Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Gmina Żuromin. Spór o świetlicę

2016-06-01 09:25:37 (ost. akt: 2016-06-01 09:27:36)
Zdaniem radnego Dariusza Wieczorka budynek świetlicy powinien zostać wybudowany, bo to obiecano mieszkańcom

Zdaniem radnego Dariusza Wieczorka budynek świetlicy powinien zostać wybudowany, bo to obiecano mieszkańcom

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

W Nadratowie ma powstać świetlica wiejska. Samorząd jednak ma z tym spory kłopot. Inwestycja jest kosztowna, a mieszkańcy nie chcą sporo tańszego modułowego kontenera.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Sprawa świetlicy w Nadratowie zaczęła się jeszcze za poprzedniej kadencji. Wówczas powstał projekt budynku, a władze obiecały mieszkańcom świetlicę.

Za nowej burmistrz też poruszano ten problem. W sprawie budowy świetlicy wiejskiej w Nadratowie burmistrz Aneta Goliat spotykała się z mieszkańcami. Proponowała zamiast budynku, którego powstanie wymaga czasu i pieniędzy, modułowy kontener. Jest on tańszy i mogą go mieszkańcy mieć „od ręki”. Na spotkaniu większość mieszkańców opowiedziała się za budową obiektu. Obecnie na ten cel w budżecie jest zabezpieczonych 100 tysięcy. Projekt jest, pozwolenia na budowę też. Kwestia ta była wielokrotnie poruszana na posiedzeniach radnych. Rozmawiano na ten temat również w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu komisji i podczas sesji.

Burmistrz proponuje świetlicę modułową

Burmistrz Aneta Goliat poinformowała radnych, że po raz kolejny w sprawie świetlicy spotkała się z mieszkańcami Nadratowa.
- My zachęcamy ludzi, żeby to był kontener. Jest ładny, estetyczny – mówi Aneta Goliat - ale mieszkańcy mówią, że im obiecano remizę murowaną, mówią, że kupili pustaki, że przeznaczali na ten cel fundusz sołecki i co byście odpowiedzieli, będąc na moim miejscu.
Aneta Goliat mówiła również o tym, że łatwiej było przekonać mieszkańców Tadajówki
- Tam mieszkańcy nie mają argumentów, że ktoś pozwolił i ktoś obiecał – mówi burmistrz.
Aneta Goliat ma obawy, że jeżeli w Nadratowie samorząd rozpocznie budowę świetlicy, to będzie miał problem z wykończeniem budynku.
Burmistrz poprosiła radnych o uwagi i rady.

Dane słowo jest najważniejsze

W sprawie nadratowskiej świetlicy wielokrotnie wypowiadał się wiceprzewodniczący rady Dariusz Wieczorek. Tym razem po raz kolejny Wieczorek przypomniał, że dwa lata z kolei mieszkańcy przeznaczyli fundusz sołecki na ten cel. Kupili materiały budowlane.
- Taka jest wola mieszkańców – mówi Dariusz Wieczorek – Uważam, że dane słowo jest najważniejsze. W kampanii wyborczej mieszkańcy mówili jednoznacznie, czego oczekują i nikt nie powiedział, że coś jest nie tak. Chodzi o rzetelność i spojrzenie prosto w oczy tym ludziom.
Radny zaproponował, żeby ogłosić na budowę przetarg i wtedy okaże się, jaka jest potrzebna kwota by budynek powstał.

Nie ma pieniędzy, nie ma przetargu

Głos w sprawie zabrał również zastępca burmistrz Michał Bodenszac. Na ostatniej sesji we wtorek 10 maja tłumaczył, jakie są możliwości w związku z ogłoszeniem przetargu.
- Sprawą świetlicy w Nadratowie zajmujemy się właściwie codziennie, konsultowaliśmy to także z naszą kancelarią, czy możemy przeprowadzić przetarg, gdy nie mamy zabezpieczonych środków – mówił Bodenszac- Takiej próby podjąć nie możemy.
Bodenszac tłumaczył, że wynika to z ustawy o finansach publicznych i ustawy prawo zamówień.
- Burmistrz z należytą starannością musi oszacować koszt inwestycji. Kosztorys przygotowywany jest przez fachowców – mówił Bodenszac.
Michał Bodenszac poinformował, że najbardziej aktualny kosztorys stanu zamkniętego budynku przewiduje koszt budowy na kwotę 278 tysięcy.
- Konsekwencją niezabezpieczenia tych pieniędzy i tego, że w przetargu najniższa oferta przewyższałaby naszą kwotę 100 tysięcy, byłaby konieczność unieważnienia przetargu, a to wiązałoby się z tym, że oferenci mogliby mieć roszczenia w stosunku do Gminy z tytułu przystąpienia do przetargu , który się nie rozstrzygnął – wyjaśniał Bodenszac – W związku z tym jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie kwoty 100 tysięcy do poziomu zbliżonego do kosztorysu.
Radni uważają jednak, że kosztorysy nie zawsze są takie, jak rzeczywisty koszt inwestycji. Za przykład podają przebudowę ulicy Zamojskiego.
- Wiemy, że kosztorys jest wyższy niż kwota po przetargu, tak jak ulica Zamojskiego z ponad miliona zjechało do 560 tysięcy. Proszę zobaczyć, jakie jest niedoszacowanie – mówił radny Wieczorek.
Zdaniem Wieczorka przetarg powinien być ogłoszony, jeżeli nie jest to niezgodne z przepisami.
Radny Józef Chmielewski poparł wniosek Wieczorka.
Burmistrz Aneta Goliat rozumie, że mieszkańcy chcą, żeby budynek powstał, ale ona musi postępować zgodnie z przepisami
- Jeżeli mieszkańcom Nadratowa powiedziano wcześniej, że będzie świetlica, jest projekt, który kosztował niemało, to ja rozumiem, że oczekiwania tych mieszkańców są spore – mówiła Aneta Goliat – Ja wiem, że każdy z was ma stanowisko w tej sprawie i wiem, że one są różne. Ja jako burmistrz, który może za niegospodarność być postawiony pod dyscyplinę finansów publicznych, muszę znaleźć zloty środek.
Co będzie tym „złotym środkiem”, nie wiadomo. Ostateczne decyzje w tej sprawie nie zapadły. O finale debaty Czytelników poinformujemy.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB