Poniedziałek, 23 kwietnia 2018. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Tragedia na rynku mleczarskim. Cena mleka ciągle spada

2016-08-04 10:40:11 (ost. akt: 2016-08-04 16:31:27)

Podziel się:

Średnia cen mleka spadła poniżej 1 zł. Rolnicy są niezadowoleni. - Taka cena jest poniżej opłacalności – mówi nam rolnik z Zielonej. - To dla rolników prawdziwy dramat. Mam nadzieję, że ceny rynkowe pójdą szybko do góry – mówi Adam Witkowski z żuromińskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Ceny mleka ciągle spadają. W niektórych skupach osiągnęły zupełne dno 0,71 zł za litr. W Żuromińskiej Spółdzielni ceny są przyzwoite (1,16 za litr), ale to wciąż cena, która jest na granicy opłacalności.
- Te spadki cen, to dla rolników prawdziwy dramat. Miejmy nadzieję, że to się szybko zmieni – mówi Adam Witkowski z ODR Żuromin.
Główny Urząd Statystyczny podaje, że średnia cena mleka w Polsce w czerwcu 2016 r. wyniosła 99,97 zł/hl. To mniej niż w maju o 0,2%, a o 9,4% mniej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Producenci z powiatu zaniepokojeni

Producenci mleka z powiatu żuromińskiego są zaniepokojeni. Cena wyraźnie spada i produkcja przestaje się opłacać.
- Wielu naszych producentów mleka posiada wspaniałe, nowoczesne obory. To ogromne inwestycje, za które są spłacane kredyty. Ich gospodarstwa, to ich całe życie. Przy takich cenach jednak produkcja przestaje się opłacać i co ci ludzie mają robić – mówi kierownik Adam Witkowski.
A co powiedzieć o mniejszych rolnikach? Adam Witkowski opowiada, że jeden z rolników stwierdził, że musi sprzedać krowy, bo bardziej opłaca się zbieranie jagód.
Jakie są prognozy - Pytamy kierownika.
- Rynek rządzi się swoimi prawami, kto potrafi przewidzieć ruchy na giełdach, może zostać milionerem. Ja mogę liczyć jedynie na to, że cena skupu będzie coraz wyższa i będzie zadawalać rolników – mówi Witkowski.

Gdzie szukać pomocy?
W Polsce już w 10 województwach cena spadła poniżej 1 zł za litr. Jednak różnica między najwyższą ceną skupu a najniższą wynosi powyżej 21groszy.
Adam Witkowski z MODR zdał nam relację z ostatnich rozmów na szczeblach ogólnopolskim i europejskim.

„Jaka będzie pomoc dla producentów mleka? - przedstawiciele organizacji rolniczych rozmawiali z ministrem rolnictwa:
Producenci mleka opowiadają się za przeznaczeniem pomocy dla gospodarstw, które ograniczą produkcję tego surowca. W dyskusji z organizacjami rolniczymi, ustalono, że Polska opowie się za wypłatą pomocy finansowej w
wysokości 150 mln euro dla rolników w UE na zasadzie dobrowolnego ograniczania przez nich dostaw mleka, z zastosowaniem stawki pomocy ustalonej przez KE na poziomie 0,14 euro do 1kg zredukowanej produkcji mleka. Podczas spotkania ustalono, że w odniesieniu do pomocy finansowej, która będzie wypłacana z budżetu krajowego, Polska zgłosi do projektu rozporządzenia propozycję dodania do wykazu działań, których realizacja uprawnia do skorzystania z pomocy, dwóch dodatkowych działań. Chodzi o wsparcie stabilizacji i płynności finansowej gospodarstw przy zobowiązaniu producenta do niezwiększania produkcji mleka oraz o restrukturyzację gospodarstw, w tym zmianę produkcji. Przyjęcie przez Komisję Europejską rozporządzeń planowane jest na 25 sierpnia br., tak aby umożliwić jak najszybszą wypłatę pomocy finansowej.”

Kierownik tłumaczy, że jest to sytuacja wyjątkowa i sam nigdy się nie spodziewał, że tak gwałtownie spadnie zapotrzebowanie na mleko.
Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.p

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do Japy #2042967 | 94.254.*.* 9 sie 2016 06:37

  Japa, albo masz mało rozumu albo nie rozumiesz wszystkiego co jest tutaj napisane. Jest jedno miejsce pracy, kierowca, jest dwóch pracowników, Ty(żonka nie pracuje i dwójka dzieci) i były policjant na emeryturze(żonka fryzjerka,zmiana samochodu co dwa lata), polskie realia. Pracę otrzymuje były policjant bo od niego nie trzeba odprowadzać ZUS. Czy zrozumiałeś? Jeśli nie no t Twoja sytuacja jest taka,że nie masz na książki dla dzieci, zostaje Ci ścieżka do opieki i jak tam dzielnie będziesz pisał to może i będziesz żył w luksusie podobnym do policjanta.Co do zazdrości i pracy rolników. W rolnictwie są klęski urodzaju i nieurodzaju, dotacje są około 1tysiac od jednego ha i bez ZUS, no to ja się pytam czemu ja nie mam dotacji do swojej firmy w wysokości średniego gospodarstwa? czemu ja nie płace KRUS, a te zonki rolników to przez plecy pracują w budżetówce. Córka wójta z Kuczborka pracuje dziwnym trafem w Starostwie, to sie kuqwa w głowie nie mieści,PSL, były sekretarz z Lubowidza ma pracę w budżetówce.To oni nie mają możliwości założyć firm, pracować i dawać zarabiać, tylko dupy w budżetówkach?Jeszcze bym ci o przetargach napisał, zapytaniach o cenę ale to tak, jakby wiatrak chciał zatrzymać. Musisz patrzeć i mysleć, wyciągać wnioski, to se nazywa inteligencja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Japa #2042071 | 178.42.*.* 7 sie 2016 10:39

   Nie widzę żadnego problemu aby Ci którzy tak zazdroszczą rolnikom / ja im nie zazdroszczę i nie chcę ich ha , obory , mercedesa , traktora i coś tam jeszcze/ aby sobie kupili po 30 ha gruntu. Przejdą na KRUS otrzymają dopłaty od UE / na UE cały czas będą pluli i życzyli tak jak K. M aby ja szlag trafił/, grunty dadzą w dzierżawę a sami będą gdzieś tam pracowali , najlepiej na urzędzie. Z ta dopłata również mi się nie podoba ale to przecie katolik , katolika rąbie równo w tyłek. A dlaczego by miała nie pracować zona rolnika gdzieś na urzędzie ? Ona jest gorszego sortu ? A może obora ją czuć ? Tych wszystkich zazdrośnikom i pajacom proponuje obejrzeć się za siebie i na siebie , wziąć się za robotę najlepiej na swój własny rachunek a nie czeka tylko na drapane i innym dupę obrabiać, Przecież to nie rolnik czy jego zona ustalają , uchwalają ju po nocach prawo. Do kogo macie pretensję? Do garbatego ,ze ma prostych dzieci ? Nie wstyd Wam tyłek innym obrabia ponoć w Roku Miłosierdzia Bożego? A zapomnieli o bliźnim, nie Sochaju go już? Czekam na tęgie lanie i minusy od zazdrośników a odczytam to jako ........... Szczęść Boże

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   1. Sylwia #2041649 | 95.160.*.* 6 sie 2016 11:10

    U mnie w pracy pracuje pani co ma gospodarstwo. Jej mąż też pracuje w Żurominie. W ubiegłym roku ta pani powiedziała do mnie, że czeka na wypłatę dopłat, bo ma zamiar wymienić meble w kuchni (sic!). Jak widać osoby, które nie pracują na ziemi dostają pieniądze praktycznie za nic i nie w celu inwestowania w ziemię. To jest bezsensowny zastrzyk pieniędzy. Co ciekawe ta wspomniana pani ciągle walczy o podwyżkę w pracy, bo wie, że wiele nie ryzykuje, bo będzie miała za co żyć. Ja nie pójdę, bo się boję, by mnie nie zwolnili. Czy pan Witkowski dostrzega taki proceder?

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Przyszły prokurator #2041361 | 94.254.*.* 5 sie 2016 20:30

     Jest bunt społeczny i trzeba głośno o tym mówić i od rządzących domagać się zmian bo zginiemy, a tak na marginesie odczytałem numery kolczyków, to tak ,jakby podawał dane osobowe do sieci ze zdjeciem, czy za to nie idzie sie na rok?

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. ccc #2041235 | 83.31.*.* 5 sie 2016 17:45

     Ja nie chcę tu nikomu dowalać ? ale jak sie ma gospodarstwo rolne to powinno sie na nim pracować i w innej pracy powinni mieć mozliwosc pracy ci ? którzy nie mają własnego biznesu w postaci gospodarstwa ? A dotacje unijne i dopłaty co rok ? to każdy by tak chciał ? a jednak jak sie zakłada firmę to sie dostaje raz ? i później tylko się tobą interesuje fiskus ile ma ci ukraść ? w postaci podatku ? natomiast rolni co rok liczy ile ? dostanie dotacji i niezależnie ile dostaje , ale jednak sa to pieniądze z ludzi nie pracujących w gospodarstwie, czyli pośrednio my ? zusowscy jesteśmy okradani dla rolników . ja tez jestem zly ze moje dziecko nie dostaje rożnych dodatków bo pracujemy z zona za najniższa krajową, natomiast u rolnika jest tak ustawiony limit , ze ? jego dzieci dostają i jeszcze sie niektórzy burzą ze za mało dostają, tylko ze ? do opieki społecznej tez jest finansowane z ludzi zusowcow dla rolników lub darmozjadów którzy tak jak teraz nie chcą iść do pracy i nie chcą sie do wspólnego gara dołożyć ? tylko sie z nas śmieją ze oni nic nie robią a dostają dodatki finansowe. to co zrobili teraz z 500 + to jest pokazane ze ci co zarabiają nędznie ? nie dostaną na dziecko nic , bo ich ogranicza limit a inni co pracują na czarno dostają, ale to tez jest w tym zasługa opieki społecznej w danej gminie , gdyz co rok ? pisze sie w papierach nie prawdę, bo jesli ktoś całymi latami gdzieś wyjeżdża i nie ma go w domu ? to co on tam robi ? spaceruje po mieście ? a w papierach opieki pisze sie ze nikt w danej rodzinie nie pracuje, tylko ze opieka społeczna nie wydaje kasy swojej prywatnej tylko ludzi , zusowców, wiec tez jest im łatwo to wydawać.

     Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (27)