Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Sierpem i kosą, czyli żniwa w skansenie

2016-08-16 14:32:42 (ost. akt: 2016-08-16 14:34:11)
Żniwa w Sierpcu jak co roku przyciągnęły tłumy ludzi

Żniwa w Sierpcu jak co roku przyciągnęły tłumy ludzi

Autor zdjęcia: Fot. Adam Ejnik

Podziel się:

W skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 7 sierpnia w niedzielę można było na żywo przyglądać się żniwom z sierpami i kosami, zobaczyć jak młóci się zboże cepem, czy wyrabia mąkę za pomocą żaren. - Fantastycznie tu jest – mówił napotkany mieszkaniec powiatu – Kiedyś może ciężej się pracowało, ale to życie miało inny smak.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Mieszkańcy naszego powiatu tłumnie odwiedzili sierpecki skansen. Na parkingu stało wiele samochodów z charakterystycznym WZU, a w samym skansenie co i rusz spotkać można było znajomych.
Nic dziwnego tego dnia w Sierpcu zorganizowano kolejne już „Żniwa w skansenie”.

Sierpniowe żniwowanie
„Żniwa w skansenie” to coroczna impreza organizowana przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W ten dzień na pola wychodzą żniwiarze, by pokazać widzom, jak wyglądały żniwa przed laty.
Organizatorzy „Żniw…” zadbali o każdy szczegół. Chłopi ubrani są tak jak dawniej, korzystają z oryginalnych narzędzi, począwszy od sierpa i kosy, przez młockarnie, cepy, żarna… Na pola przeniosło się życie całej wsi. Pracują wszyscy. Najtrudniejsze prace wykonują mężczyźni, kobiety pomagają przy wiązaniu snopków, przygotowują posiłki, dzieci też się nie nudzą, służąc pomocą starszym. W pracach polowych mogli wziąć udział także zwiedzający. Można się było przymierzyć do kosy, popracować przy zbieraniu siana. W jednej ze stodół obsługa uczyła posługiwania się cepem i żarnami do mielenia zboża.
„Żniwa w skansenie” to również pokazy prac i zajęć w gospodarstwie. Można tu zobaczyć, jak po domach krzątają się gospodarze, robiąc masło, piekąc chleb. Kowal, plecionkarz, garncarz i szewc opowiadają o swych, zapomnianych już dziś niestety, rzemiosłach. Wiejski krawiec szyje ubrania dla pracujących przy żniwach, a sołtys dogląda robotników w polu. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy przygotowali widowiska obrzędowe odgrywane w zagrodach chłopskich. Zaprezentowali wiązankę pieśni i tańców obrzędowych, zapraszając oglądających do wspólnej zabawy.

Artystycznie
W skansenie tego dnia można też było uczestniczyć w Mszy Świętej, a także wysłuchać zespołów folklorystycznych. Koncertował Zespół Kurpiowski „Pod Borem”, wysłuchaliśmy koncertu fortepianowego w dworku, w kościele wystąpił zespół „Miriam” z Ciechowic, następnie obejrzeć można było na scenie Zespół Tańca Ludowego „Kasztelanka” z Sierpca

Tego roku w „Żniwach w skansenie” uczestniczyło około 5000 osób. Z wielką przyjemnością przyglądaliśmy się, że wśród turystów było wielu mieszkańców naszego powiatu.
- Byliśmy właśnie w Sierpcu na lodach – mówi nam mieszkanka naszego powiatu – i na facebooku Kuriera zobaczyłam, że są „Żniwa w skansenie”. Przyjechaliśmy i nie żałujemy – dodała
My również nie żałujemy. Sierpecki skansen, to jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko w naszym rejonie, ale i w Polsce.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB