Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wirus jest coraz bliżej. Czy grozi nam pomór?

2016-08-19 09:07:12 (ost. akt: 2016-08-20 13:20:40)
Spotkanie w starostwie. Temat – afrykański pomór świń

Spotkanie w starostwie. Temat – afrykański pomór świń

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

W Polsce w kilku miejscach już wykryto afrykański pomór świń. Choroba jest zagrożeniem dla milionów świń. Przenosi się bardzo szybko i trudno ją opanować. Wirus jest coraz bliżej powiatu żuromińskiego. Powiatowy Lekarz Weterynarii Anna Grzybicka jest bardzo zaniepokojona.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Afrykański pomór świń to choroba wirusowa. Wirus szybko się rozprzestrzenia wśród zwierząt. W Polsce pierwsze ogniska tej choroby pojawiły się w 2014 roku.


Wirus już w województwie podlaskim

Kilka dni temu wykryto kolejne dwa ogniska pomoru afrykańskiego świń. Obydwa w województwie podlaskim. Jedno w gminie Wysokie Mazowieckie, drugie w gminie Zambrów.
- Sytuacja jest bardzo trudna. W tej chwili jest już 9 ognisk u świń domowych. Idzie to w naszym kierunku. Jest na granicy województwa podlaskiego i mazowieckiego – mówiła Powiatowa Lekarz Weterynarii Anna Grzybicka.

Profilaktyka dla rolników

W związku z kryzysową sytuacją 11 sierpnia odbyło się w Starostwie Powiatowym spotkanie. Zostali na nie zaproszeni wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu żuromińskiego oraz lokalni hodowcy. W spotkaniu uczestniczyła również przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii z siedzibą w Siedlcach, która przedstawiła informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń. Wyjaśniła, że choroba jest nieuleczalna i dotyczy świń oraz dzików. Ludzie się nią nie zarażają. Choroba jest jednak niebezpieczna z uwagi na to, że szybko się szerzy, zwierzęta się nią szybko zarażają i ma 100% śmiertelności. Wirus jest na wiele czynników odporny. Na afrykański pomór świń nie ma leków ani szczepionek. Zwalczanie choroby odbywa się wyłącznie metodami administracyjnymi poprzez wybijanie zwierząt chorych oraz znajdujących się w strefie zapowietrzonej.

U nas może być problem

Pomór do tej pory wystąpił na terenie województwa podlaskiego. Tam jednak, jak wyjaśnia Powiatowa Inspektor Weterynarii, gospodarstwa liczą niewiele zwierząt, więc i opanowanie sytuacji jest łatwiejsze. W przypadku naszego powiatu wirus może oznaczać katastrofę dla hodowców.
- Do nas do powiatu tylko w tym roku wjechało 830 przesyłek świń z terenu Unii Europejskiej – poinformowała Grzybicka.
Liczba ta dotyczy transportu spoza granic Polski, a przecież poza tym trafiają do nas zwierzęta z terenu całego kraju. W każdym ze wspomnianych samochodów może być od 500 do 800 sztuk zwierząt.


Izolacja i dezynfekcja
Na spotkaniu mówiono także o zasadach bezpieczeństwa w gospodarstwie. Teraz hodowcy powinni zwracać na to szczególną uwagę. Ważne jest ogrodzenie terenu tak, żeby osoby postronne nie mogły wejść. Na teren naszej hodowli nie mogą wejść też dziki, które mogą przenosić wirusa. Wchodzenie do chlewni powinno być ograniczone do minimum. Nie powinny tam wchodzić osoby postronne, które mogły mieć styczność z innymi zwierzętami. Ważna jest dezynfekcja. Ta powinna dotyczyć także transportów paszy i innych samochodów. Nie należy kupować zwierząt z niepewnych źródeł. Te sprawdzone będą najbezpieczniejsze. W gospodarstwie powinna być używana odzież ochronna i prowadzona dokładnie książka rejestracji zwierząt.
- Czujność hodowców jest bardzo ważna – mówi Grzybicka – trzeba dbać o własny interes.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jurek #2053290 | 83.9.*.* 25 sie 2016 22:55

  do wideł chłopy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pasterz #2052511 | 94.254.*.* 24 sie 2016 20:41

  Animex, znany producent wędlin, wycofuje ze sklepów niektóre partie swoich produktów. Chodzi nawet o kilkadziesiąt partii kiełbas, kaszanek, kabanosów czy szynek, w których przekroczone zostały normy antybiotyku doksycyklina – informuje Wirtualna Polska. Według portalu produkty trafiły do dużych sieci handlowej i część zapewne została zjedzona przez nieświadomych klientów! „Animex swoje produkty dostarcza bowiem do największych polskich sieci handlowych: Lidla, Tesco, Auchan i wielu innych. Już udało nam się ustalić, że podejrzane wędliny były też dostępne na półkach w Biedronce” - czytamy na stronach Wirtualnej Polski. Zanieczyszczone produkty trafiły również do Selgrosu, który poinformował, że chodzi m.in. o kabanosy Morliny Partyczaki, kiełbasy śląskie marek Morliny oraz Krakus, kiełbasę żywiecką Krakus czy polędwicę sopocką Morliny. - Chciałbym uspokoić, że dotyczyło to z partii mięsa z jednej polskiej farmy. Problem nie jest więc duży. Wycofaliśmy nasze produkty, bo tak nakazuje prawo. Naszym zdaniem nikomu od nich nic się nie stanie, choć muszę przyznać, że rzeczywiście wiele osób mogło je już spożyć - mówi WP rzecznik Animeksu Andrzej Pawelczak. Jak dotąd udało się ustalić, że produkty Animexu wycofują ze sprzedaży Żabka i Selgros. Wiele wskazanych partii produktów jest już jednak po dacie ważności, co sugeruje, że trafiły już na rynek i zostały zjedzone przez konsumentów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tempelrider #2050386 | 37.248.*.* 21 sie 2016 22:03

  wszyscy umrzemy na tą samą chorobę. Przy takiej ilości obiektów tego typu w rejonie, nadejdzie w końcu taki wirus który zabije nas wszystkich

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kap łan #2049697 | 94.254.*.* 20 sie 2016 16:22

  Przyjdzie pomór tak jak przyszła ptasia grypa, zaczną wyswięcać w końcu kurniki i chlewnie,żałują biznesmeni grosza na kropidło i pasterza, a samochody mają jak Ojciec Rydzyk. Za tę chciwość na przybytki Boże pokarze was Ojciec Święty pomorem. I cieszcie się,że to nie mutacja grypy hiszpanki,ale i ten czas nadejdzie na ludzkość,za wszystkie grzechy będziecie pokarani jeśli nie zwrócicie kieszeni w stronę tac.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Obiektywnie #2049293 | 77.255.*.* 19 sie 2016 18:25

  Tą zarazę to przywiozą wam sami weterynarze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz