Piątek, 17 stycznia 2020. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Powiat. Nie chcemy dwóch województw na Mazowszu

2016-06-08 15:21:29 (ost. akt: 2016-06-08 15:24:24)
Na sesji Rady Powiatu gościł marszałek Adam Struzik. Mówił o podziale województwa

Na sesji Rady Powiatu gościł marszałek Adam Struzik. Mówił o podziale województwa

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

Rada Powiatu Żuromińskiego sprzeciwia się pomysłowi utworzenia na Mazowszu dwóch województw. Jednego okołowarszawskiego i drugiego złożonego z pozostałej części Mazowsza. Apel w tej sprawie radni podjęli 25 maja. O szczegółach podziału mówił na sesji marszałek Adam Struzik. Na spotkanie byli zaproszeni również przedstawiciele wszystkich samorządów z powiatu żuromińskiego.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Rada Powiatu Żuromińskiego poparła podział województwa mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne, ale bez zmian w podziale administracyjnym województwa. Rada nie chce więc, żeby powstały dwa odrębne województwa wydzielone z obecnego mazowieckiego. Chce, żeby z Mazowsza powstały dwa regiony. Takie rozwiązanie ma umożliwić lepsze planowanie rozwoju tych obszarów i korzystanie ze wsparcia unijnego.

Marszałek wyjaśnia

W związku z apelem na posiedzeniu był obecny Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Na spotkanie byli zaproszeni również wójtowie, burmistrzowie i przewodniczący rad z gmin powiatu. Był również dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ciechanowie Rafał Woźnowski, Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Ciechanowie Renata Drążewska. Marszałek zaprezentował materiał dotyczący podziału województwa mazowieckiego. Wyjaśnił, że dyskusja dotycząca podziału pojawiła się w związku z różnorodnością województwa. Mazowsze ma bogate centrum, czyli Warszawę i okolice. Pozostałe regiony województwa finansowo stoją gorzej. Argumentem za podziałem województwa ma być to, że jeżeli wydzieli się z niego bogatszą część, to więcej środków unijnych trafi do tej biedniejszej. Struzik, mówił również o skutkach podziału
- Najlepsze są rozwiązania najprostsze – mówił marszałek Adam Struzik – dlatego zaproponowaliśmy rozwiązanie statystyczne, rząd to przyjął.
Podział statystyczny ma rozwiązać kwestie napływu środków unijnych do Mazowsza. Zdaniem marszałka nie ma potrzeby wyodrębniania dwóch oddzielnych województw.

Starosta popiera


Głos w sprawie zajął starosta Jerzy Rzymowski. Starosta popiera podział statystyczny.
- Myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać, że powiat żuromiński i gminy w powiecie są jednymi z najsłabszych pod względem ekonomicznym samorządów w województwie mazowieckim, stąd jesteśmy żywo zainteresowani podejmowaniem wszelkich działań, które spowodują wpływy środków zewnętrznych na jak najwyższym poziomie – mówił Jerzy Rzymowski – Warszawa jest nam potrzebna, żebyśmy mieli pieniądze na realizację zadań, których oczekują mieszkańcy, jest potrzebna, jeżeli chodzi o podział środków unijnych. Podział administracyjny sprawy nie rozwiąże a statystyczny, tak.

Rada jednogłośnie za
Radni apel poparli jednogłośnie. Apel trafi do Prezydenta Polski, Premiera, Marszałka Senatu i Sejmu, Wojewody Mazowieckiego, samorządu Województwa Mazowieckiego, samorządów gminnych i powiatowych z terenu województwa mazowieckiego.
Adam Struzik podziękował za poparcie apelu.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gtr #2008849 | 94.254.*.* 10 cze 2016 20:59

  Dziwne jakby starosta nie poparł Struzika. Toć to jedna banda trzymająca się stołków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PSL #2007464 | 83.31.*.* 8 cze 2016 23:43

  To nam PSL-owcom nie podoba się pomysł PiS-u. Przecież chcą nas odsunąć od koryta a my już biegamy po korytarzach Sejmowych za PiS-m i chcemy budować nową Polskę i ,,Dobrą zmianę". Nas mieszkańców Powiatu w to nie mieszajcie nam potrzebna nowa poważna i konstruktywna władza która zadba o nasze społeczeństwo a nie o wasz nepotyzm. Wam nie zależy na człowieku który był najważniejszy tylko na ciepłych posadach i nie możecie się pogodzić z tym że nadchodzi nieunikniony koniec rządów PSL-u i zarazem koniec ciepłych posadek dla was i waszych rodzin i kolesi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pokręt #2007276 | 46.112.*.* 8 cze 2016 19:00

   Który wymieniony w artykule bądź na zdjęciu prowadził swoją firmę, zatrudniał ludzi i dawał im zarobić. Oto jedno z większych zbiorowisk ludzi żyjących w luksusie kosztem innych bądź na kredyt. To krótko mówiąc darmozjady zatrudniający w instytucjach rządowych bądź samorządowych rodzinkę, kolegów i dobrych znajomych. Wszyscy ci powinni zostać zwolnieni przez suwerena, jako wielcy specjaliści rozruszają powiat żuromiński własnymi firmami, będą dawać "dobre ceny" jak mawia zastępca burmistrza pan B., będzie mógł ich kontrolować urząd skarbowy, będą mogli płacić ZUS, będą wreszcie prawdziwymi niewolnikami a nie są ręką musztrującą niewolników. Struzik jakoś nie choruje, a wcześniej w czasie, kiedy jego los wahał się jako marszałka dziwnym trafem zachorował. Ach wy zjedacze darmowego chleba, sami powinniście zrezygnować z funkcji i nie poruszać spraw pracy ni dobrobytu w Żurominie, bo sami wyciągacie rękę po więcej i więcej a nie robicie nic, nic i jeszcze raz nic.Zmiana powinna być błyskawiczna i miałem nadzieję,że taka będzie,że wszystkie vipy zostaną bez dopływu gotówki. Apeluję o szybkie zmiany bo ludzie, chociaż dostają fluor w wodzie mogą podnieść bunt i wyrezać od góry do dołu i od dołu do góry. To dziw,że jeszcze nic sie nie dzieje w Polsce,że nie zrzuca się setek tysięcy nierobów a pozostałych nie zmusza do pracy. Do jakiego biura budżetowca nie wejdziesz to na pasku internet a w historii można zobaczyć,sprawdzali modę, wczasy w Egipcie,samochody,wiadomości i tak dzień za dniem leci.Czy ludzie pracy to widzą i czy mnie słyszą? A ten spęd i uchwała to kpina z ludzi pracy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz