Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Tworzymy historię. Macewy powędrowały na żydowski cmentarz

2016-05-27 09:18:34 (ost. akt: 2016-05-27 09:22:50)
Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 oraz Adam Ejnik przekazują macewy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 oraz Adam Ejnik przekazują macewy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

Podziel się:

- To historyczna chwila. Po 70 latach macewy, żydowskie tablice nagrobne, powędrowały do kirkutu. Do swojego domu – mówił Marcin Bartosiewicz z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Nagrobne tablice przekazali Fundacji dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Żurominie Tomasz Ogrodowczyk oraz Adam Ejnik członek Żuromińskiej Grupy Historycznej i redaktor naczelny Kuriera. W spotkaniu brała również udział Marla Raucher Osborn – reprezentowała ona żuromińskich Żydów mieszkających w całym świecie.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

Cztery fragmenty żydowskich tablic nagrobnych przekazali Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego dyrektor Tomasz Ogrodowczyk i Adam Ejnik. Dwie z nich przez ponad 50 lat znajdowały się w Izbie Pamięci w Zespole Szkół nr 1, dwie inne przekazał anonimowo mieszkaniec Żuromina. Do wydarzenia doszło w poniedziałek 24 maja.
Fundacja odnawia cmentarz
Opiekę nad cmentarzem żydowskim objęła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. To Fundacja ogrodziła teren cmentarza w 2011 roku. Na cmentarzu pojawiła się też wtedy tablica pamiątkowa z nazwiskami pochowanych na cmentarzu Żydów.
- Niestety, nie jest to pełna lista nazwisk, a jedynie ta, która ocalała w archiwach – mówi Marcin Bartosiewicz z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Gdyby na miejscu były macewy, czyli tablice nagrobne, wtedy można by odtworzyć nazwiska pochowanych starozakonnych.
Macew jednak nie ma.

Gdzie są tablice
Tablice nagrobne zaczęły ginąć masowo podczas II wojny światowej. Niemieccy okupanci rozebrali najpierw mur cmentarza, potem zabrali stamtąd macewy. Tablice z piaskowca służyły jako materiał budowlany lub po prostu do utwardzania ulic.
Po wojnie w ruinie cmentarza zostało już ich niewiele. Żydzi do miasta nie wrócili, a resztki tablic zabierali mieszkańcy.
- Piaskowca używali do ostrzenia noży, nożyczek – mówi mi mój rozmówca – Czy to było niemoralne? – zadaje sobie pytanie – Chyba nie przecież tyle lat na tym cmentarzu nikogo już nie było – sam odpowiada.
Macewy mogą być wszędzie, na podwórkach, w piwnicach, na strychach. Niektórzy jeszcze pamiętają, gdzie zostały zakopane, schowane.
- Skoro znaleźli się ich właściciele, warto im zwrócić ich własność. Wydaje mi się, że powinniśmy pomóc starozakonnym odszukać jak najwięcej macew. Tablice nagrobne to własność ich przodków. To wartość sakralna – mówi Adam Ejnik.

Pomnik z macew
Marcin Bartosiewicz apeluje do mieszkańców miasta, żeby pomogli w poszukiwaniach kamiennych tablic.
- Bardzo proszę mieszkańców miasta, żeby włączyli się w akcję poszukiwania macew. Wystarczy przynieść je na cmentarz i położyć za bramą – mówi przedstawiciel Fundacji.
- Wszelkie informacje można też kierować do redakcji Kuriera – dodaje redaktor Adam Ejnik.
Fundacja, jeśli tylko pojawi się dostateczna ilość macew, użyje ich do wybudowania pamiątkowego pomnika. Jest jeszcze inna możliwość – macewy mogą zostać wmurowane w jego ogrodzenie.
- Tam jest ich miejsce. Tam jest ich dom – mówi Marla Raucher Osborn.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska


Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wiesław Dobies #2019053 | 79.189.*.* 30 cze 2016 13:35

  Jak chazarzy pchają nas do wojny z Rosją i jeszcze na tym zarobią: http://www.polskieradio.pl/ 5/3/Artykul/632127,Szef-Mossadu-zostal-p olskim-obywatelem

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wiesław Dobies #2018367 | 79.189.*.* 29 cze 2016 13:23

  http://www.prisonplanet.pl/polityka/50_r ocznica_masakry_i_cicho,p1844676308

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wiesław Dobies #2009249 | 213.238.*.* 11 cze 2016 19:34

  Sz. P. Wacek. Naprawdę wierzy Pan w to, że pan red. reprezentuje nasze miasto? Niestety ale pan Ejnik może reprezentować wyłącznie swojego pracodawcę, wyłącznie jego interesy i realizować wyłącznie jego politykę prasową, bo za to bierze pensję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wacek #2008312 | 95.160.*.* 10 cze 2016 06:31

   Pan redaktor najwyraźniej nie przygotował się do tej uroczystości jeśli chodzi o ubiór. Zapomniał założyć galowych spodni w kolorze czerwonym, które co by nie mówić najlepiej pasują do niego. Poza tym rękawy brzydko podwinięte (jak u rzeźnika), koszula brzydko wciągnięta. Przepraszam, że się czepiam czyjegoś stroju, ale w pewnym sensie Pan redaktor reprezentuje mnie i moje miasto.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. E....... #2006805 | 83.31.*.* 8 cze 2016 07:21

   I za co ???????????????????????????????????????? Z naszych podatków.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (35)