Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Niedziałki. Uczczono pamięć żołnierzy z oddziału „Puszczyka”

2016-07-11 16:19:20 (ost. akt: 2016-07-11 16:27:25)

Autor zdjęcia: Sławomir Topolewski

Podziel się:

W Niedziałkach pow. żuromiński, gm. Kuczbork-Osada odbyły się uroczystości upamiętniające mord na ostatnich żołnierzach niepodległościowego podziemia na północnym Mazowszu. 63 lata temu siedmioosobowy oddział Wacława Grabowskiego ps. „Puszczyk” został zlikwidowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

Na uroczystość jak co roku przybyło kilkaset osób, aby oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym ostatniego oddziału niepodległościowego na Mazowszu Północnym.

Przybyli członkowie rodzin oddziału Puszczyka, przedstawiciele władz gminnych na czele z Wójtem Jarosławem Goschorskim, prof. Ryszard Juszkiewicz, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Tadeusz Jasiński - przedstawiciel Związku Kombatantów, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Michał Nowak i Andrzej Cisek oraz społeczność lokalna i osoby zainteresowane tematyką patriotyczną.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza święta wraz z patriotycznym kazaniem ks. wikariusza Marka Grabowika z Lipowca Kościelnego. Następnie wójt gminy Lipowiec odczytał apel poległych, po czym złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniających Żołnierzy Puszczyka. Potem nastąpiły przemówienia zaproszonych gości.

Wnuczka Wacława Grabowskiego "Puszczyka" Olga Grabowska odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości. Następnie odbyła się część artystyczna. Na koniec wójt gminy zaapelował do wszystkich o przybycie za rok oraz zaprosił zebranych na smaczną grochówkę. Całą uroczystość poprowadził redaktor rozgłośni radiowej RDC Piotr Szymon Łoś.

Krótka informacja o oddziale:

Oddział Wacława Grabowskiego "Puszczyka" działał do 5 lipca 1953 roku na terenie powiatów: Mławskiego, Przasnyskiego, Działdowskiego i Ciechanowskiego. Tego dnia został otoczony 3 pierścieniami liczącej aż 1300 osób grupy operacyjnej składającej się z funkcjonariuszy UB i MO. Bohaterowie zostali sprzedani za 5000 ówczesnych złotych (ok 5,5 średnich pensji) przez konfidenta Wacława Głuszka.
Po półtoragodzinnej walce oddział został unicestwiony. Miejsce pochówku żołnierzy jest do dzisiaj nieznane. W ub roku podjęto jesienią pierwszą próbę - nieudaną - poszukiwania szczątków żołnierzy oddziału na terenie katowni PUBP w Mławie. Dalsze prace poszukiwawcze wkrótce. Obecnie oddział upamiętniają dwa miejsca: tablica pamiątkowa w Niedziałkach oraz symboliczny krzyż z tablicą oraz głaz na którym Wacław Grabowski własnoręcznie wyrył napis, znajdujące się na cmentarzu w Lipowcu Kościelnym.

W skład oddziału Puszczyka wchodzili:

- Antoni Tomczak "Malutki" z Dąbku, gm. Stupsk (rolnik, uczestnik wojny obronnej w 1939 r., żołnierz ZWZ-AK),
- Władysław Barwiński "Sowa" z Krępy, gm. Turza Mała (leśnik, żołnierz ZWZ-AK od połowy 1940 r.),
- Henryk Barwiński "August" z Krępy, gm. Turza Mała (kolega Puszczyka, z zawodu leśnik, żołnierz AK),
- Kazimierz Żmijewski "Jan" ze wsi Pszczółki, gm. Grudusk (rolnik, uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz ZWZ-AK),
- Feliks Gutkowski "Gutek" z Krępy (żołnierz AK-ROAK, z zawodu listonosz),
- Piotr Grzybowski "Jastrząb" ze wsi Mosaki Rukle, gm. Krasne, pow. Maków Mazowiecki (rolnik, żołnierz NZW)
- Lucjan Krępski "Rekin" z Sosnowa, gm. Bartołdy, pow. Ciechanów (rolnik, żołnierz NZW).


Chwała Bohaterom!

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: stz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB