środa, 20 marca 2019. Imieniny Joachima, Kiry, Maurycego

Żuromin. Rada nie chce podziału województwa

2016-07-19 13:55:15 (ost. akt: 2016-07-19 13:58:13)

Podziel się:

Kolejny samorząd na terenie naszego powiatu mówi „nie” powstaniu dwóch nowych województw na terenie Mazowsza. Rada Miejska w Żurominie chce podziału statystycznego województwa.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

O pomyśle podziału województwa mazowieckiego pisaliśmy w Kurierze. Ścierają się dwa pomysły podzielić województwo na dwa mniejsze: 1. Warszawa i najbliższe miejscowości, 2. Reszta województwa. Mielibyśmy wtedy dodatkowe województwo w Polsce. Druga opcja polega na tym, żeby wydzielić dwa rejony statystyczne w województwie mazowieckim bez podziału na dwa odrębne województwa. W maju w tej sprawie na sesji gościł marszałek Adam Struzik, który apelował do samorządów o opowiedzenie się za drugą opcją. samorządy. Na sesji Rady Miejskiej 29 czerwca gościł dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ciechanowie Rafał Woźnowski. Wyjaśnił, na czym podział ma polegać. Radni byli jednomyślni. Sprzeciwiają się utworzeniu na Mazowszu dwóch odrębnych województw. Rada miejska poparła natomiast podział województwa mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne. Taki podział ma rozwiązać kwestie możliwości skorzystania z Funduszy Europejskich. Podział statystyczny województwa pozwoli zakwalifikować je do różnych kategorii zamożności. Obszarem bardziej zamożnym jest Warszawa i jej najbliższe otoczenie, a pozostała cześć województwa to obszar mniej rozwinięty. Takie rozwiązanie ma umożliwić lepsze planowanie rozwoju tych obszarów. I zdaniem rady jest to rozwiązanie najlepsze z punktu widzenia ekonomicznego i społecznego.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Młody mieszkaniec powiatu #2029615 | 94.254.*.* 19 lip 2016 20:52

    To blef, ja byłbym za podziałem Polski na 308 województw tak,aby Żuromin był miastem wojewódzkim a każda gmina była powiatem a wieś gminą. Przybyłoby miejsc pracy tyle,że się w głowie nie mieści, nawet ci,co dziś idą do przedszkola mieliby zapewniona pracę w budżetówce, a tam wypłata na czas, urlop, trzynastka, kierowcy,samochody a praca to sesje, szkolenia, sprawozdania,drukarki i kompy po kilka w każdym pokoju, nawet rotacyjny byłby siedzibą urzędu wojewódzkiego w dwóch lub trzech pokojach. Fiuczak czułby się łyso jakby nie pracował, pewnie byłby ochroniarzem a Lamperski byłby klucznikiem.Podatki lały by się rzeką do budżetu, sfera budżetowa jest najlepszym płatnikiem podatków. Budżetowcy budowaliby domy, napędzi to firmy budowlane,wyposarzenie w domach to oddzielny temat,zapewne byłyby baseny,kręgelnie, boiska. To tak napędziłoby naszą gospodarkę,że Japonię i Irlandię razem z Koreą można uznać za wymarłe mrowiska.Można byłoby rozwijać 1000+ za sam związek małżeński, co ja mówię,za samo bycie ze sobą dwóch młodych ludzi, by mieli na drina i fajki. Ja mam takie wizje wspaniałego państwa,że wy wszyscy nie macie o tym pojęcia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. do redakcji #2029376 | 95.49.*.* 19 lip 2016 15:38

    "Rada Miejska w Żurominie chce podziału statystycznego województwa". W tytule jest, że rada nie chce podziału województwa, a w tym zdaniu, że chce. To w końcu jak jest?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)