Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Żuromin.Jeden głos zadecydował. Goliat otrzymała absolutorium

2016-07-08 18:47:01 (ost. akt: 2016-07-11 12:29:37)
Burmistrz Aneta Goliat w trakcie głosowania. Sytuacja niezwykle napięta

Burmistrz Aneta Goliat w trakcie głosowania. Sytuacja niezwykle napięta

Autor zdjęcia: fot. ae

Podziel się:

Burmistrz Żuromina Aneta Goliat otrzymała absolutorium. Niewiele brakowało, żeby było inaczej. Tylko ośmiu radnych było za udzieleniem Goliat absolutorium. Pięciu radnych wstrzymało się od głosu. Jeden był przeciw.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Burmistrz Aneta Goliat otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu w 2015 roku. Za podjęciem uchwały Rada Miejska czekała długo. Komisja Rewizyjna sprawdzała dokumentacje, prosiła o wyjaśnienia, aż w końcu powstała opinia dotycząca dysponowaniem funduszami Gminy przez burmistrz. Opinia Komisji Rewizyjnej zawierała kilka zastrzeżeń dotyczących podejmowania decyzji przez burmistrz. Pisaliśmy o tym w Kurierze. Komisja jednak zawnioskowała o udzielenie Goliat absolutorium. W sprawie wniosku Komisji i w sprawie wykonania budżetu Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie wypowiedziała się pozytywnie. Głosowanie nad udzieleniem burmistrz skwitowania odbyło się w środę 29 czerwca.

8 za, 1 przeciw

Za udzieleniem burmistrz absolutorium było 8 (Waldemar Bukowski, Józef Chmielewski, Krzysztof Czachorowski, Halina Jarzynka, Arkadiusz Lewandowski, Leszek Łuczkiewicz, Zbigniew Sochocki, Andrzej Staroń) radnych, Wiesław Dobies był przeciw. 5 radnych wstrzymało się od głosu (Tomasz Budzich, Barbara Michalska, Andrzej Supko, Dariusz Wieczorek, Dominik Stopczyński). W głosowaniu wzięło udział 14 radnych (jedna osoba była nieobecna Sławomir Manelski).


Goliat dziękuje

Po głosowaniu burmistrz Aneta Goliat dziękowała za głosy. Mówiła o przyszłości.
- Przed nami kolejny rok, musimy ze sobą popracować, żeby było jednogłośnie – mówiła Aneta Goliat – Chciałabym podziękować mojemu zastępcy, który bardzo dużo i sumiennie pracował nad budżetem. Dziękuję pani skarbnik, pani sekretarz, pracownikom i kierownikom wydziałów.
Goliat skomentowała wynik głosowania
- Życzę sobie i państwu, którzy wstrzymali się od głosu, żebyśmy przede wszystkim oceniali budżet. Nie ukrywam, że najważniejsza opinia to ta Regionalnej Izby Obrachunkowej, ale ważna jest współpraca na linii burmistrz - radni.
Goliat prosiła o wyjaśnienia od radnych, którzy wstrzymali się od głosu. Odniosła się również do zarzutów komisji rewizyjnej
- Zarzuty komisji rewizyjnej są dalekie od tego, co dotyczy budżetu, a szkoda, bo absolutorium otrzymuje się za wykonanie budżetu, a nie za to, kto podpisał pismo, bo jest to śmieszne, żenujące i krzywdzące – mówiła Goliat – Życzę sobie i państwu, żebyśmy przede wszystkim widzieli potrzeby mieszkańców, żebyśmy się nie wygłupiali i nie udawali, że jest jakiś problem, jak go nie ma i nie szukali dziury w całym. Ludzie z zewnątrz nas oceniają i oczekują konkretów. Cieszę się na to głosowanie. Jeżeli mogę, to się poprawię, ale muszę wiedzieć, gdzie popełniliśmy błąd.

Potrzebny jest czas
Pierwszy głos zabrał wiceprzewodniczący rady Dariusz Wieczorek. Przypomniał, że w historii głosowań na absolutorium zdarzały się przypadki, gdzie radni byli przeciw, czy wstrzymywali się od głosu.
- Jest potrzebny czas, żeby nabrać do pani zaufania i to jest mój kredyt zaufania – mówił Dariusz Wieczorek – Pamiętam początek budżetu, gdzie mówiono, że mało jest pieniędzy na inwestycje, a okazało się, że inwestycji jest tyle, co zawsze. Liczę, że pani udowodni, że to głosowanie za rok może być zupełnie inne.


Kredyt zaufania

Przewodnicząca Rady Barbara Michalska, również skomentowała wynik głosowania
- Proszę się nie obrażać, otrzymała pani kredyt zaufania i wcale nie był to gorszy rok niż poprzedni – mówiła przewodnicząca Barbara Michalska – Nie spodziewaliśmy się takich dodatkowych pieniędzy, które wpłynęły w 2015 roku. Było nam radnym bardzo przykro, że nawet nie byliśmy informowani o wpływach. Proszę się uzbroić w cierpliwość.
Przewodnicząca życzyła burmistrz wszystkiego najlepszego.

Zdaniem Goliat rok 2015 był dobrym rokiem dla Gminy pod względem finansowym
- Mieliśmy wpływy i być może jakieś błędy popełniliśmy, nie jesteśmy idealni, mamy prawo się mylić. Udało się nam po raz pierwszy nie zadłużać Gminy, właśnie dzięki tym wpływom.

Opinia jak róża

Radny Wiesław Dobies jako jedyny był przeciwny udzielenia Goliat absolutorium. Podkreślił jednak, że nie ma obowiązku tłumaczyć, dlaczego tak głosował.
- Uważam jednak, że wymaga tego kultura osobista – mówił Wiesław Dobies.
Radny odniósł się do treści opinii przygotowanej przez Komisję Rewizyjną.
- Treść opinii, którą wykonała Komisja Rewizyjna była związana z finansami Gminy. Dla Komisji najważniejsze było, aby opinia była obiektywna i opierała się na faktach, aby Regionalna Izba Obrachunkowa nie stwierdziła w niej uchybień – mówił Wiesław Dobies.

Radny przeczytał fragment opinii RIO, dotyczący pracy komisji. Izba nie stwierdziła uchybień we wniosku Komisji

- Doskonale panią rozumiem, ma pani prawo być niezadowolona z tej opinii. Powinna ona być przyjęta przez panią jak kwiat róży. Rozumiem, że pani spodziewała się róży bez kolców. W opinii są elementy pozytywne wskazane przez RIO i są elementy negatywne. Dziś na tej sali wyszło, że przeważyły elementy pozytywne. Ze swojej strony mogę powiedzieć jedno, że gratuluje pani absolutorium.

Budzich nie mógł inaczej

Tomasz Budzich również pogratulował burmistrz. Podkreślił, że wie, za co jest udzielane absolutorium, ale musiał wstrzymać się od głosu.

- Wiem, że absolutorium wydaje się na podstawie opinii RIO, ale ja zapoznałem się z opinią Komisji Rewizyjnej, która znalazła kilka błędów i na dzień dzisiejszy nie pozwalało mi to, żeby zagłosować na tak. Potrzebujemy troszeczkę czasu, żeby było lepiej.

Jedyna ocena burmistrza

Zdaniem Andrzeja Supko głosowanie nad absolutorium jest jedyną formą oceny pracy burmistrz przez radnych.
- Absolutorium za poprzedni rok wynika z wykonania budżetu, ale my nie mamy innej formy oceny burmistrza, nie ma jakiegoś głosowania, czy burmistrz dobrze pracuje czy źle – mówił Andrzej Supko – Nasza współpraca opiera się na zasadzie równości, ponieważ nasza praca opiera się na jednej płaszczyźnie dla dobra Gminy i Miasta.

Dominik Stopczyński nie skomentował swojej decyzji o wstrzymaniu się od głosu.

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Christopher Miles #2108078 | 197.78.*.* 7 lis 2016 18:34

  Dobry dzień dla was wszystkich z was nazywam się Christopher Miles, jestem z USA, w Teksasie, jestem bardzo szczęśliwy, jak piszę świadectwo, jak dostałem pożyczkę od tego kredytodawcy kredytu, wierzę, że Bóg ma plan dla mnie, po I został już oszukany moich pieniędzy przez wielu tzw kredytodawców kredytów, i został oszukany i niemal myślał o podjęcie mojego życia, ale Bóg ma cel dla mnie, jeśli chcesz uzyskać pożyczkę z każdej firmie masz do wyboru Mike Johnson jędrna, kiedy po raz pierwszy zaczął się z nim, myślałem, że tak jak reszta, i ku mojemu zaskoczeniu dostałem pożyczkę w wysokości $ 69,000.00 na moim koncie i to dokładna kwota i stosowane w jego towarzystwie, a ty, który czuje, że nie nie ma nadziei dla ciebie? Jest to kłamstwo, bo jeśli jesteś zainteresowany w uzyskaniu wszelkiego rodzaju pożyczki, można się z nim skontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej, jego e-mail: mikejohnsonfirm@yahoo.com, niech cię Bóg błogosławi, jak pobłogosławił mnie z panem Mike Johnson dostając mój kredyt po spada w rękach oszustw. Dzięki. Christopher Miles.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 321 #2049181 | 90.186.*.* 19 sie 2016 14:41

  Pani Burmistrz jest pani odpowiednią osobą na to stanowisko i my mieszkańcy gminy o tym wiemy , tylko nie wiedzą ci którzy zazdroszczą ,to ich polityczne zagrywki. Zazdrosć , zazdrość , zazdrosć ;)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do wiśni #2026676 | 83.24.*.* 13 lip 2016 21:57

  Nie ma wrogów. Są sami przyjaciele. Największy jest z Centrum Kultury.Dzisiaj stracił pracę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wstecz #2026669 | 178.42.*.* 13 lip 2016 21:47

  O co ten zgielk? Ile razy Pan Bodenszac bedac Radnym Gminnym lub Powiatowym wstrzymywal sie od glosu na sesjach absolutoryjnych? Ile razy pani Burmistrz bedac Radna Powiatowa wstrzymywala sie od glosu na sesjach absolutoryjnych? I bylo dobrze A dzisiaj jest polityka??? Mysle ze co niektorzy nie dorosli do pewnych sytuacji jakie zaistnialy w tym miescie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Do hmm #2026277 | 83.24.*.* 13 lip 2016 10:39

  Tylko przez dwa lata a potem przyjdzie bardzo dobra zmiana z PiS-u i oni beda oplywac w luksusach stworzonych przez PSL. Mozliwe ze sprzedadza samochod zwolnia dwoch kierowcow i jak Prezydent Slupska Biedron beda jezdzic rowerami.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (56)