Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Gmina Lubowidz. Wójt skarży, kurator nie zgadza się po raz drugi. Będzie kolejne zażalenie

2016-06-24 14:00:33 (ost. akt: 2016-06-28 15:30:00)
Czy szkoła w Sinogórze zostanie zamknięta?

Czy szkoła w Sinogórze zostanie zamknięta?

Podziel się:

Władze Lubowidza chcą zlikwidować szkołę w Sinogórze. Na takie rozwiązanie nie zgadza się Kuratorium Oświaty. Samorząd poskarżył się na decyzję Kuratora w Ministerstwie Edukacji. Ministerstwo zdecydowało, że sprawa ma być jeszcze raz rozpatrzona przez Kuratora. Kurator jednak zdania nie zmienił. Jeszcze raz wydał negatywną opinię w sprawie likwidacji szkoły. Samorząd jeszcze raz składa zażalenie na tę decyzję.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Jeszcze nie wiadomo, jaki będzie dalszy los Szkoły Podstawowej w Sinogórze. Samorząd ma zamiar placówkę zlikwidować. Rada Gminy w tej sprawie podjęła odpowiednią uchwałę. O sprawie pisaliśmy w Kurierze Żuromińskim. Zgodnie z procedurą likwidację placówki musi zaopiniować Kuratorium Oświaty. Bez pozytywnej opinii Kuratora nie jest możliwe zamknięcie szkoły. I tu w przypadku Sinogóry sprawa się komplikuje. Kurator na temat zamknięci placówki wydał negatywną opinie.

Argumenty samorządu

Rada Gminy w Lubowidzu uchwałę o zamiarze zamknięcia szkoły podjęła w styczniu. Podaje liczne argumenty takiej decyzji. Argumentem między innymi jest mała liczba dzieci w szkole. Jest ich 41. Ze względu na małą liczbę dzieci w szkole funkcjonują klasy łączone. To z kolei, jak argumentuje Rada, wpływa negatywnie na jakość nauczania. W szkole pracuje 12 nauczycieli. Koszty utrzymania placówki są wysokie – i to jest dla samorządowego budżetu olbrzymim obciążeniem.

Negatywna opinia Kuratora

Kurator Oświaty nie podziela argumentów samorządu. Wydał negatywną opinię na temat likwidacji szkoły. Zdaniem Kuratora „położenie szkoły w pobliżu domu rodzinnego ma istotne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa dzieci w młodszym wieku szkolnym”. Ponadto Kurator stwierdził, że uczniowie w szkole w Sinogórze mają dobre warunki do nauki, zabawy i rozwijania swoich zainteresowań. Jego zdaniem w szkole są przestronne dobrze wyposażone sale lekcyjne, biblioteka, boisko tartanowe, pracownia komputerowa i świetlica. Mało liczne klasy sprzyjają nauce. Jako argument za tym, że w szkole poziom nauczania jest na dobrym poziomie Kuratorium wskazało dobre wyniki z sprawdzianu szóstoklasisty.

Zażalenie do Ministra
Na tym sprawa jednak się nie skończyła. Gmina na początku marca złożyła zażalenie na opinię Kuratora do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na odpowiedź gmina czekała 2 miesiące. W maju Lubowidz otrzymał postanowienie Ministerstwa, w którym to zostało uchylone zaskarżone postanowienie Kuratorium. Ministerstwo przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Po raz drugi – nie
7 czerwca Kuratorium ponownie rozpatrzyło sprawę. Ponownie wydało negatywną opinię w sprawie likwidacji szkoły w Sinogórze. Po raz drugi również Rada Gminy podjęła uchwałę o wniesieniu zażalenia na decyzję Kuratora, która trafi do Ministerstwa. Stosowną uchwałę rada podjęła na sesji w piątek 17 czerwca. W piśmie samorząd podaje po raz kolejny argumenty za likwidacją szkoły. Sporo miejsca poświęca kwestii finansowej. Gmina musiała w 2015 roku ze środków własnych dofinansować placówki oświatowe kwotą ponad 3,5 miliona złotych. Prognoza na 2016 rok przewiduje, że dofinansowanie będzie musiało być jeszcze wyższe. Zdaniem samorządu negatywna opinia Kuratorium skutkuje zagrożeniem dla budżetu. W związku z tą sytuacją wójt apeluje o przedstawienie możliwości dofinansowania szkoły w Sinogórze, która generuje wysokie koszty utrzymania. Oczekuje wsparcia finansowego. Z pisma dowiadujemy się również, że „Kuratorium Oświaty poprzez opieszałość w podjęciu jedynej słusznej decyzji o likwidacji szkoły stwarza zagrożenie dla kadry pedagogicznej szkoły, poprzez brak możliwości zatrudnienia w innych placówkach”.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Japa #2016275 | 178.42.*.* 25 cze 2016 12:04

    Spróbujcie przekazać budynek dla kościoła a z zamknięciem szkoły problemu ni będzie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Alf #2015861 | 164.126.*.* 24 cze 2016 15:51

    Rząd zamiast dawać 500plus dla dzieci dla rodziców powinien przekazać je samorządom na utrzymanie szkół. I tak dzieci w szkołach wszystko dostają za darmo: książki, obiady, jabłka, mleko itd.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)