Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Szafoschron zakończył się finałowym pokazem

2016-07-29 09:48:17 (ost. akt: 2016-08-01 10:12:20)

Podziel się:

Zakończył się projekt Szafoschron realizowany w ramach programu Lato w Teatrze. Na koniec wystawiono spektakl. Najpierw przed ŻCK potem na plaży w Brudnicach podczas festiwalu "Zew Natury".

W drugim tygodniu uczestnicy projektu "Szafoschron" Lato w Teatrze rozpoczęli pracę nad pokazem finałowym. Najważniejszym założeniem projektu było to, aby to młodzież była głównym twórcą spektaklu oraz aby poprzez działanie sztuką nastąpiło zintegrowanie i otworzenie nowych pokładów wyobraźni i możliwości młodego człowieka. To ci młodzi ludzie, uczestnicy warsztatów od początku do końca przygotowali spektakl. Począwszy od stworzenia scenariusza, kreacji postaci, poprzez dobór ról, scenografię i muzykę. Szafoschron jest ich dziełem autorskim.

Pokaz finałowy został zaprezentowany dwukrotnie. Po raz pierwszy w czwartek 21 lipca w przestrzeni miejskiej, w parku przed Żuromińskim Centrum Kultury. Po raz drugi natomiast podczas Festiwalu Sztuk Naturalnych "Zew Natury" w Brudnicach, który odbył się dzień później 22 lipca.

W ramach projektu odbyły się warsztaty: aktorsko - reżyserskie, happeningowe, lalkarskie, scenograficzne oraz muzyczne, a także ekspresji scenicznej i animacji lalki. Uczestnicy w trakcie trwania projektu nabywali umiejętności oraz doskonalili je pod okiem doświadczonych instruktorów i trenerów, aby później zaprezentować się podczas spektaklu finałowego. Spektakl był dopełnieniem całego projektu, co w efekcie dało nietuzinkowy teatralny efekt końcowy.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 9. edycji programu dofinansowanie otrzymały 44 ośrodki z całej Polski – 21 organizacji pozarządowych i 23 samorządowych instytucji kultury.

W Żurominie Lato w Teatrze 2016 realizuje Stowarzyszenie Wagon Inicjatyw.

Podobnie jak rok temu, został wydzielony moduł Lato w teatrze przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Ich zadaniem jest wspólna realizacja projektu z instytucją lub organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. W tym module przyznane zostały dofinansowania dla 11 ośrodków.

Projekt Lato w Teatrze realizowany jest jako odrębny program Instytutu Teatralnego finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie www.wagoninicjatyw.com

Marta Ronowicz
m.ronowicz@kurierzurominski.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB