Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Powiat. Są opóźnienia. Pieniądze będą do końca czerwca

2016-06-09 13:06:59 (ost. akt: 2016-06-09 13:21:32)

Podziel się:

We wtorek 31 maja odbyło się spotkanie Rad Powiatowych Mazowieckiej Izby Rolniczej z Żuromina i z Mławy. Na spotkanie był zaproszony również kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Krajewski. Kierownik mówił o funkcjonowaniu Agencji i o powodach opóźnienia wydawania decyzji dotyczących dopłat bezpośrednich.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Na spotkanie Izb Rolniczych został zaproszony kierownik ARiMR w Zielonej Wojciech Krajewski. Uczestnicy spotkania mogli zapytać kierownika o różne sprawy. I pytali. Mieli też zastrzeżenia co do zasad wypłacania pieniędzy i konstrukcji wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników.

Decyzje do wydania
Wojciech Krajewski poinformował uczestników spotkania, że w sumie zostało ponad 200 decyzji do wydania (dane z końca maja) w związku z wnioskami o dopłaty bezpośrednie złożonymi w ubiegłym roku. Rolnicy pytali, kiedy otrzymają pieniądze.
- Pytanie zasadne, ale by musiało zapaść na wyższym poziomie. Ja przepraszam w imieniu Agencji, ale to nie zależy od nas – mówił kierownik.
Jak wyjaśnił kierownik, opóźnienia są spowodowane systemem komputerowym, który służy pracownikom biur Agencji. System nie działa tak jak powinien. Zawiesza się, co utrudnia pracę. Ponadto opóźnienie jest spowodowane kontrolami, jakie muszą zostać przeprowadzone między innymi na terenie powiatu żuromińskiego.
Jak wyjaśnił Krajewski, po kontrolach zleconych przez Unię Europejską wychodzi wiele rozbieżności pomiędzy tym, co deklarowali rolnicy, a tym co wykazała kontrola. Takich rozbieżności jest sporo w gminie Siemiątkowo i w gminie Kuczbork. Podkreślił, że opóźnienia nie są zależne od pracowników.
- Będę bronił swoich pracowników, pracują dużo i rzetelnie i po godzinach, i w soboty – mówił Krajewski – to co możemy, to robimy.
Rolnicy zgłaszali wiele problemów. Między innymi fakt, że nie wiedzą, ile pieniędzy od Agencji powinni dostać
- Coś wpływa na konto, ale nie wiadomo skąd i za co i ile jeszcze wpłynie – mówił jeden z mężczyzn.
- Rolnicy mają pretensje, że jest totalny bałagan, rolnicy byli przekonywani, że będzie o wiele łatwiej, niż jest – mówił inny mężczyzna – Dostali po parę groszy. Byli przyzwyczajeni, że dostają pieniądze w dwóch ratach. Większy jednorazowy zastrzyk finansowy, sprawiłby, że mogliby inwestować.
Rolnicy apelowali o to, żeby wnioski o dopłaty były łatwiejsze do wypełnienia.
Kierownik poinformował również, że termin wypłacenia pieniędzy za wnioski złożone w ubiegłym roku został ustalony na 30 czerwca. Natomiast 15 czerwca mija termin składania wniosków z tego roku. Krajewski zaapelował, żeby rolnicy nie czekali do końca tego terminu. Bo to będzie powodowało niepotrzebne kolejki w biurze. Sporo rolników jeszcze tego nie zrobiło. Jak poinformował Krajewski w ubiegłym tygodniu jeszcze nie złożono około tysiąca wniosków.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB