Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Żuromin. „Tak sobie pomyślałem” – nastolatek organizuje dzieciom wakacje

2016-08-05 11:43:13 (ost. akt: 2016-08-05 11:47:28)
W płockim ZOO. „Słoneczne wakacje 2016

W płockim ZOO. „Słoneczne wakacje 2016

Autor zdjęcia: fot. organizatorzy

Podziel się:

- Pewnego dnia pomyślałem sobie, że niektóre dzieci nie pojadą na wakacje. Następnego dnia stwierdziłem, że ja mogę im te wakacje zorganizować – mówi 18 – latek z Żuromina Krystian Kucharski. Jak pomyślał, tak zrobił. 27 dzieci z gminy Żuromin wreszcie miało prawdziwe wakacje.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Krystian Kucharski jest uczniem 4 klasy technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie. Jest nastolatkiem niezwykle aktywnym. Swojej energii nie zostawia jednak na parkietach dyskotek, na siłowni, czy w bramie. Krystian pomaga innym. Jest społecznikiem. Ot, taki nastoletni doktor Judym.

Pomyślałem, że nie mają wakacji
Krystian przygotował dla dzieci z podstawówek wakacje. I to nie byle jakie. Dzieci było w płockim zoo, zwiedzały sierpecki skansen, odwiedziły park linowy w Boguszewcu. Codziennie w godzinach 10-14 przez dwa tygodnie lipca27 dzieci z żuromińskich podstawówek miało zorganizowane wakacje. Była zabawa i edukacja. Dzieciaki ćwiczyły zumbę, sporty walki z Kamilem Łebkowskim, miały zajęcia plastyczne i zajęcia w terenie. Odwiedziły komendę policji i straży pożarnej.
Wyobrażacie sobie? Kto z nas dorosłych potrafiłby zrobić coś takiego?
Krystian to zrobił.
- Pomyślałem, że niektóre dzieci nie pojadą na wakacje… - tłumaczy Krystian - I stwierdziłem, że mogę takie wakacje zorganizować – dodaje.
- A pieniądze? - pytam
– Najpierw poszedłem do komisji alkoholowej w Żurominie i tam mój pomysł się spodobał – mówi Krystian – Dostałem 3000 zł na projekt. Jeszcze trochę brakowało, więc złożyłem wniosek do YouthBank. Otrzymałem 900 zł – dodaje.
Pieniądze były potrzebne. Wizyty w Płocku, Boguszewcu i Sierpcu były kosztowne. Starczyło również na posiłki.
- Dzieciom na koszt projektu zorganizowałem jeden posiłek codziennie. Albo to był grill, albo zupa, albo przynajmniej słodkie bułki. Zwykle udało się coś utargować, więc te posiłki nie były takie drogie – mówi chłopak.
Kolejną przeszkodą mogły być przepisy dotyczące organizacji wycieczek. Krystian miał jednak wsparcie.
- Bardzo dziękuję pani burmistrz, paniom ze świetlicy „Słoneczko” i z ŻCK. Bez nich nie poradziłbym sobie – mówi chłopak.
A dzieci?
Dzieci i ich rodzice byli zadowoleni.
- To niesamowite - mówi mi jedna z mam – Mój syn był taki szczęśliwy. Gdy byli w zoo trzymał w rękach prawdziwego węża – dodaje szeptem.
Krystian opowiada, że dzieci były wniebowzięte i że ta ich radość to największa nagroda dla niego. Że szczęście innych jest dla niego inspiracją i że chciałby tak spędzić swoje życie – pomagać innym.
- Jak skończyły się „Słoneczne wakacje”, to chciałem zorganizować następne. Ale nie mogę. Mam inne zobowiązania. Najpierw będę wolontariuszem na festiwalu „Zew Natury”, potem na Światowych Dniach Młodzieży – dodaje.
W międzyczasie Krystian jednak nie próżnował. Zdobył pieniądze na kolejną edycję „Słonecznych wakacji”. Jak?
- Poszedłem na sesję Rady Miejskiej i powiedziałem o problemie radnym. A oni z własnych diet odłożyli mi całą kwotę – mówi Krystian.

Wracam we wtorek
Będą więc, dzięki hojności żuromińskich rajców, kolejne wakacje dla dzieci. Kiedy?
- W poniedziałek wracam z Krakowa. 1 sierpnia. No to we wtorek zacznę nabór – mówi z zapałem Krystian.
Nabór trwa. „Słoneczne wakacje. Edycja II 2016” odbędą się w dwóch ostatnich tygodniach sierpnia. Szykujcie się, dzieci.
A o Krystianie z pewnością usłyszycie jeszcze nie raz.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MIKA #2041224 | 37.47.*.* 5 sie 2016 17:30

    Nasze dzieci też skorzystały z tego projektu-zadowolone bardzo,super opiekunowie-dzękujemy

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. rodzic #2040994 | 77.255.*.* 5 sie 2016 13:11

    Brawo Krystian i pozostali partnerzy Słonecznych Wakacji:) było tego jeszcze troche... spotkanie z harcerzami, zajęcia teatralne. Dzieci super szczęsliwe.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz