesji 10 maja, już po zamknięciu aktualnego wydania Kuriera.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wojtek Bo. #2005004 | 185.100.*.* 5 cze 2016 14:09

  O Przepraszam Dionizy, jak to się Pani Go...iat na niczym nie zna? Ależ zna sie doskonale, wie jak zadbać o swoich podopiecznych w podziękowaniu za sumienną pracę. Wie jak przemycić podwyżkę, soldną zresztą Pani Edzi, dlaczego akurat jej jak inni pracownicy nie mają podwyżek. . Wie też jak przemycic podwyzkę nie tylko Edzi ale i Alicji z krainy czarów i jej zasłużonym pracownikom. Ale tlko pracownikom z nią skoligaconym - ładnie brzmi z WZU. Kobiecina zna się jak napchać kieszeń swoim koleżaneczkom. Aby zamydlić oczy pozostałym pracownikom i opinii publicznej organizuje igrzyska dla ubogich w postaci imprezy integracyjnej u Zielińskich . Ciekawe tylko, za czyje pieniądze. Takie sa właśnie rzady obecnej władzy. I teraz czekam, aż szanowna redakcja USUNIE MÓJ WPIS

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pokręt #2000427 | 46.112.*.* 27 maj 2016 19:02

  Słowa(obietnice) przed wyborami nic nie znaczą, słowa po wyborach, tak. Otóż po wyborach konkretnych słów zabrakło. Właściwie to burmistrzowie nic nie powinni obiecywać bo nic nie mogą. Jedynie co robią, to daja na potęgę pozwolenia na kurniki i chlewnie. Ten co buduje kurniki między Brudnicami i Rzężawami obiecywał pracę, praca jest po sześć złotych za godzinę i to na czarno. A sam jeździ gdzieś koło Poznania na tor wyścigowy samochodem i rzuca paczkami pieniędzy. To jego pieniądze zaoszczędzone na pracownikach. To byznesmen, który obiecywał wam pracę, to ją macie, niech sie tam zatrudni pani Burmistrz, niech męża tam pchnie, może zarobi więcej i lżej, będzie lepiej w nocy pracował. Dalej wierzycie w uczciwość, religijność, i w wszystkie wartości. To mamona rządzi od radnych po prezydenta. Tu trzeba rewolucji proletariackiej ze wszystkimi skutkami. Każdy rok bez takiej rewolucji to strata, ale cóż, jesteśmy nędzarzami Europy na własne życzenie, na życzenie naszych wybranych ludzi do parlamentu, na prezydenta i innych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Święte slowa #1999888 | 83.24.*.* 26 maj 2016 18:59

   Święte słowa Dionizy piszesz. Tylko dwa lata i nastąpi dobra zmiana władzy na korzyść dla Gminy i Miasta. Na nasze szczęście czas bardzo szybko płynie. Rozliczymy tych ludzi z obietnic składanych przed wyborami dwa lata temu. ,,300" nowych miejsc pracy. Bajki rodem z Braci Griim. Walka z nepotyzmem. Podwójna siła nepotyzmu w stosunku do poprzedniej władzy. Utworzenie ,,strefy ekonomicznej" Miała ruszyć w grudniu 2015 roku a jest orne pole. ,,Wsłuchiwanie się w głos ludu". Lud nie ma nic do powiedzenia tylko koleżanki z WZU. Jak wygląda kąpielisko w Brudnicach? Jak wygląda stadion ,,WKRY"? i.t.d. i.t.p. Już nie można zwalać na krotki okres rządzenia za chwilę mija połowa i z górki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. DIONIZY #1999745 | 46.113.*.* 26 maj 2016 13:34

   O proponowanych zmianach poinformował radnych zastępca burmistrz Michał Bodenszac na wspólnym posiedzeniu Komisji w dniu 4 maja - w związku z tym mam pytanie, czy pani Goliat wnosi cos do tej gminy, bo odnoszę wrażenie że kobiecin na niczym się nie zna i że ta cała sytuacja ją przerosła....

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. "300" #1997443 | 46.112.*.* 22 maj 2016 04:04

   Ta, praca była ale się zmyła,jak sam założysz firme to oprócz wszystkich wydatków będą cię ścigać za wywóz śmieci.To jest ustawa i samorząd ją wciela w życie. Kraj jest zdrowy, to rządzący są chorzy. Jedni drugich powinni wsadzać, myślałem że pójdzie to szybciej,że po pół roku będą pierwsi byli posłowie i senatorowie w Iławie a po roku też sporo niższych szczeblem i samorządowców. I w kamieniołomy z nimi, do pracy. Myślałem,że będą zmiany w administracji i całej budżetówce a tu cóż, wzywa się policje do dobrej służby bo będą nagrody, tak jak za Kiszczaka. Dobra służba to trzymanie za morde społeczeństwa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)