Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Bieżuń. Od gabinetu lekarza do torfowych wyrobisk

2016-05-19 08:13:46 (ost. akt: 2016-05-25 11:28:18)
Grupa rekonstrukcyjna z Bieżunia przedstawiła mieszkańcom prace polowe z użyciem kręćka

Grupa rekonstrukcyjna z Bieżunia przedstawiła mieszkańcom prace polowe z użyciem kręćka

Podziel się:

Mieszkańcy Bieżunia przeżyli w sobotę prawdziwą podróż w czasie. Tego dnia mogli zwiedzić Muzeum Małego Miasta, obejrzeć film z czasów powojennych, a nie lada atrakcją była rekonstrukcja kręcenia torfu. Imprezę uświetnił występ zespołu Silver Heads, a gwiazdą wieczoru był Jan Pietrzak.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Europejska Noc Muzeów wpisała się na stałe w tradycję Bieżunia. Tym razem organizatorzy Muzeum Małego Miasta zafundowało zwiedzającym moc atrakcji.


Z kulturą za złotówkę

Bilet na bieżuńską Noc Muzeów kosztował zaledwie złotówkę. Dla tych, którzy się na niego zdecydowali, były to dobrze zainwestowane pieniądze. W kulturę.
Za tę złotówkę można było zwiedzić całe muzeum z jej stałymi ekspozycjami „Gabinet lekarza z małego miasteczka” i „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”.
Zwiedzający mogli obejrzeć wystawę fotografii „Armenia na wyciągnięcie ręki”. ciekawostką była rekonstrukcja kręcenia torfu, przygotowana przez Bieżuńską Grupę Rekonstrukcyjną, pracowników Muzeum Wsi Mazowieckiej przy współpracy z Żuromińską Grupą Historyczną (kręciek z początku wieku pochodzi ze zbiorów Mariusza Czarnomskiego). Za pomocą kręćka przygotowywało się bloki torfowe, którymi paliło się zimą w piecach na Mazowszu.
O godzinie 17 rozpoczęła się prezentacja filmu „Kochankowie z lasu”. Część tego film nakręcona była w Bieżuniu. W wydarzeniu brał udział reżyser Arkadiusz Gołębiewski.
Jako support dla gwiazdy wieczoru zagrał żuromiński zespół Silver Heads, a o 19 na scenie pojawił się Jan Pietrzak, który rozbawiał publiczność do późnego wieczora (specjalną relację z tego wydarzenia przedstawimy za tydzień).

Europejską Noc Muzeów 2016 w Bieżuniu zakończyła biesiada regionalnych produktów ufundowanych przez firmę Cedrob i Gabinet Weterynaryjny Henryka Grześkiewicza.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. widz #1995669 | 5.172.*.* 19 maj 2016 08:46

  Impreza fajna ale niepotrzebnie okraszona występem Pietrzaka i polityka wkroczyła na bieżuńskie salony-zabawiał?.Jak pan sponsor chciał to mógł przyjąć gwiazdę w ogrodach i tam zaprosić te garstkę lepszego sortu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. he,he #1995662 | 94.254.*.* 19 maj 2016 08:36

   Impreza dobra, powinien być jeszcze wyrób z Sierpca w promocji i wcale nie chodzi mi o ser.Na pierwszym zdjęciu widać w tle wspaniałą zabudowę miasta Bieżuń.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz