Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Spytaj prawnika. Stalking – wiesz, co to jest?

2016-08-16 14:35:14 (ost. akt: 2016-08-16 14:36:15)

Podziel się:

W polskim kodeksie karnym kilka lat temu pojawiło się nowe przestępstwo, tzw. stalking (od roku 2011 liczba skazań za przestępstwo z art. 190a kodeksu karnego wzrosła ponad  dwudziestodwukrotnie).

Stalking - uporczywe nękanie powodujące uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat (art. 190a § 1 KK), a w przypadku targnięcia się na własne życie – do lat 10 (art. 190a § 3 KK). 
O uporczywym zachowaniu się sprawcy przestępstwa przewidzianego w art. 190a KK świadczy szczególne nastawienie psychiczne polegające na nieustannym nękaniu pomimo sprzeciwu pokrzywdzonego. Skutkiem zachowania się agresora musi być wytworzenie się u pokrzywdzonego uzasadnionego poczucia zagrożenia lub chociaż poczucia istotnego naruszenia jego prywatności.
Zabronione jest podszywanie się pod inną osobę, wykorzystywanie jej wizerunku lub innych danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej/osobistej. Ściganie stalkingu następuje na wniosek pokrzywdzonego, tzn. że dopiero przedłożenie przed organami ścigania wniosku od samego pokrzywdzonego, bądź też jego przedstawiciela ustawowego - w przypadku nieletniego pokrzywdzonego - doprowadza do ścigania sprawcy z urzędu. Wniosek ten nie jest potrzebny w przypadku zaistnienia zdarzenia z art. 190a § 3 KK. 
Stalking coraz częściej występuje również w internecie. W przypadku gdy ktoś założył na twoje dane fałszywe konto np. na facebooku, jak również twój wizerunek jest wykorzystywany w internecie w sposób sprzeczny z twoją wolą, a nawet gdy ktoś umieszcza zdjęcia z twoim wizerunkiem, bądź też wizerunkiem osób Tobie najbliższych, które Cię poniżają i nie chcesz ich sam upubliczniać to wszystko należy uznać właśnie za stalking. Poza wyżej wymienionymi sytuacjami, najczęstszym zjawiskiem stalkingu w internecie wydaje się, iż jest zamieszczanie obraźliwych komentarzy, opinii wobec nomen omen świeżo powstałej ofiary. Często również przy tego rodzaju sprawach mamy do czynienia z groźbą bezprawną czy znieważeniem.
Należy pamiętać, iż rekompensatą dla ofiary może być wysokie zadośćuczynienie otrzymane od samego sprawcy. Możemy w tym samym, rozpoczętym już postępowaniu karnym, domagać się otrzymania kwoty pieniężnej od oskarżonego. Pokrzywdzony posiada również drugą możliwość, otóż może wytoczyć powództwo cywilne. W sprawie prowadzonej przed Sądem cywilnym ofiara uzyskuje na ogół zdecydowanie wyższe zadośćuczynienie niż w czasie procesu karnego.
ADWOKAT ARTUR ŁASICKI
Kancelaria Adwokacka
ul. Warszawska 4 lok. 18
09-300 Żuromin
Tel. 606734558

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Xyz #2047348 | 188.146.*.* 17 sie 2016 09:07

    Ile kosztuje taka reklama w Kurierze Zurominskim?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz