Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Sanepid sprawdził szkolne plecaki

2016-06-23 16:15:22 (ost. akt: 2016-06-23 16:19:34)
Sanepid zważył szkolne tornistry

Sanepid zważył szkolne tornistry

Autor zdjęcia: fot. ae

Podziel się:

Inspektorzy sanepidu sprawdzili, jak ciężkie są plecaki uczniów. Żeby sprawdzić, czy szkolne tornistry mają odpowiednią wagę, zważyli również samych uczniów. Wyniki nie są złe.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Ważenie plecaków szkolnych w jednej ze szkół miejskich zlecił Główny Inspektor Sanitarny. Inspektorzy zważyli plecaki 244 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie i 118 gimnazjalistów. Oprócz ważenia samych tornistrów, zostali zważeni również uczniowie. Prawidłową wagę szkolnego tornistra szacuje się na podstawie proporcji wagi ciała ucznia i wagi jego plecaka. Prawidłowa waga jest wtedy, gdy plecak waży od 10 do 15% wagi ucznia. Oznacza to np. że jeżeli dziecko waży 30 kilogramów, to ciężar tornistra nie powinien być większy niż 4,5 kilograma. Jak informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny Agnieszka Cyran, zdecydowana większość uczniów mieści się w tym przedziale. W szkole podstawowej 30 uczniów miało cięższe plecaki niż 15% ich masy ciała. W gimnazjum wszyscy uczniowie mieścili się w prawidłowym przedziale. Nie oznacza to jednak jednoznacznie, że plecaki są lekkie. Jak mówi Agnieszka Cyran w wielu przypadkach współczynnik wychodzi w normie, bo sam uczeń waży dużo. Same plecaki zależności od wieku ucznia i klasy ważą różnie. W jednej z klas najlżejszy plecak ważył 2,5 kilograma a najcięższy 7 kilogramów. Skąd takie różnice? Przecież książek w każdym z tych plecaków powinno być tyle samo. Nie każdy uczeń jednak do tornistra wrzuca to samo. Oprócz książek, w szkolnych plecakach można znaleźć wiele innych rzeczy. U młodszych dzieci piórniki z kredkami i flamastrami, farby, pudełka z kanapkami, butelki z piciem.
Zbyt ciężkie plecaki mogą powodować u dzieci wady kręgosłupa, powodować zaburzenia w postawie ciała i funkcjonowaniu organizmu.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lusia_07 #2051424 | 95.49.*.* 23 sie 2016 12:47

  Najgorzej jest w podstawówkach, jak te maluchy noszą plecaki prawie takie jak one same, aż się serce kraje jak się na to patrzy, ja jestem zwolenniczką wprowadzenia do szkół czytników e-book, dla dzieciaków o niebo lepiej, bo nie będą dzwigać i zobaczą, że takie urządzenia nie służa tylko do gierek ale można się wiele nauczyć, a kieszenie rodziców też na tym zyskają, bo będzie to zakup na parę lat, a jak dobrze się trafi na jakieś promocje to można kupić na prawde tanio, ja w tym roku skorzystałam z promocji na powrót do szkoły w media expert i kupiłam taki czytnik za niecałe 300zl.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #2016052 | 83.9.*.* 24 cze 2016 21:59

  Juz myslalam,ze na zawartosc srodkow odurzających i wzmacniajacych

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ? #2015853 | 46.112.*.* 24 cze 2016 15:30

  I proszę bardzo, sanepid nie siedzi na tyłkach i nie bierze pieniędzy. Oto dostał materiał do badań na kilka lat, sam go nawet współtworzył. Zapewne pobrano ciężar samego plecaka i ciężar wypełnienia. Do tego wzrost,waga i płeć dziecka oraz wiek. Można przeliczać wagę plecaka netto na centymetr długości dziecka.Można przeliczać wagę podręczników dziecka do wyników w nauce religii, matematyki itd. Ja bym zważył dodatkowo nauczycieli. Tu statystyki posłużyłyby do tworzenia nowej koncepcji nauczania w Polsce na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i średniej.I gdzie narodziny ważnego kierunku? w Żurominie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz