Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Bieżuń. Wianki nad Wkrą

2016-06-30 09:52:17 (ost. akt: 2016-07-04 15:07:51)
Tradycyjnie w Bieżuniu puszczanie wianków

Tradycyjnie w Bieżuniu puszczanie wianków

Autor zdjęcia: fot. Zbigniew Dobrowolski

Podziel się:

Mieszkańcy Bieżunia najpierw przeszli uroczyście ulicami miasta, następnie ksiądz proboszcz poświęcił Wkrę. Na zakończenie nurtem rzeki popłynęły różnokolorowe wianki.

Jerzy Piotrowski
redakcja@kurierzurominski.pl

W wigilię św. Jana - 23 czerwca 2016 roku odbyły się w Bieżuniu uroczystości związane z tradycjami tego dnia. Po wieczornej mszy św. i uroczystym przemarszu przez miasto strażaków i orkiestry, ks. proboszcz Tomasz Ozimkowski dokonał obrzędu poświęcenia wody we Wkrze. Piękne wianki przygotowane przez uczniów szkół z miasta i gminy Bieżuń oraz strażaków zostały puszczone z nurtem rzeki, w rytm melodii w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Bieżuniu. Zebrani złożyli również życzenia Janom – Perłowskiemu i Wojtasowi – opiekunowi i kapelmistrzowi orkiestry. Wykonawcy tegorocznych wianków otrzymali nagrody ufundowane przez Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia – Henryka Grześkiewicza. Tradycją czerwcowych spotkań nad Wkrą jest również występ Bieżuńskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej W tym roku nasi rekonstruktorzy przygotowali program zatytułowany „Bieżuńskie sianokosy”. Wóz drabiniasty ciągnięty przez konia, pachnące siano, drewniane grabie, białe stroje, słomkowe kapelusze, znane melodie ludowe wprowadziły zebranych w niepowtarzalny klimat dawnej polskiej wsi.

Na koniec dzieci przybyłe tego wieczoru nad Wkrę zostały zaproszone na wspólny poczęstunek ufundowany przez prezesa TPB.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Irokez #2028481 | 174.112.*.* 17 lip 2016 16:09

    Co tam robi ksiądz? Maryja Matka Boska też puszczała wianki na Jordanie? Przecież puszczanie wianków to słowiańska z czasów pogańskich. Gdyby Olimpiada (rodem z pogańskiej Grecji) odbywała się w Polsce, to na otwarcie mielibyśmy uroczystą maszę świętą.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Pokręt #2018979 | 164.126.*.* 30 cze 2016 11:12

    Obecnością zaszczycił sam pasterz, cóż, wianki bez poświęcenia nie miałyby mocy a w rzece mogłoby natopić się ludzi z Bieżunia i ościennych miejscowości, gdzie sięga władza szefa parafii. Zainteresowała mnie kobieta stojąca w pobliżu kapłana. Nie pasuje to do linii KK.W literaturze i wypowiedziach mędrców i filozofów kościoła kobiety tam być nie powinno.Oto kilka cytatów, jeśli ktoś zainteresowany sobie życzy,szczególnie kobiety, dorzucę kilkanaście. "W miejscu, w którym zatrzyma się ksiądz, nie powinna przebywać żadna kobieta (Synod Paryski, 846) ¤ ¤ ¤ Kobiecie nie wolno mieszkać w pobliżu kościoła. (Synod w Coyaca, 1050) Kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn. (Jan Chryzostom, 349-407, gr.) ¤ ¤ ¤ Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyźnie. (św. Augustyn 354-430 - jeden z najznakomitszych ojców Kościoła) ¤ ¤ ¤"Kiedy widzisz kobietę, pamiętaj, to diabeł! Ona jest swoistym piekłem! (Papież Pius II, 1405-1464) ¤ ¤ ¤" Polecam zapoznać się z prawdami KK głoszonymi przez filozofów, są ciekawą lekturą na letnie i zimowe wieczory.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)