Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Komisja ocenia Goliat. Starcie przed absolutorium

2016-06-17 15:00:22 (ost. akt: 2016-06-17 15:15:38)
Radny Chmielewski miał wiele pytań, ale głosował za wnioskiem

Radny Chmielewski miał wiele pytań, ale głosował za wnioskiem

Podziel się:

Coraz bliżej do sesji absolutoryjnej w Żurominie. Komisja Rewizyjna sprawdziła dokumenty finansowe. Wydała opinię na temat wykonania budżetu przez Anetę Goliat. Choć opinia jest pozytywna, to Komisji wskazała nieprawidłowości. Wśród nich jest nieterminowe opłacanie faktur i brak kary dla wykonawcy.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Żurominie w sprawie absolutorium dla burmistrz Anety Goliat spotkała się kilka razy. Radni analizowali dokumenty i wyciągali wnioski. W efekcie powstała opinia na temat wykonania budżetu, która jest niezbędna do głosowania nad absolutorium. Zgodnie z procedurą komisja musi wystąpić z wnioskiem do Rady Miejskiej o udzielenie burmistrzowi absolutorium. Na posiedzeniu Komisji 9 czerwca głosowano nad wnioskiem. Nie wszyscy członkowie Komisji byli za. Przeciw był Wiesław Dobies, wstrzymał się Dominik Stopczyński. Za wnioskiem o udzielenie absolutorium byli Zbigniew Sochocki, Halina Jarzynka i Józef Chmielewski.
Mimo że opinia Komisji Rewizyjnej dotycząca wykonania budżetu jest pozytywna, to w treści zawiera kilka zarzutów związanych z gospodarowaniem przez władze miasta finansami.

Zaniechanie kary
W swojej opinii Komisja Rewizyjna zawarła informację na temat realizacji umowy na budowę ulicy Nadrzecznej w Poniatowie. W dokumencie czytamy „zespół kontrolny stwierdził, iż zaistniało prawdopodobieństwo naruszenia dyscypliny finansów publicznych”. To naruszenie ma polegać na nieukaraniu wykonawcy dokumentacji, za nieterminowe jej wykonanie. Co, jak wskazuje Komisja, jest sprzeczne z przepisami.
O sprawie rozmawiano na ostatnim posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Pytał o to radny Józef Chmielewski. Odpowiedzi chciał udzielić zastępca burmistrza Michał Bodenszac, ale Chmielewski nie dał mu dojść do głosu. Chciał wyjaśnienia z ust Anety Goliat.
- Za Wydział Budownictwa odpowiedzialny jest mój zastępca i on jest najlepiej w tym zorientowany, ale ja też znam sprawę – mówiła Aneta Goliat – Firma, która robiła projekt miała problem z uzyskaniem pozwoleń w Starostwie. Wykonawca wiedział, że nie zdąży w terminie, więc został z nim podpisany aneks o przedłużeniu terminu.
Bodenszac poinformował również, że wspomniana dokumentacja miała być wykonana w 2015 roku i w tym czasie została wykonana.
Komisja Rewizyjna w swojej opinii zawarła również informację na temat nieotrzymania od burmistrz wyjaśnień w tej sprawie. Komisji nie wystarczało pismo od zastępcy burmistrz.
Goliat pytała, z jakiego powodu informacja podpisana przez Bodenszaca nie jest brana pod uwagę
- Za kwestie finansowe odpowiedzialny jest burmistrz, oczekiwaliśmy odpowiedzi od pani. Nie mówię tego złośliwie, z całym szacunkiem dla pana burmistrza – mówił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wiesław Dobies.

Zasadność dotacji dla przedszkola
Komisja Rewizyjna badała również sprawę wypłacenia dotacji dla niepublicznego punktu przedszkolnego przez Gminę. Dotacja wynosiła 266 tysięcy. Gmina musiała to zapłacić z własnych środków, ponieważ nie otrzymała w tym przypadku subwencji oświatowej. Nie otrzymała subwencji bo w 2014 roku nie dokonano odpowiedniego zgłoszenia do Ministerstwa. Komisja zastanawiała się nad zasadnością wypłacenia tych środków. W tej sprawie Komisja Rewizyjna zwróciła się z pytaniami do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak poinformował Wiesław Dobies, na odpowiedź trzeba będzie poczekać 2 – 3 miesiące. Informacja z Ministerstwa ma być wskazówką na przyszłość.
- Ze strony pani Burmistrz nie było wystarczających wszelkich starań, żeby ten problem rozwiązać właśnie w Ministerstwie – mówił Wiesław Dobies – Po prostu była za mało zaangażowana i później sprawy się skomplikowały.

Faktury płacone po terminie
Komisja wykazała również, że w 2015 roku były przypadki nieterminowego płacenia faktur przez Gminę. Komisja Rewizyjna w tej sprawie zapoznała się z notatkami służbowymi ówczesnej kierownik wydziału finansowego (obecnie nie pracuje już w Urzędzie). Z tych notatek wynika, że od połowy sierpnia nie miała faktur „wobec czego musiała dekretować i księgować dokumenty, których nie widziała”. W opinii czytamy również, że była kierownik stwierdziła, że dokumenty nie są właściwie kompletowane ani właściwie dekretowane. „Faktury zapłacone są przechowywane w oddzielnym segregatorze u innego pracownika, do których pani kierownik nie ma dostępu” – czytamy w dokumencie Komisji. Goliat była zaskoczona tą kwestią
- Pani kierownik mnie o tym nie poinformowała, taką informację otrzymałam dopiero od Komisji Rewizyjnej – mówiła burmistrz – Upomniałam swoich pracowników, żeby wszystkie faktury były płacone w odpowiednim terminie .
Goliat poinformowała również, że za opóźnienia w płatnościach Gmina nie poniosła żadnych konsekwencji finansowych.
Ponadto Komisja stwierdziła, że nie zastosowano odpowiednich procedur przy przejęciu kasy i obowiązków przez nowego kasjera i w terminie nie przeprowadzono pełnej inwentaryzacji środków trwałych.
Mimo tych zarzutów komisja wyraziła pozytywną opinię na temat wykonania budżetu.

Ukryte pieniądze
Na posiedzeniu komisji rozmawiano także na temat informowania radnych o wpływach pieniędzy na gminne konto. Rada informacje o pieniądzach z podatku od nieruchomości otrzymała kilka tygodni po tym, jak one trafiły na konto.
- Rada została wprowadzona w błąd - mówił radny Józef Chmielewski – Na przełomie pewnego czasu ukrywa się pieniądze na koncie, a z drugiej strony znosi się inwestycje pod nazwą projekt drogi, argumentując to brakiem środków.
Bodenszac tłumaczył radnemu, że budżet i konto Gminy to dwie różne sprawy.
- Rada podeszła błędnie do tej sprawy, uważając, że każdy dochód, który się pojawił, musi być dochodem ujętym w budżecie. To by oznaczał, że budżet musimy zmieniać co chwilę.
Zdaniem Chmielewskiego radni powinni o takich rzeczach wiedzieć.
- Konto w banku to nie jest prywatne konto pani burmistrz, to jest konto samorządu – mówił Chmielewski.
- Jeśli chodzi o sprawy prawne i księgowe, każdy wpływ nie musi być, a wręcz nie może być wprowadzany do budżetu –wyjaśniał Bodenszac.
Radny Chmielewski na potwierdzenie słów Bodenszaca chciał, żeby podał mu podstawę prawną.
- To proszę podać podstawę prawną obowiązku wprowadzania każdego wpływu na konto do budżetu – ripostował Bodenszac – Takiej podstawy pan nie znajdzie.
Głosowanie Rady Miejskiej nad udzieleniem absolutorium odbędzie się w tym miesiącu. Zgodnie z przepisami rada ma na to czas do 30 czerwca. Nie jest jeszcze ustalony termin sesji absolutoryjnej.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska


Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JACEK #2018158 | 79.185.*.* 29 cze 2016 05:18

  Cała Gmina oparta na prawnikach. Jest ich wielu. I co z tego wynika . B E Z P R A W I E !!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Prawni k #2017823 | 164.126.*.* 28 cze 2016 14:14

  Absolutorium pani Burmistrz uzyska choćby byli sami wrogowie wśród radnych. Radnym zależy na korycie, jeśli ktoś się odezwie to tylko po to, by lekko atmosferę podgrzać. Pieniędzy niczym nie ruszy i władzy. Każdy a plany, by kogoś w budżetówce obsadzić, szkole, nawet w miejskiej toalecie. I tak to będzie wyglądać do następnych wyborów, a wy wyborcy myślicie,że radni przyszli coś dla was zrobić? to się mylicie, oni przyszli dla władzy, dla kasy i dla siebie. Nie któryś radny się odezwie, jeśli jest inaczej, czytają wszyscy, głosu nie zabierze żaden i nie odpisze. Tacy są ci radni, do wymiany i do zmniejszenia pogłowia o 75%.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Bardzo gorąco. #2017533 | 83.24.*.* 28 cze 2016 00:01

   Jak było bardzo gorąco to znaczy że wylatuje. A po drugie jak może zostać jak ma jednego radnego? Najwyższa pora. Za taki wpis też do prokuratury wołają?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Boden #2017438 | 83.28.*.* 27 cze 2016 21:14

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A jak poszła Burmistrzom dzisiejsza komisja? Gorąco było?

  3. DIONIZY #2017389 | 46.113.*.* 27 cze 2016 20:01

   Więc jak wyglądają zakłady. Goliatowa wylatuje w środę czy zostaje ? Kto jak obstawia ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (31)