Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Bieżuń. Chlewnia w mieście? Mieszkańcy protestują

2016-08-26 08:28:58 (ost. akt: 2016-08-30 14:21:20)
Czy w Bieżuniu powstanie chlewnia na Zawidzkiej?

Czy w Bieżuniu powstanie chlewnia na Zawidzkiej?

Autor zdjęcia: Fot. ilustracyjne

Podziel się:

W Bieżuniu ma powstać chlewnia. Będzie w niej hodowanych kilkaset tuczników. Sąsiedzi są zaniepokojeni planami inwestora. Nie chcą chlewni pod swoimi oknami.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl


Na jednej z działek w Bieżuniu ma powstać chlewnia. Inwestor przekształca istniejący budynek na obiekt do hodowli i go rozbudowuje. Trwa procedura w urzędach.

Nie chcą chlewni u sąsiada


Mieszkańcy Bieżunia są zaniepokojeni planami inwestora. Sąsiedzi byli zdziwieni nową inwestycją przy ulicy Zawidzkiej. Tym bardziej, że dowiedzieli się o nich przez przypadek. Jak twierdzą, na początku w obiekcie miało być hodowanych mniej tuczników.
- Tak żeby nie trzeba było mieć specjalnych pozwoleń – mówi jeden z sąsiadów.
Teraz ma ich być 500 – 600 sztuk. Budynek, w którym ma odbywać się tucz stoi na granicy działki z sąsiadem.
- Ja nie rozumiem – mówi mieszkanka Bieżunia - Bieżuń ma prawa miejskie. Szeregowa zabudowa, dom przy domu i żeby tu chlewnie pod nosem były. Tyle sztuk świń, przecież nawet na podwórko nie wyjdziemy – dodaje sąsiadka – ani prania wywiesić, ani okna nie będzie można otworzyć. Od setki świń śmierdzi, a jak tam ma być wstawionych co najmniej 500, to nie da się tu mieszkać

- Nikt nie zabrania, jeżeli chcą inwestować, ale gdzieś pod lasem, a nie tu w środku – mówi nam inny mężczyzna z ulicy Zawidzkiej.


W mieście mogą być chlewnie

Okazuje się, że to, że Bieżuń jest miastem, nie ma znaczenia, biorąc pod uwagę powstawanie tego typu obiektów. Jak dowiedzieliśmy się od urzędników bieżuńskiego magistratu, sprawą zajmuje się urbanistka. Na tej podstawie zostanie wydana pozytywna lub negatywna opinia dla inwestycji. Istotny w tej kwestii jest fakt, że Bieżuń nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Taki plan uporządkowałby wiele kwestii i jednoznacznie wskazywał, gdzie i co może powstać. W sprawie powstania chlewni opinie wydał również Regionalny Inspektor Ochrony Środowiska. Jak dowiedzieliśmy się od urzędników, Inspektor nie widzi przeciwwskazań powstania obiektu. Burmistrz z wydaniem decyzji w tej sprawie czeka do momentu zakończenia postępowania przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Inspektor sprawdza

Do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Żurominie trafił wniosek od burmistrza Bieżunia i właścicieli sąsiednich działek odnośnie przebudowy budynków gospodarczych na chlewnię i legalności powstania tych budynków. Inspektor w tej sprawie zbiera materiał dowodowy, gromadzi dokumenty, ma zamiar przeprowadzić również oględziny budynków. Termin zakończenia postępowania przez Nadzór został wyznaczony na 30 września.

Nie wiadomo, jak zakończą się postępowania: te w Nadzorze Budowlanym i te w Urzędzie Miasta.

Odpowiedzi urzędników są asekuracyjne.

Jednak, co mają powiedzieć ludzie, którzy będą mieszkali w sąsiedztwie chlewni? Jak będzie wyglądać ich komfort życia? Czy ich zdanie się nie liczy?

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mietek #2066065 | 157.25.*.* 15 wrz 2016 21:12

  Czyli nastąpiło połączenie dwóch sfrustrowanych i rozżalonych gigantów" w celu - ogrywamy Anetkę i dzielimy się " ŁUPAMI"

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do Mietek #2065367 | 83.28.*.* 14 wrz 2016 23:22

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Masz rację. Te koalicje to dziwna rzecz. Była koalicja PO=WZU. A teraz tworzy się koalicja byłej członkini SLD z PiS.Wpierw SLD( było wtedy u władzy) potem PO (było wtedy u władzy) a teraz PiS (jest teraz u władzy) Masz rację fajne te koalicje.

 3. Mietek #2065286 | 157.25.*.* 14 wrz 2016 21:39

  Już niedługo problemy z kurnikami i chlewniami będą rozwiązane. Tak jak z bezrobociem, za które 2.5 roku temu "ostro wziął się jeden z czołowych działaczy z PSL i udało się.. Zawiązała się w końcu ( nareszcie ) koalicja w Żurominie PSL -SLD. Nie po raz pierwszy, bo już raz była w Radzie Powiatowej, no i jedni drugich "wyrolowali" -wiadomo kto kogo, bo widzimy kto został i rządzi w Powiecie. Ciekawe tym razem kto okaże się sprytniejszy ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pokręt #2063378 | 94.254.*.* 12 wrz 2016 07:17

  "Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce - tym razem w gospodarstwie na Mazowszu. Jest to dwudzieste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce, siedemnaste w tym roku." Wirusom jesień sprzyja, jeśli dzików sie nie wybije o3/4 to i u nas chlewniarze klękną, to trzeba działać, co prawda chlewniarze i kurnikarze działają na moją niekorzyść, nie liczą się ze mną i innymi ludźmi ale moze to powstrzyma ich od budowy obiektów, w takich zagęszczeniach choroba musi wybuchnąć, o tym nie mysleli???????????????????????????????

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. bur mistrz #2063189 | 94.254.*.* 11 wrz 2016 17:31

  Jak tam na odpuście śmierdzi????????????spryskano gnojowicą sąsidnie pola by ksiądz czuł się jak u siebie w domu? i vipy też, dawali na tacę? ci co smrodzą dawali? będziecie zwracać kasę za świnie i kury ale będzie z późno, oczy staną wam kołem oby jak najszybciej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (56)