Poniedziałek, 22 lipca 2019. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Żeby Żuromin był Twój. Ruszyła II edycja budżetu obywatelskiego Żuromina

2016-08-05 14:45:58 (ost. akt: 2016-08-05 15:51:01)
harmonogram bo

harmonogram bo

Autor zdjęcia: ugim zuromin

Podziel się:

100 000 złotych może wygrać każdy z Was dla swojej ulicy, dla swojego osiedla, dla Żuromina. Już można składać wnioski do Urzędu Gminy o sfinansowanie Waszych propozycji. Siłownia, ścieżka rowerowa, plac zabaw, impreza kulturalna – co sobie wymarzycie. Wystarczy zebrać 10 podpisów i złożyć wniosek do Urzędu Gminy.

Budżet obywatelski to niezwykła idea. Część budżetu miasta władze oddają mieszkańcom. To oni decydują, na co te pieniądze zostaną wydane. To Wy o tym decydujecie. Nie prześpijcie tej okazji. Wniosek można składać do 26 sierpnia.

100 000 po raz drugi
Ruszyła machina budżetu obywatelskiego Żuromina. Po raz drugi mieszkańcy miasta mogą składać wnioski o 100 tysięcy złotych. Możecie upiększać swoje osiedla, ulice, skwery. Możecie zorganizować imprezę kulturalną lub akcję profilaktyczną czy charytatywną. Możecie nawet zaprosić Marylę Rodowicz na koncert albo zorganizować pokaz i kurs bezpiecznej jazdy z Krzysztofem Hołowczycem. Najpierw potrzebny jest pomysł, potem wystarczy zebrać 10 podpisów od mieszkańców miasta (muszą mieć ukończone 16 lat), a następnie wypełnić i złożyć prosty wniosek do Urzędu Gminy w Żurominie.
Ty możesz zdecydować, jak zmieni się Twoje miasto.

Warunki uczestnictwa
Wielkich ograniczeń nie ma. Główne to, że trzeba mieć ukończone 16 lat oraz być mieszkańcem Żuromina (zameldowanie stałe lub czasowe). Jak widzimy, nie trzeba być nawet pełnoletnim, żeby złożyć wniosek. Kolejne kryterium, to poparcie 10 mieszkańców miasta. Zatem wystarczy zebrać zaledwie 10 podpisów, żeby takie poparcie uzyskać. Mało tego, każdy mieszkaniec może popierać dowolną ilość projektów i złożyć podpis poparcia na dowolnej ich liczbie. Ale! I tu uwaga, podczas głosowania możemy popierać tylko jedno zadanie! Jeżeli zagłosujemy na więcej niż jedno zadanie, nasz głos będzie nieważny! Powtarzam: podpis poparcia można na kilku, podpis głosowania tylko na jednym!

Sukces BO I
Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego odniosła ogromny sukces. Złożono 12 wniosków, a w głosowaniu wzięło udział prawie 1500 mieszkańców Żuromina. Wygrał wniosek dotyczący doposażenia orkiestry dętej działającej przy Żuromińskim Centrum Kultury. Wnioskodawcy wykazali się olbrzymim zaangażowanie i potrafili tak wypromować swoje zadanie, że zyskało one 523 głosy. Autorem wniosku był Włodzimierz Wiśniewski. Projekty, które nie przeszły, to wymiana płyty głównej na żuromińskim stadionie (428 głosów) oraz rewitalizacja parku przy ulicy Lidzbarskiej (239 głosów).
Ponadto mieszkańcy miasta złożyli wnioski dotyczące poprawy estetyki i atrakcyjności miasta, parku rekreacji przy ulicy Mławskiej, historycznej książki o Żurominie, tablic wielkoformatowych przedstawiających dawny Żuromin, antynarkotykowej akcji profilaktycznej i festiwalu disco w Żurominie. Trzy wnioski zostały wówczas zweryfikowane negatywnie: budowa parkingu przy ulicy Wolskiego (niezgodność z planami zagospodarowania przestrzennego), cyfryzacja kina (zbyt duża kwota projektu), remont „harcówki” w ZS nr 1 (podana kwota nie wystarczyłaby na remont).

Teraz pora na Wasze wnioski!

Harmonogram BO Żuromin
26 sierpnia – termin składania wniosków
23 września – weryfikacja wniosków
21 października – głosowanie
4 listopada - wyniki


Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. antypolonista #2041149 | 83.28.*.* 5 sie 2016 15:49

  Zdanie (łac. sententia) – w językoznawstwie termin ten oznacza wypowiedzenie, służące do zakomunikowania jakiejś treści. Aby wypowiedzenie było zdaniem, musi zawierać orzeczenie. "Powtarzam: podpis poparcia można na kilku, podpis głosowania tylko na jednym!"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pokręt #2041091 | 94.254.*.* 5 sie 2016 15:07

   Ja zadbałbym o przybytek Boży, malowanie, porządkowanie itd. i szalet należy zrównać z ziemia by "Razowego" matrona nie miała gdzie kawy i wódki pić z koleżankami, a dzieje się to w zasięgu oka Pana. Pieniążków starczy a jak będa szły na zbożny cel to moze się rozmnozą. Wydana kasa na inny cel to przestepstwo i ja sie będę odwoływał.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz