Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Brudnice. Ludzi cały autobus, muzyczne peryferie i brzuchy ze skarpetek

2016-08-04 13:59:50 (ost. akt: 2016-08-05 10:32:45)

Podziel się:

- Było muzycznie, było radośnie, było naturalnie – mówi nam Zofia Leszczyńska jedna z organizatorek Festiwalu „Zew Natury”. W weekend 22-24 lipca Brudnice po raz trzeci pokazały swój czarodziejski klimat. Oprócz scenicznych popisów gwiazd festiwalu zespołów NoeKlez i Domowych Melodii była moc ekstremalnych atrakcji. Choćby turystyka w pokrzywach, czy tworzenie misia ze skarpetki.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

No… udało się. Deszcz nas nie spłoszył, więc ponad 1500 osób uczestniczyło w Festiwalu Sztuk Naturalnych „Zew Natury” w ciągu trzech dni wydarzenia. Takie są nasze wstępne szacunki.
Czy było warto? Zdecydowanie tak. Dawno w naszym powiecie nie widzieliśmy tak wspaniale bawiącej się publiczności, ale i muzyków.
- Kto tu u nas był, mówił, że już będzie tu wracał – potwierdza Zofia Leszczyńska.
Nic dziwnego Brudnice to niezwykle urokliwe miejsce. Tego weekendu było poza tym rozśpiewane.

Gwiazdy na festiwalu
Tego roku na festiwalu nie zabrakło rodzimych gwiazd. Oczywiście niewtajemniczeni mogą ich nie znać, ale dla fanów rytmów muzyki niePOPularnej nazwy grup Domowe Melodie, NeoKlez, Chonabibe, to sceniczne zwierzęta. I właśnie oni zagrali w Brudnicach, a Domowe Melodie przybyły do gminy Żuromin prosto z Woodstocku.
Muzycy nie zawiedli. Nie dość, że potrafili rozruszać miejscową i przyjezdną publiczność, to i sami na scenie wylali hektolitry potu (Stanisławie, nie przesadziłem?).
Pląsali, kołysali się, skakali, biegali, a Żółw Ninja z Żor vel Jan Niezbendny przeistoczył się w konferansjera, co się zowie. Bodajże Artur Andrus ukuł porównanie, że „konferansjer jest jak biustonosz, niby nic nie znaczy, ale podtrzymuje całość”. I w tym wypadku to porównanie pasuje jak ulał, a , myślimy, że i samemu Janowi się spodoba.
- Goście festiwalowi byli niezwykli. Wszyscy byli niezwykli. Dobrze jest pracować z ludźmi, którzy są niezwykle odpowiedzialni – mówi Zofia Leszczyńska.
Kto wypadł najlepiej? Tu zdania są podzielone. Oczywiście najbardziej energetyczne to dwa finałowe koncerty festiwalu. Piątkowy z Domowymi Melodiami oraz sobotni NeoKlez i Przyjaciele. Oba mają swoich zwolenników. I podczas obu publiczność potrząsnęła Brudnicami, aż baliśmy się, czy zapory na Wkrze nie puszczą.
Zofia Leszczyńska z kolei podkreśla, że cudowny nastrój wywołał niedzielny klasyczny występ Michała Robaka i Piotra Tomali, a potem Kamila Turczyna. Wielu zwolenników miał reaktywowany na Zew zespół Bambi z Żuromina. Podobali się Ruch Wolnych Myśli z sobowtórem Bednarka, Pomau, Bomba Kaloryczna, a późnym wieczorem DJ Pedro Electro.

Od stepów po brzuchy z trocin
Festiwal w Brudnicach to nie tylko muzyka. Tego lata mogliśmy wziąć udział w szeregu imprez towarzyszących. Były warsztaty recyklingu, podczas których można było wypchać misia ze skarpetki i go przytulić. Przedszkole Bajkowa Kraina zorganizowało strefę dziecięcą. Można było potańczyć na warsztatach tanecznych „Uwolnij siebie poprzez taniec”. Można było skosztować turystyki ekstremalnej z Paprodziadem z Łąki Łan, która nie boi się pijawek, komarów i pokrzyw. Kto chciał nauczył się alternatywnego sposobu parzenia kawy albo przeżył warsztaty beatboxu i kreatywnego myślenia. W Brudnicach również można było wypożyczyć kajak oraz obejrzeć filmy kina alternatywnego. To wszystko całkowicie za darmo.

Zew Natury - ekipa
Festiwal Zew Natury to, jak podkreślają organizatorzy, impreza w stu procentach wolontariacka.
- Dziękuję wszystkim, którzy zorganizowali Zew Natury. Nie wzięli oni za to ani grosza, tym bardziej im te podziękowania się należą – mówi Zofia Leszczyńska.
Organizatorami imprezy byli Stanisław Leszczyński - dyrektor artystyczny Festiwalu, Zofia Leszczyńska – gospodarz imprezy, Karolina Grześkiewicz – promocja, Karol Niziołek – oprawa graficzna, Anna Wólf – kontakt z uczestnikami festiwalu, informacja, pole namiotowe, Paweł Przybysz – organizacja wolontariuszy.
- Wielkie ukłony kieruję też w stronę wolontariuszy, którzy jak zwykle byli nieocenieni. To są wspaniali młodzi ludzie, którzy pomagają nam już nie pierwszy raz. Ich niesamowite zaangażowanie zawsze mnie zachwyca. Są pracowici, odpowiedzialni i pełni zapału. Na festiwalu mają szansę jeszcze rozwinąć te cechy. Wróżę im wspaniałą przyszłość ludzi świadomych swojej wartości, aktywnych społecznie, samodzielnie wypracowujących swoją przyszłość – mówi Zofia Leszczyńska.
Do zobaczenia za rok.

Patronat Festiwalu: Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin; Partnerzy: Gmina i Miasto Żuromin, Związek Artystów Wykonawców STOART, Żuromińskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy LGD, Stowarzyszenie Wagon Inicjatyw; Organizatorzy: Stowarzyszenie Na Pograniczu, Dworek nad Wkrą, Fly Media, Niziłek Grafik Studio, Staszic Studio; Sponsorzy: MEW Brudnice, MetalPlast, IgaDRUK, AGRO-MAX, GeoArt, Drewex, Michał Król Ubezpieczenia, Biuro Rachunkowe Krzysztof Biały.
Kurier Żuromiński był jednym patronów medialnych Festiwalu, a także Polskie Radio RDC oraz portal wzurominie.pl

PS
Zofia Leszczyńska odnosi się również do incydentu, o którym pisaliśmy w artykule „Brutalne pobicie na brudnickiej plaży”.
Zajście drugiego dnia festiwalu miało charakter marginalny. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kto pod wpływem alkoholu stanie się wulgarny czy agresywny. Mimo że nasz festiwal nie jest imprezą masową, to na miejscu mieliśmy ochronę i służby medyczne, które natychmiast pojawiły się na miejscu zdarzenia, gdzie jedna osoba pobiła drugą. Zajście trwało kilka sekund i nawet sama, będąc kilka metrów od zdarzenia, nie zdążyłam zareagować. Natychmiast wezwaliśmy policję i pogotowie.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PIotr i Ania #2057320 | 79.185.*.* 1 wrz 2016 19:42

    Bardzo dziękujemy za ten festiwal, to dla nas najważniejszy punkt każdego lata! Zew Natury forever!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. fanka #2040983 | 77.255.*.* 5 sie 2016 12:52

    fajne dzialania teatralne zaproponowala grupa mlodziezy, troche poczekali ale udalo sie brawo dla nich, brawo dla was

    ! - + odpowiedz na ten komentarz